Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
543 posty 539 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

Na zachodzie spadają maski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Demokrację i dobrobyt” przyniósł już Zachód postkomunistycznym krajom Europy wschodniej.

Rozwój sytuacji w Wenezueli doskonale ilustruje standardowe procedury operacyjne stosowane przez Zachód w stosunku do reszty świata.
 
Dawniej były one skrupulatnie maskowane sprytną propagandą popartą wizerunkiem bogatego zachodu, którego to dobrobyt był rzekomo rezultatem systemu politycznego i gospodarczego tegoż, a nie jak w rzeczywistości, wielowiekowym wyzyskiem i rabunkiem słabszych krajów i narodów.   Teraz na propagandową zasłonę dymną zachodni władcy nie mają czasu ani głowy. Jedynymi, którzy ciągle wierzą w propagandowe kłamstwa mediów korporacyjnych  są społeczeństwa Zachodu i ich postkomunistycznych kolonii, takich jak III RP. 
 
Waszyngton pracował nad „zmianą reżimu” w Caracas już od dawna, gdyż był on solą w oku na obszarze Ameryki łacińskiej, prawie całkowicie zdominowanej przez marionetkowe rządy amerykańskiej agentury. 
 
Do walki z demokratycznie wybranym prezydentem Maduro zastosowano własne środki finansowe Wenezueli (https://russia-insider.com/en/washington-intends-fight-maduro-venezuelas-own-monies-view-russia/ri26066 ) . Wydrenowano jej gospodarkę, powodując społeczne niezadowolenie, zręcznie stymulując uliczne niepokoje, którym przewodził amerykański agent Juan Guaido, mianowany przez USA „prezydentem” Wenezueli.
 
Na obecnym etapie dławi się wenezuelską gospodarkę, nakładając sankcje na państwową firmę wydobywającą ropę w tym kraju posiadającym jej największe na świecie złoża. Dochody z jej sprzedaży mają być deponowane na specjalnym koncie w USA (https://news.antiwar.com/2019/01/28/us-imposes-sweeping-sanctions-on-venezuela-oil-firm-pdvsa/) i użyte na finansowanie „demokracji”, czyli działalności dywersyjnej „prezydenta” Guaido. 
 
Planuje się także zablokować depozyty wenezuelskiego złota w Banku Anglii (  https://uk.reuters.com/article/uk-venezuela-gold-britain/decision-on-venezuelan-gold-is-for-bank-of-england-not-government-junior-minister-idUKKCN1PM1WE), naruszając nota bene suwerenność tego państwa i de facto rabując jego środki finansowe,
 
Na wypadek gdyby dławienie Wenezueli metodami gospodarczymi nie wystarczyło, przygotowuje się karną ekspedycję w sile 5 tysięcy żołnierzy (https://news.antiwar.com/2019/01/28/boltons-notepad-says-5000-troops-to-colombia/), którzy zmasowani mają być w Kolumbii na granicy z Wenezuelą. 
 
Wszystko to dokonywane jest oczywiście w celu „budowy demokratycznej i dostatniej Wenezueli”.
 
„Demokrację i dobrobyt” przyniósł już Zachód postkomunistycznym krajom Europy wschodniej. Przy czym niektóre z nich, będące dla USA „państwami szczególnej troski” zarządzane są ręcznie przez amerykańskich agentów. Państwa bałtyckie i Ukraina kierowane są przez osobników lokalnego pochodzenia, ale sprowadzonych na kluczowe funkcje ze Stanów, lub Kanady. Mechanizmy tego systemu opisane są tu:https://journal-neo.org/2019/01/27/under-the-suzerainty-of-washington-cruel-masters-know-no-compassion/ .
 
Autor powyższej publikacji pominął w tym opisie jeszcze jedno państwo będące de facto „terytorium powierniczym” USA, jakim jest III RP. „Wadze” tegoż w swym serwilizmie prześcigają kraje wspomniane w cytowanym artykule. Polska jest najbardziej agresywnym wykonawcą woli Waszyngtonu, wspierając aktywnie banderowski reżim w Kijowie i antagonizując takie światowe mocarstwa jak Rosja i Chiny.  O regionalnym mocarstwie Iranie już nie wspomnę. 
 

W swej polityce „władze” w Warszawie nie tylko działają dokładnie przeciw polskiej racji stanu, ale wpisują się również w zbrodniczą  strategię Zachodu w stosunku do reszty świata. Nie ulega wątpliwości, że Polska i Polacy zapłacą za tą strategie słoną cenę. Ale cóż nie pierwszy to raz przyjdzie płacić mieszkańcom tej nieszczęsnej krainy za głupotę i zdradę jej własnych „elit”. 

KOMENTARZE

 • Autor jaką „Demokrację i dobrobyt” ?
  .
  Zachód przyniósł, tylko trójpodział władzy, który tak daje równowagę.
 • Jaki trójpodział i jakiej władzy?
  Faktycznie "rządzący" to marionetki. Faktycznie to istnieje jeszcze czwarta władza- media.
 • @ Autor - 5*
  Ale nie zgadzam się z treścią ostatniego zdania:

  "Ale cóż nie pierwszy to raz przyjdzie płacić mieszkańcom tej nieszczęsnej krainy za głupotę i zdradę jej własnych „elit”."

  To nie są nasze elity. Polakami rządzi żydowski, syjonistyczny reżim wspierany przez żydo-katolicki Kościół.
 • opis systemu przez jego element
  No może faktycznie opisywać system polityczny czy jak w tym przypadku USA, jako element grabieży i wyzysku , ale po co tak daleko za granice/za ocean..

  Może czas spojrzeć na siebie i zobaczyć z czego tak na prawde generuje zyski rynek i przedsiebiorcy krajowi.

  Czy porsche/bmw to wynik ogólnego obrotu firmy i dobrobytu działalnosci dla wszystkich czy to koszt wywlaszczenia prywatnej wlasnosci i wynajmu/ kredytu na podstawowe potrzeby zycia pracowników w niej ztrudnionych ?

  Taka "ludzka natura" zwlaszcza w cywilizacji.

  Oceniać na podstawie emocji i opisywać dla zysku artykuliki o USA czy Rosji , gdy wystarczy być prezesem lokalnej firmy żeby być (przepraszam) CHUJEM Wacławem to infantylne..

  Niejeden z Was, gdyby wszedł w te struktury brałby w tym udział i widać to chociazby tylko po rynku w gospodarce, a co tu mówić o wielkiej polityce.

  Do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć zeby je w ogóle pojąć i zrozumieć, a oceniać innych jest najłatwiej.

  P.S. w ogóle zeby wolny człowiek mówił/pisał o instytucjach i był zdziwiony ich działalnościa to trzeba być na psychotropach od switu do nocy.
 • @CIApy 14:06:22
  "Oceniać na podstawie emocji i opisywać dla zysku artykuliki o USA czy Rosji , gdy wystarczy być prezesem lokalnej firmy żeby być (przepraszam) CHUJEM Wacławem to infantylne.."

  Doprawdy infantylne? a może infantylne jest zadroszczenie małym krajowym prezesikom złodziejaszkom, podczas gdy świat płonie?

  Ważne są systemy globalne, które trzeba poznać i przeciwstawiać się im, a nie (jak robi to większość w kraju) grzebanie sie w drobnym lokalnym gówienku i dyskutowanie, czy poseł X powinien przeprosic, a Y siedzieć?

  Proszę się dobrze zastanowić!
 • @Rzeczpospolita 13:30:36
  To samo chcę napisać.
  Jest oczywiste że Polska nie jest suwerennym krajem od momentu przejęcia władzy przez solidaruchów.
  Polska to żydowska kolonia zarządzana przez żydowską V kolumnę w Polsce.
  Naród Polski ma w Polsce tyle do gadania co Palestyńczycy w Palestynie.

  Dzisiaj Polska oznacza żydowską kolonię nic więcej.

  Ważne jest tylko by Polacy nie dali się wykorzystywać w roli żydowskiego mięsa armatniego czy innych pożytecznych idiotów.

  Nikt nie będzie karał Narodu Polskiego za żydowskie decyzje.
  co najwyżej może mieć żal do Narodu Polskiego że tak dał się łatwo ograbić i zniewolić globalnej mafii żydowskiej przy udziale KK z JPII na czele.

  Kontakty między Polakami a np Rosjanami na dole pomiędzy zwykłymi ludźmi są nadal przyjazne..
  Tylko skrajnie prawicowa przykościelna ekstrema nowi w sobie nienawiść do Rosji .. ale to ekstrema to góra 1% społeczeństwa..
  Z tej ekstremy żydzi często korzystają w swojej agresji przeciw Rosji...
  zresztą podobnie jak na Ukrainie gdzie tą ekstremą są naziści spod znaku bandery albo w Syrii gdzie ekstremą są islamiści ...
  Polska ekstrema jest godnym siebie towarzystwie sługusów żydowskich.

  I to było by na tyle o Polskich "patriotach" lansowanych nachalnie przez polskojęzyczne ale żydowskie media.
 • @AgnieszkaS 14:53:22
  "Na to, co się dzieje w Wenezueli należy zatem patrzeć również jako na wojnę USA z próbą podporządkowania sobie Ameryki Południowej przez Chiny"

  A dopiero wczoraj pisałem do Pani że to USA WYHODOWAŁY CHIŃSKIE MONSTRUM.
  Czy tak trudno pojąć że one grają do jednej bramki jak POPiS czy jak demokraci-konserwatyści w USA, czy jak każdy układ "dobry glina-zły glina"? - Że to tylko "łapanie króliczka po to by gonić go a nie złapać", po to aby wskazywać winnego gdzie indziej, zwłaszcza innego jak siebie samego - prawdziwego winowajcy, by dalej bezkarnie uprawiać swoje zdradzieckie, zbrodnicze procedery.

  Co z tego że próbują sobie podporządkować na inny sposób jak USA jak robią w ramach tej samej mafii, tego samego antynarodowego spisku korporacjonistyczno-syjonistyczno-globalistycznego.
 • @AgnieszkaS 14:53:22
  "Wszystkie te pożyczki są oprocentowane na 53%."

  Proszę nie robić Chinom wrogiej propagandy.
  Tekst oryginalny to

  "From 2007 to 2014, China lent Venezuela $63 billion — 53 percent of all its lending to Latin America during this time."

  Czyli nie oprocentowanie 53%, ale wartość tych pożyczek stanowi 53% wszystkich chińskich pożyczek krajom ameryki łacińskiej udzielonych w tym czasie.
 • @programista 15:28:27
  "Czyli nie oprocentowanie 53%, ale wartość tych pożyczek stanowi 53% wszystkich chińskich pożyczek krajom ameryki łacińskiej udzielonych w tym czasie."
  To można aż tak kłamać?
  Czegóż to się nie robi żeby oczernić tych pazernych Chińczyków.
  Hamerykanie to udzielają bezprocentowych pożyczek...
 • @AgnieszkaS 14:53:22
  pani zrobila chyba taki misunderstanding z translacji :)
  saludos del peru :)
 • @AgnieszkaS 15:48:15
  Liczyłas na to, że nikt nie zauważy twojej prostackiej manipulacji i nie sprawdzi?
  To jest Neon i jest tu wielu upierdliwych komentatorów.
 • @AgnieszkaS 16:00:18
  smiem podejrzewac, ze pani mieszka w Columbii...
  ale brytyjskiej :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:08:32
  a czemu zaraz upierdliwych...moze bardziej chodzi o rzetelnosc...
  a z innej strony to kazdemu moze zdarzyc sie pomylka - czasami zerkniemy na cos zbyt wyrywkowo i gotowe...
  kolejna sprawa, ze Chiny ani zreszta inne kraje (oprocz Polski, ktora kupuje obligacje amerykanskie za pozyczone na wiekszy procent pieniadze) nie udzielaja pozyczek z dobrego serca, tylko chca na tym zarobic i wyciagnac ile sie da
 • @AgnieszkaS 16:12:45
  Chamstwo? Gdzie tu chamstwo?
  Jak się nie zna dobrze języka to lepiej odpuść sobie źródła i nie kompromitowac się. Nie wszyscy biorą na wiarę komentarze innych.
 • @programista 15:28:27
  A więc Agnieszka S serwuje nam ordynarne kłamstwa. Jeśli to wynika z zadaniowości to pal licho, ale jeśli ze stanu umysłu ? Oj niedobrze....
 • @dr nowopolski 14:12:44
  Wie Pan ja nie bardzo potrafię pisać o czymkolwiek w kilku linijkach bo to oznaczałoby że wszystko jest proste. Trudno ująć własciwie rzeczy w kilku słowach.

  jednak napiszę krótko:


  Wydaje mi się że jest Pan kolejną osobą , która widzi skutek, ale odrywa go od przyczyny.

  Sprawa teatru polityki proszę Pana jest zupelnie mi obca i kompletnie nie zna Pan moich poglądów.

  Jaka zazdrość, czego?? Patrzę na to od drugiej strony , a nie od tej co Pan. Jaki skutek w długofalowym procesie to przyniesie, jaką korzyść dla narodu, ktory juz w zasadzie nie istnieje, to droga ku przepaści.. Bezrobocie,podwyzki,niz demograficzny,migracja, wszystko na sprzedaż , ale nie to jest najgorsze, bo najgorsze jest to że czlowiek dla czlowieka , polak dla polaka jest obcym wrogiem nr 1. że lokalna ludnosc kompletnie nie jest w stanie się zorganizowac i uzależnić od siebie, a uzalezniła się od globalnej polityki.

  Młodzi ludzie, których nikt nie chce bo nie ma dla nich miejsca "we własnym kraju" , emeryci , ktorych nikt nie chce bo są cieżarem dla ekonomii "we własnym kraju"..

  Emeryci to długa historia bo sami sobie na to zapracowali, ale jak młodym ludziom, w ktorych przyszlosc i nadzieja przedstawia się obecne życie?? W taki , o ktorym Pan piszę że zazdroszczę. Czy to wzmacnia naród.


  Zeby istniała poczta to wraz z nadawcą musi istnieć i odbiorca. Przyjmijmy że : Urząd Pocztowy to swiatowa polityka , nadawca to podległe globalne instytucje, ale adresat po co to odbierał , jesli było nie do niego zaadresowane??


  Nie wie Pan tak na prawdę gdzie szukać problemu i szuka go w globalnej polityce, ja również miałem taki moment , w ktorym to globalna polityka była problemem, ale tak nie jest bo to człowiek/ spoleczenstwo ma tendencje do demoralizacji to wspolczesny człowiek przyjmuje zepsucie i kąsa nim kto stanie mu na drodze, a tylko jest slabszy.  Starodawne aforyzmy,alegorie,bibile zawsze opisywały problemy jednostek, problemy, które są wewnatrz człowieka i jego słabosci z ktorymi powinien sie zmierzyc w zyciu bo to stąd wychodzi zło na ludzki swiat ,a dziś podmieniono to na sprawy globalne , z ktorymi zadna jednostka nie jest w stanie zawalczyć bo nawet nie wie gdzie ich szukać. Skutek - swiat płonie. Tak o to indywidualny egoizm podmieniono na globalny.


  Przykro mi, ale swiat dopiero zapłonie i można pisać dlugo i namietnie że winę ponosi Rotszyld i spółka, ale co w związku z tym. Cały postindustrialny Kraj obecnie pracuje na rewolucje i nie zastanawia się po co to robi, a potem płacz że świat płonie, ale przecież to oczywiste.  Byli narodowcy,komunisci,socjalisci ,kapitalisci i są dalej, ale teraz wypacza się ludzi ofensywą globalizmu, ktory jak kazdy poprzedni system nie istnieje bez egozimu jednostki i z jej tozsamoscią.
 • @dr nowopolski 14:12:44
  Doprawdy infantylne? a może infantylne jest zadroszczenie małym krajowym prezesikom złodziejaszkom, podczas gdy świat płonie?


  To co Pan napisał to bez sensu, niech Pan czasu nie traci na klawiaturę w takim kontekscie i lepiej go wykorzysta, a gdy nie rozumie mego przesłania to zapyta co autor miał na myśli a nie snuje wnioski o prymitywnej zazdrosci .

  Tym bardziej że to była symboliczna przenosna zepsucia struktur spolecznych oddolnie, ktore wplywaja na ekonomie Kraju i gospodarkę jak i kulture, ktora jest w gestii globalizatorów.


  Nigdzie nie napisałem, że znajomość spraw globalnych jest nieistotna wiec znów Pan podklada swoje rece na moją klawiature.
 • na pohybel czerwonej zarazie
  Za upadek gospodarczy Wenezueli w 100% są odpowiedzialne czerwone zarazy rządzące tym krajem przy wydatnej pomocy Rosji
  Ta czerwona zaraza zgnoiła ten bogaty dotąd kraj doszczętnie.
  Na nic zdadzą się plujące jadem komentarze ekspertów od wszystkiego czyli od niczego.
  Czy się im to podoba czy nie, Wenezuela za sprawa komunistów jest na dnie........dna
  Już tylko Kuba została w tym rejonie Ameryki skansenem ale i tam przyjdzie na nich czas.
  Przyjdzie wcześniej niż myślicie
  W Brazylii mamy już posprzątane, w Wenezueli lada dzień

  O czym wcześniej już tu pisałem??

  http://antykomunista.neon24.pl/post/147358,rosjanie-patrza-na-wenezuele-a-widza-rosje
  http://antykomunista.neon24.pl/post/146816,rosyjski-skok-do-wenezueli
 • @AgnieszkaS 15:38:36
  "Chiny są potworem który narodził się z wolnego handlu i globalizacji."

  Można tak powiedzieć ale pod warunkiem że na tym się myślenia nie zakończy.
  Bo wolny handel jest potworem dopiero w wersji niemoralej - korporacjonistycznej i wojennej, a więc i syjonistycznej, i globalistycznej.

  Zniesienie zapór celnych między pokojowo nastawionymi narodami może być natomiast w kapitaliźmie i nie wiąże się z niczym złym. - Natomiast w warunkach korporacjonizmu daje wielkie uprzywilejowanie wielkim wybrańcom systemu, a niszczy i państwa, i kapitalizm, i klasę średnią, zaś narody rozprasza i zniewala.

  Odrobina myślenia i widać też że źródło korporacjonizmu-syjonizmu-globalizmu bije tam gdzie jest bankowość centralna, bo bankowość centralna to od początku do końca zbrodniczy przekręt który nie jest w stanie trwać w warunkach uczciwej rywalizacji (zaś przy nieuczbiwej prowadzi ku samozatraceniu ludzkości.

  - A bankowość centralna tylko na pozór jest rozproszona, bo jej centrala jest właśnie w USA, i same USA są jej stróżem.
  USA dążą więc do zniewolenia wszystkich państw świata, aby potwór bankowości centralnej mógł utrzymać swój mafijny, odgórny, pasożytniczy, zbrodniczy system.
 • ciekaw jestem
  ilu z was porównuje obecne zadymy w Wenezueli, z tymi u nas, w stanie wojennym.

  Też chcieliśmy lepszego państwa.
 • @siwekperu 16:17:28
  To był ironiczny kolokwializm. Bardzo cenię komentatorów Neonu za tę "upierdliwosc".
 • @Husky 16:42:04
  masz jakis atak?...strasznie agresywny jestes a syberiany raczej sa lagodne
 • @Husky 16:42:04
  Co ty nie powiesz...
  A sankcje gospodarcze poganiaczy bydła tylko pomagają tym co nie chcą się podporządkować uSSraelowi.
  Zajmij ty się Pisku wielbieniem Kaczelnika, w tym jesteś dobry.
 • @AgnieszkaS 16:34:24
  Putin jak straci Wenezuele to chyba sam się powiesi
  Dlatego już Maduro nagłośnił że Trump zapłacił kolumbijskej mafii aby go zamordowała
  ...., po co zaraz mafia Panie Maduro ? wystarczy jeden ,,psychicznie chory,, jak w Gdańsku i jeszcze Pana pochowają w Katedrze z honorami

  8-)))))))))
 • @CIApy 16:32:03
  niestety, to nie egoizm jednostki stworzył pieniądze, oraz możliwości ich akumulacji, to był chytrzejszy pomysł niż jakakolwiek religia.
 • @AgnieszkaS 16:12:45
  Nie jest tam ludziom latwo, polecam zapoznać się nieco z "tematem"

  https://youtu.be/e9btIBTiWjc
 • @Husky 17:02:15
  Spoko, nie straci.
  Ussrael jest już za cienki, żeby napadac na Wenezuele. To nie Jugosławia, którą można bezkarnie zbombardowac.
 • @Husky 16:42:04
  za upadek człowieka uczciwego odpowiedzialni są złoczyńcy, a nie uczciwość. To deprawacja jest zarazą, a nie uczciwość, dobroć, dzielenie się z wędrowcem i ubogim, przyzwolenie, aby inni mogli żyć.

  Zaraza chyba Cię zżera, skoro wypisujesz takie bzdury.
 • @interesariusz z PL 17:07:22
  //za upadek człowieka uczciwego odpowiedzialni są złoczyńcy//
  fajny dowcip
  przenosze koment do archiwum
  8-))))
 • @Husky 17:16:48
  śmiechy, hihy, czy Ciebie można traktować poważnie ?

  Piekła nie ma, prawda? Dlatego niczego się nie boisz.
 • @interesariusz z PL 17:27:59
  //Piekła nie ma, prawda?//

  Nie wiem
  sprawdzę i dam odpowiedź
  8-))))))
  pozdr.
 • @AgnieszkaS 17:21:47
  Taka ciekawostka

  O tajemniczym locie boeinga z Moskwy do Caracas donoszą rosyjskie media. W poniedziałek z lotniska Wnukowo odleciała maszyna bez pasażerów, ale z dwiema załogami na pokładzie. Był to - jak odnotowano - czarterowy rejs firmy Nordwind Airlines, która nigdy dotąd nie latała do Wenezueli.

  Niezależna "Nowaja Gazieta", która jako pierwsza podała tę informację, przekazała, że Boeing 777 odleciał z moskiewskiego Wnukowa 28 stycznia o godzinie 14:00. Samolot przewidziany jest na 500 pasażerów, więc - zdaniem gazety - mógłby zabrać z Wenezueli taką właśnie liczbę ludzi.

  Portal Fontanka.ru zwrócił natomiast uwagę, że obecność na pokładzie dwóch załóg może oznaczać, iż zaraz po przybyciu do Wenezueli samolot uda się w drogę powrotną.

  Lot określa się w rosyjskich mediach jako zagadkowy w sytuacji, gdy MSZ w Moskwie nie zaleca Rosjanom wyjazdów do ogarniętej wewnętrznymi niepokojami Wenezueli, a rosyjskie biura podróży nie sprzedają wycieczek do tego kraju.

  Rejs przyciągnął uwagę mediów także w świetle doniesień zachodnich agencji o pojawieniu się w Wenezueli rosyjskich najemników. Według Reutera, mieli oni wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro, którego Kreml nieustająco popiera.

  Kontyngent najemników miał przylecieć do Wenezueli krótko przed rozpoczęciem antyrządowych protestów. Według mediów, Rosjanie mieli dotrzeć dwoma wyczarterowanymi samolotami do stolicy Kuby, Hawany, skąd zostali przetransferowani rejsowymi lotami do Wenezueli.

  Ową misję Radio Swoboda powiązało z lotem rosyjskiego samolotu specjalnego Ił-96, który 19 stycznia udał się z Moskwy do Senegalu, a stamtąd 23 stycznia do Paragwaju, skąd jeszcze tego samego dnia odleciał w stronę Hawany wyłączając transponder. Radio Swoboda utrzymuje, że potem samolot lądował jeszcze dwukrotnie, i wyraża przypuszczenie, że mógł wylądować w Hawanie i Caracas. Następnie Ił-96 włączył transponder i znów wylądował w Moskwie.

  Moskwa zaprzeczyła doniesieniom o Rosjanach w ochronie Maduro. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - komentując w poniedziałek publikacje nt. najemników i lotu Iła-96 - stwierdził, że należą one do "sfery teorii spiskowych".  https://rmf24.pl/fakty/swiat/news-zagadkowy-lot-bez-pasazerow-z-rosji-do-wenezueli-w-mediach-s,nId,2808323
 • Wszystkim prawym Polakom przypominam że dziś
  ..wazna rocznica

  30 stycznia 1982 r. Ronald Reagan ogłosił Dzień Solidarności z Polską

  Cały świat solidaryzował się z zdelegalizowaną w czasie stanu wojennego demokratyczną opozycją w Polsce

  https://i.iplsc.com/ronald-reagan-stoimy-murem-za-naszymi-polskimi-bracmi-i-sios/0003TT16URCDT2U2-C116-F4.jpg

  God Bless America
 • Polskie www blokowane w UK
  Piszę z UK. Tutaj nie wczytują się takie strony jak :

  www.medianarodowe.com
  www.wolna-polska.pl
  www.kronikanarodowa.pl

  Czy możecie mi napisać jak to jest w kraju - bo tutaj nawet przez VPN nie chcą się te strony wczytywać ?
 • @libero 17:45:12
  Medianarodowe mi sie otwieraja
  Reszta nie
 • @Husky 17:02:15
  A niby komy ta cała korupcja w Wenezueli na rękę? Na pewno nie Wenezueli. Mimo tego, że Wenezuela obłożona sankcjami i ma problem z żywnością , z lekami i papierem toaletowym to nadal jest największym dostawcą ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych. Codziennie Wenezuela wysyła 733,000 baryłek 'czarnego złota' do USA.
  Wygląda na to, że sankcjami obłożone są zwykli obywatele a nie skorumpowany rząd.
 • @dr nowopolski 14:12:44
  //Proszę się dobrze zastanowić!//

  A czy Pan Doktor się sam zastanowił?
  Słuszna uwaga CIApy!
 • @fretka 17:48:03
  te wysyłki ropy to w ramach kontrsankcji?
  dziwne, bo dolar jest tam niemiłe widziany
  Hipokryzja hard level

  ps.
  dotychczasowy rekord świata dziennej inflacji należał do Zimbabwe od 1 stycznia rekord należy do Wenezueli i to nie ostatnie słowo władz
 • @Husky 17:54:35
  //Hipokryzja hard level//
  I VICE VERSA.
 • @fretka 18:13:10
  Bez tej Wenezuelskiej "charytatywnej pomocy" dla USA to już dziś organizowalibyśmy Amerykanom stypę
  I komu to przeszkadzało
  8-)))))
 • @Husky 17:44:19
  Byś się wstydził przypominać publicznie tego bandyte. Ta jego "solidarność" to były sankcje, które uderzyły w zwykłych Polaków. Ale ty widocznie za młody jesteś żeby pamiętać. Albo należałes do czerwonej bandy i miałeś dobrze.
 • @Husky 17:54:35
  Доллар, доллар - грязная бумажка.
 • @AgnieszkaS 18:17:58
  Rosja i najemnicy ?
  To nie może być prawda !!!!
  To takie niepoprawne politycznie
  To mijanie się z prawdą !!!!
  8-)))))
 • @Husky 17:47:50
  To wy tam cenzurę macie?
  No tak, to bolszewicki kraj...
 • @Husky 17:54:35
  Oddałeś się dobrowolnie w jasyr, Husky.
  Żałosne to to być musi.
 • @Husky 17:44:19
  "Cały świat solidaryzował się z zdelegalizowaną w czasie stanu wojennego demokratyczną opozycją w Polsce"
  A teraz cały świat solidaryzuje się z opozycją w Wenezueli, też "demokratyczną" mającą parasol żydo_ussmański, tak jak u nas !!!
 • @provincjal 09 19:24:37
  Fajne masz poczucie humoru
  Szanuje takich
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:21:22
  Jestem czerwonym antykomunistommm
 • @fretka 18:21:22
  W skarpetach mam same ruble
  pzdr.
 • @Husky 19:39:33
  https://pbs.twimg.com/media/DyE8v05WsAAXaJG.jpg
 • Na Wschodzie spadają maski
  "Red Dawn Alert/Bolivarian Revolution File: Russian private military contractors reportedly fly into Caracas this week to provide personal security for Venezuela’s embattled communist dictator Nicolas Maduro, Reuters in exclusive story cites three sources, two refer to “small groups” of Russian mercs while Cossack paramilitary leader says Russian security detail as high as 400; Kremlin mouthpiece Dmitry Peskov’s response terse: “We have no such information”; Russia, Red China, Cuba, Iran and Turkey condemn US recognition of National Assembly leader Juan Guaido as Venezuela’s interim president following highly fraudulent presidential election last May, Peskov: “We consider the attempt to usurp sovereign authority in Venezuela to contradict and violate the basis and principles of international law”; US Sec. of State Mike Pompeo announces US$20 million in “emergency aid” for Venezuelan opposition, while Russian Foreign Ministry says US intervention could lead to “catastrophic consequences”; Russian Pres. Vladimir Putin reassures Maduro in private phone call, “emphasized that destructive external interference is a gross violation of the fundamental norms of international law”

  https://onceuponatimeinthewest1.wordpress.com/2019/01/25/red-dawn-alert-bolivarian-revolution-file-russian-private-military-contractors-reportedly-fly-into-caracas-this-week-to-provide-personal-security-for-venezuelas-embattled-communist-dictator/
 • @Husky 17:47:50
  https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/01/georgette_mosbacher_nczas.jpg


  Ambasador Mosbacher żąda archiwów IPN dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie? „Padają groźby, że nie powstanie Fort Trump, jeśli pewna pula archiwów nie zostanie przekazana do USA”. Ambasador USA, Georgette Mosbacher, żąda dostępu do archiwów IPN. Ma się spotkać w tej sprawie z Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Grozi, że w przypadku odmowy „Fort Trump” nie powstanie. Ambasador Mosbacher chce aby pełny dostęp do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej otrzymali przedstawiciele Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Padają też jednak słowa o „przekazaniu” części zbiorów IPN. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podjęło wczoraj uchwałę, z której wynika, iż kierownictwo IPN chce wyrazić na to zgodę.


  http://nczas.com/wp-content/uploads/2019/01/uchwa%C5%82a-IPN.jpg

  Informację ujawnił dziennikarz Polskiego Radia Rafał Dudkiewicz. Z wizytą do Prezesa IPN wybiera się się Pani Ambasador USA Georgette’a Mosbacher. Chce rozmawiać o archiwach. Padają groźby, że nie powstanie Fort Trump, jeśli pewna pula archiwów nie zostanie przekazana do USA. Więcej o tym w najbliższym. Jak twierdzi, że szczegóły tej sprawy zostaną ujawnione w poniedziałkowym wydaniu programu „Warto rozmawiać”. Twierdzi też, że największym problemem jest aneks do obecnie obowiązującej umowy jakiego domaga się ambasador Mosbacher. Żeby można było sfałszować historię, Padają też jednak słowa o „przekazaniu” części zbiorów IPN. Brak dowodów łatwiej kogoś oskarżać ustawa (447).

  https://nczas.com/2019/01/30/ambasador-mosbacher-zada-archiwow-ipn-dla-muzeum-holocaustu-w-waszyngtonie-padaja-grozby-ze-nie-powstanie-fort-trump-jesli-pewna-pula-archiwow-nie-zostanie-przekazana-do-usa/


  Ps...Oj będzie sromotnie w wyborach. Ta pani jest szantażystką, Najpóźniej jutro, powinna opuścić nasz kraj na zawsze. Ale tak się dzieje w normalnych państwach, a tu chuj dupa i kamieni…kupa! Chcą na nowo napisać historię NASZYCH! ziem i tak zmanipulować dokumentami, że za chwilę będą udowadniać, że to my jesteśmy gośćmi w ich "kraju"!? To oszuści od zawsze i na oszustwie zawsze bazowali! Nie tak dawno był art. że niby im ciasno w ich Izraelu, to szukają "poszerzenia" swojego państwa dla swoich!? Chcą pewnie tych wszystkich dokumentów które ukazują żydów w złym świetle jako morderców Polaków. Takie niewygodne fakty mogły by być przeszkodą w dojeniu kasy przez przedsiębiorstwo holokaust, no bo jak biedni żydzi i mordercy. Kiedyś prof. Kulesza "wypożyczył" 40 000 oryginałów fotografii o zbrodniach niemieckim Niemcom, do dziś nie oddali. Może to Amerykanie by przekazali kopie archiwalne AK, Rządu Emigracyjnego , raportów Karskiego i Nowaka Jeziorańskiego, śmierci gen. Sikorskiego, Wieniawy Dlugoszowskiego, mordu KATYŃSKIEGO, tajne dokumenty z Konferencji w Teheranie i Jałcie…itd itd itd.
 • @AgnieszkaS 16:06:51
  Pani Agnieszko! Oglądała pani film pt. Pojutrze, amerykański: The Day After Tomorrow, ja sobie z przyjemnością go przed chwilą ponownie obejrzałem:
  https://www.cda.pl/video/100771352
  Myślę, że scenariusz jest taki, że to może zdarzyć się naprawdę. Może też pierdyknąć Yellowstone.
  Wtedy ludzie z USA będą szukać pomocy w krajach, jak to określają "trzeciego świata", którymi obecnie tak gardzą.
  U Pani także widzę tę pychę i pogardę typowego Jankesa.
 • @Husky 16:42:04
  Wiesz co Husky? A jak ludzie w danym kraju chcą być skansenem?
  Nie każdemu musi odpowiadać amerykański, prymitywny styl życia.
  Już Indianie w USA go odrzucili woląc umrzeć niż dać się uwięzić.
  Istnieje na świecie coś ważniejszego, niż pełna micha psa.
 • @Husky 17:02:15
  Brednie.
 • @Husky 17:32:08
  To już sprawdź.
 • @fretka 19:46:24
  Fajna ta Natasza
 • @lorenco 20:47:29
  Witam kolego
  Bo wiesz my "Amerykanie" mamy takie zasady
  Samo zycie
 • @Husky 20:56:50
  Wczoraj Jakub Korejba w rosyjskim programie wytłumaczył Rosjanom jak Polska się zachowuje aby nie być bita jak Wenezuela - liże jajca Amerykanom.
 • @Talbot 20:02:02
  Ten cytat to doskonały przykład zachodniej arogancji. Załóżmy, że jego treść odpowiada prawdzie, w co wątpię. A wiem na pewno, że Maduro został wybrany w demokratycznych wyborach, wiec nazywanie go "komunistycznym dyktatorem" jest KŁAMSTWEM! A że jest lewakiem? No cóż prawdziwa demokracja polega na tym, że można też wybrać lewaka, a nie tylko zachodniego agenta.

  A jeśli Rosja, Turcja, Iran, Kuba i Chiny wspierają ofiarę amerykańskiej agresji, to mają do tego PRAWO! Także w świetle międzynarodowych konwencji, natomiast USA organizując przewrót łamią to PRAWO.

  Mr. Talbot, are you capable of understanding this simple truth?
 • @AgnieszkaS 21:12:39
  Nie ma upadku Wenezueli. I nie będzie. Ja czytam różne doniesienia nie tylko jankeskie.
 • @Rzeczpospolita 13:30:36
  no cóż,sami(?) sobie taką obrożę wybraliśmy... a teraz skoro mamy już obrożę to znów zastanawiamy się nad ładniejszą smyczą i który kaganiec bardziej twarzowy...
 • WPS
  Do Narodu Irańskiego i Jego Przywódców !
  Do Polek i Polaków !
  Do Europejskiej i Światowej Opinii Publicznej !  Irańczycy - dawni Persowie i Polacy - dawni Lechici, to członkowie wielkiej rodziny ludów aryjskich, indoeuropejskich.

  Od niemal 550 lat Polska utrzymuje dyplomatyczne stosunki z Iranem. Jest to dowodem wielowiekowego, wzajemnego szacunku i woli współpracy.
  Na przestrzeni tych blisko sześciu wieków Persja i Rzeczpospolita, Iran i Polska wielokrotnie potwierdzały swoją niezawodną przyjaźń oraz prawa do samostanowienia i suwerenności.

  Te bezprzykładnie bardzo dobre relacje dwustronne wbrew woli Polaków, za sprawą ponadnarodowych, imperialnych sił mogą być zniszczone lub co najmniej wprowadzone na płaszczyznę prowokacji, konfliktu międzynarodowego i międzypaństwowego.

  Wiele współczesnych państw posiada potężne arsenały broni strategicznej i taktycznej oraz techniczne możliwości ich użycia, czego skutki prowadziłyby do globalnej katastrofy ludzkości.

  W tej sytuacji wydawałoby się, że świat nie ma alternatywy dla pokojowej koegzystencji, opartej na międzynarodowych negocjacjach dla znalezienia modelu pokojowego współistnienia narodów i państw, koegzystencji opartej na poszanowaniu równych praw do rozwoju, zgodnego z zasadami suwerenności, poszanowaniem narodowej tożsamości kulturowej oraz samodzielnie określanych celów rozwoju i służącej im narodowej polityki społeczno-gospodarczej.

  Okazuje się jednak, że są siły, które dla swych egoistycznych, materialnych korzyści oraz patologicznej idei imperialnej dominacji i podboju, widzą w konfliktach wojennych sposób prowadzenia polityki oraz narzędzie narzucania własnych wartości i wymuszania własnych interesów.

  Bliski Wschód i Azja Centralna od wielu lat są terenem ścierania się interesów suwerennych narodów i państw oraz światowych mocarstw reprezentujących interesy globalnych korporacji. Ten obszar jest terenem krwawych, ludobójczych działań wojennych, ale obecnie może być zarzewiem niekontrolowanego konfliktu światowego, w którym nie będzie zwycięzców i zwyciężonych, będą dziesiątki, a może i setki milionów ofiar i nieodwracalne straty materialne i środowiskowe.

  Polska z uznaniem przyjmie rolę gospodarza dla międzynarodowej konferencji pokojowej, która stworzy warunki dla rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie w drodze wielostronnych, bezwzględnie respektowanych uzgodnień reprezentacji narodowych na najwyższym szczeblu. Naród polski - znający z własnych doświadczeń barbarzyństwa I i II wojny światowej, naznaczone milionami ofiar ludzkich i niemal całkowitym zniszczeniem majątku narodowego – poprze ideę takiej konferencji.

  Z tych samych, wyżej wskazanych historycznych relacji z Iranem oraz doświadczeń i ofiar dwóch wojen światowych, Polacy są przeciwni organizowaniu na terenie Polski konferencji, która będzie zwrócona przeciwko Iranowi - suwerennemu państwu i narodowi.

  Liczne polskie organizacje narodowe i środowiska patriotyczne przekazują jasny i czytelny sygnał do wszystkich Polaków, władz Iranu, władz Rzeczypospolitej Polskiej, a także rządom wszystkich państw na świecie, że społeczeństwo polskie jest przeciwne formule politycznej i celom przygotowywanej na 13-14 lutego 2019 r.,w Warszawie, tzw. Konferencji ws. Bliskiego Wschodu, która w skandalicznym trybie i formie została narzucona suwerennemu narodowi polskiemu.

  Jeśli obecne władze w Polsce będą realizować projekt konferencji narzucony Polsce i Polakom przez Stany Zjednoczone AP, w osobie pana sekretarza stanu Mike'a Pompeo, to tym samym staną po stronie światowych żandarmów gwałcących zasady prawa międzynarodowego oraz naruszających niezbywalne prawa narodów do samostanowienia, suwerenności i pokojowego współistnienia.


  Lista sygnatariuszy:

  dr Paweł Ziemiński, przewodniczący partii Polska Patriotyczna

  Dariusz Kosiur, wiceprzewodniczący partii Polska Patriotyczna

  Zbigniew Okrasiński, członek zarządu partii Polska Patriotyczna

  dr Nabil Al Malazi, wiceprzewodniczący partii Zmiana

  dr Krzysztof Lachowski, prezes Stowarzyszenia Klub Inteligencji Polskiej

  wiceadm. w st. spocz. Marek J. Toczek, wiceprezes Stowarzyszenia Klub Inteligencji Polskiej

  Dariusz Brzozowiec, członek Stowarzyszenia Klub Inteligencji Polskiej

  Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia Ekosystem - Dziedzictwo Natury

  Lech Jęczmyk - publicysta

  Jerzy Truchlewski, Kongres Polski Suwerennej

  Krzysztof Tołwiński, Federacja Gospodarstw Rodzinnych

  Józef Kamycki, Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych

  Wojciech Mateńka, członek partii Polska Patriotyczna

  Eugeniusz Zinkiewicz

  Zdzisław Malinowski, radca prawny, działacz Ruchu Kresowego

  Aleksander Szymczak, członek Klubu Inteligencji Polskiej

  Adam Hamerski, literat

  Eugeniusz Zienkiewicz

  Ryszard Gradowski

  Zbigniew Józef Krajewski

  Andrzej Ruraż-Lipiński

  Miłosz Sobolewski

  gen. bryg. w st. spocz. Jan Morek

  dr Marek Głogoczowski, pisarz, taternik, alpinista i himalaista

  Krzysztof Kornatowicz

  Ryszard Turbak

  Andrzej Skorski, członek partii Polska Patriotyczna
  Warszawa, 17 stycznia 2019 roku,

  w 74 rocznicę wyzwolenia Warszawy - startej z ziemi przez zbrodniczy reżim hitlerowskich Niemiec i odbudowanej pracą Polaków
 • @AgnieszkaS 21:39:55
  Boening przyleciał aby przechwycić 20 ton złota ze skarbców...zrobi skok na ten bank?
  Ja, jakbym był przywódcą kraju, nie powierzyłbym przechowywania złota przez Wielką Brytanię i w USA.
 • @Agnieszka .S
  Stwierdzenie ze za za sytuacje w Wenezualii odpowiedzialne sa Chiny i Rosja nie jest zgodne z prawda Jest klamstwem i to swiadomym bo jak mozna nie wiedziec w jaki sposob amerykane kontroluja ten obszar.. Sytuacja w calej Ameryce Poludniowej i Srodkowej jest konsekwencja polityki USA ktore przez dziesieciolecia nie pozwalaly tym kraja na rozwiniecie skrzydel bo to równalo by sie uwonlnieniem spod kontroli i tym samym takie spoleczenstwo przestalo by byc sluzebne wobec USA i nie pracowalo na jego dobrobyt.bo przeciez USA dokonuje najwiekszej grabiezy przez dolara jako waluty rezerwowej oraz poprzez besposredni zabor surowcow i ziem uprawnych,zreszta sposobow eksploatacji sa setki [ John Perkins-,,Wyznania Platnego Ekonomicznego Mordercy,, polecam] Gdyby pani przegladnela ksiazke Noama Homskiego ,,Rok 501,, Podbj Trwa, to zrozumala by pani ze wszystko w ameryce poludniowej jest konsekwencja oficlalnych i nieoficjalnych dzialan panstwa w jakim obecnie pani zyje a poziom zycia jaki pani sobie zapewnia jest konsekwencja wyzysku Wenezueli i wielu innych panstw w tym równiez Polski. Ma pani racje ze blokójac wenezuelska rope stany blokuja energetycznie Chiny .zreszta ten sam cel [jako jeden z wielu] przyswieca, prubie okielznania Iranu bo sporo ropy china czerpia z tego panstwa.tylko pojawia sie pytanie jak to mozliwe ze tak prostej sytuacji jaka jest przejecie technologhi nie przewidzieli stratedzy pentagonu ze teraz maja problem z globalna ekspansja Chin .a przeciez ustawy o wolnym handlu narzucaly swiatu USA i tajne struktury zarzadzajace USA. Szczeze powiem nie rozumem pani postawy.pochwala pani USA za powstrzymywane chin wiec po co otwieraly te puszke pendory, ktora teraz musza powstrzymywac.. Sumujac wiemy przeciez ze cala ostatnia historia swiata to konsekwencje dzialalnosci elit zadomowionych w USA[ np Rewolucja w Rosji 1917]
 • Jill Stein...
  Jill E. Stein – amerykańska lekarka i polityk, kandydatka na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach prezydenckich w 2012 i 2016 roku z ramienia Partii Zielonych.

  https://jackpineradicals.com/boards/topic/jill-stein-john-bolton-loved-the-iraq-war-now-he-apparently-wants-5000-us-troops-in-colombia/

  John Bolton uwielbiał wojnę w Iraku. Teraz najwyraźniej chce 5000 żołnierzy amerykańskich w Kolumbii. Jedyny możliwy powód: najechać na Wenezuelę. Chłopcy Trumpa gotują kolejną nielegalną wojnę, 16 lat po katastrofie w Iraku, która zabiła milion ludzi. Jak zatrzymać tych drani?
 • @AgnieszkaS 21:39:55
  Droga Pani Agnieszko.
  Jeśli to prawda, to wspaniale. Lepiej żeby złoto było w Rosji, niż w USA.
  Bo jest szansa, że stamtąd wróci... A Fort Knox...wiadomo.
 • @lorenco 22:46:41
  Masz racje
  Nie ma to jak w Ruskim banku
  Tam nie zginie,....... tam tylko przepadnie
 • @AgnieszkaS 21:39:55
  Wenezuelski parlamentarzysta Jose Guerra oskarżył kierownictwo banku centralnego Wenezueli o próbę wywiezienia do Moskwy 20 ton złota z krajowych rezerw. Według niego złoto ma być wywiezione samolotem, który we wtorek przyleciał do Caracas.

  "Otrzymaliśmy informacje od pracowników BCV (Banku Centralnego Wenezueli): Boeing 777, który przyleciał z Moskwy, obecnie znajduje się na miejscu postojowym stołecznego lotniska. Na jego pokładzie z kraju planują wywieźć do Rosji 20 ton złota z państwowych rezerw... Zwróciliśmy się do kierownictwa banku centralnego o wyjaśnienie tego, co się dzieje. To złoto nie jest własnością Calixto Ortegi (szefa banku centralnego), to własność publiczna" - powiedział deputowany.

  Rząd Maduro od ubiegłego roku próbuje wywieźć z Wielkiej Brytanii 31 ton złota - podaje portal Głosu Ameryki. W Banku Anglii wenezuelskie władze przechowują 15 proc. państwowych rezerw złota o wartości około miliarda dolarów.

  https://www.defence24.pl/rosyjski-samolot-wywiezie-zloto-z-wenezueli
 • @ Agnieszka S
  Nech pan jeszcze dorzuci problem globalnej narkomani i odpowiedzi na pytanie kto na tym najwiecej zarabia.i kto dokonuje globalnej dystrybucji narkotykow.Dla refleksji poraz trzeci wrzucam B Jeznachai jego tekst o Paragwaju i jego losie ze do dzs sie nie podniusl z upadku po zakulisowej ,,pomocy,, Stanow Zjednoczonych

  @jan
  Przypomne tekst Boguslawa Jeznacha ktory byl inspiracja to takiego zdefiniowania przyszlosci i ewentualnej roli Rosji w obalaniu dogmatu swiata jednobiegunowego jaki chca narzucic swiatu instytucje podporzadkowane Antychrystowi

  Lekcja paragwajska

  Opublikowano: 04.01.2012 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka | RSS komentarzy

  Przeczytano 158 razy!

  Jedne historie wbijają nam w pamięć aż do znudzenia, a o innych ani słowa. Tymczasem wobec przygotowywanej agresji na Iran bardzo ważna jest lekcja paragwajska sprzed półtora wieku.

  Państwa nieposłuszne, które wyłamują się z programu światowej oligarchii finansowej, mogą paść ofiarami zaplanowanej agresji z zewnątrz, zwłaszcza, gdyby zaczęły mieć alternatywne sukcesy. Przypadki Iraku, Jugosławii, Afganistanu, Libii, Syrii a także zbliżającą się szybkimi krokami agresję na Iran poprzedza zawsze nawała propagandowa, robiąca wodę z mózgu światowej opinii publicznej, ale dawniej, gdy media i techniki informacyjne nie miały takiego znaczenia jak dziś, nie liczono się aż tak bardzo z tą opinią i nie bawiono w takie drobiazgi. Warto w tym miejscu przypomnieć historię zniszczenia Paragwaju.

  W roku 1846 konsul USA w jednym z państw Ameryki Południowej tak pisał w swym raporcie do Departamentu Stanu: „Jest to najpotężniejsze państwo Nowego Świata po Stanach Zjednoczonych. Ludność jest tu najbardziej jednolita (…) Rząd jest tu najbogatszy ze wszystkich państw tego kontynentu”. Konsul pisał z Asunción, stolicy Paragwaju. W roku 1860 kraj ten był samowystarczalny żywnościowo, miał w całości piśmienną ludność i szybko budował imponujący przemysł. W 1856 roku oddano tam do użytku drugą w Ameryce Południowej linię kolejową. Państwo to stosowało rygorystyczną politykę protekcjonizmu gospodarczego w oparciu o amerykańską szkołę ekonomii politycznej Alexandra Hamiltona.

  Zazdrość sąsiadów i gniew światowej finansjery nie dały na siebie długo czekać. W latach 1865-70 Paragwaj padł ofiara połączonej agresji swoich trzech sąsiadów – Argentyny, Brazylii i Urugwaju, w czasie której wyrżnięto połowę ludności kraju, w tym ponad 80% mężczyzn. Była to niesławna Wojna Trójprzymierza, jedna z najkrwawszych i najbardziej niemoralnych wojen XIX wieku, dla której jedynym uzasadnieniem formalnym była chęć zniszczenia protekcjonizmu gospodarczego i zaprowadzenia wszędzie kolonialnej doktryny wolnego handlu.

  Paragwaj był solą w oku masonerii, która opanowała wtedy prawie całą resztę Ameryki Łacińskiej i stała u kolebki właściwie wszystkich państw powstałych po rozpadzie imperium kolonialnego katolickiej Hiszpanii. Był też przeszkodą dla międzynarodowego kapitalizmu. Niezależny prezydent tego kraju dr Gaspar Rodriguez de Francia (1813-1840) zaprowadził monopol państwa na własność ziemi i monopol handlu zagranicznego, a także całkowicie kontrolował emisję i obieg pieniądza. Zabronił eksportu złota i srebra, co załamało interesy lichwiarzy w Buenos Aires. Zabronił także zaciągania pożyczek zagranicznych. Politykę tę kontynuował kolejny prezydent Carlos Antonio Lopez (1840-1862) oraz syn i następca tegoż – prezydent Francisco Lopez Solano (1862-1870). Kraj bez żadnych długów był też trudno dostępnym rynkiem . Na przywóz wszystkich towarów, które Paragwaj wytwarzał sam, nałożono cło minimum 25%. Ponadto wysokim cłem, zwykle 100% obłożono import wszelkiego luksusu. Bez cła natomiast sprowadzano maszyny i sprzęt inwestycyjny. Za wszystko płacono gotówką i nie zaciągano żadnych kredytów. W dekadzie lat 1840. kraj ten dokonał imponujących inwestycji w infrastrukturze , zbudowano hutę żelaza i stali w Ibicui oraz zakłady zbrojeniowe w Humaita. Położony w głębi lądu kraj miał flotę wojenną i handlową dorównującą jego morskim sąsiadom! Do roku 1855 państwo to osiągnęło nadwyżki w produkcji papieru, farb i barwników, ceramiki, materiałów budowlanych, tekstyliów i nici, siarki, amunicji, kabli, szyn kolejowych itp. Zbudowano sieć telegraficzną i unowocześniono armię dla obrony suwerenności kraju. Z Europy sprowadzano na rządowe kontrakty inżynierów i technologów oraz nauczycieli najbardziej potrzebnych zawodów.

  Carlos Antonio Lopez mawiał o sobie, że jest raczej uczniem św. Augustyna niż przedstawicielem Oświecenia. Kiedy obejmował urząd w 1840 roku prawie 90% ludności nie umiało czytać ani pisać. „Od szkół zacznie się nasza wolność” zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu. Za jego kadencji powstało ponad 500 szkół i bibliotek publicznych, krajowe Kolegium Nauczycielskie, państwowy fundusz stypendialny dla najzdolniejszych studentów wysyłanych na studia do Europy i osobny fundusz dla kontraktowania stamtąd specjalistów, a także fundusz premiowania wynalazców. Już w kwietniu 1830 roku brazylijski konsul w Asunción, Correia de Camara pisał do swego szefa w Rio, że „jedynym sposobem pozbycia się tego powstającego kolosa jest szybka i dobrze skoordynowana inwazja”. Tak też się w końcu stało. Wojna z Paragwajem była najkrwawszym i najbardziej cynicznym ludobójstwem na zachodniej półkuli. Ludność Paragwaju, szacowana na pół miliona jeszcze w roku 1865 wytępiono do stanu 194 000 w roku 1870, z czego tylko 13 000 stanowili mężczyźni, a raczej dzieci płci męskiej, bo tylko 2100 z nich miało ponad 20 lat. Pozostali wyginęli niemal doszczętnie w wielkim zrywie heroicznego i powszechnego oporu do ostatniego żołnierza. Zginęli za sprawę, w którą wszyscy wierzyli i za państwo, w którym chcieli żyć. Wojna Trójprzymierza osiągnęła to, czego „sprzymierzonym” nie udało się osiągnąć inaczej: złamano gospodarczy i wojskowy potencjał kraju i obrócono go w perzynę, zduszono w zarodku niebezpieczny dla innych państw przykład wolności, po to by zaprowadzić jedynie słuszną doktrynę wolnego handlu i demokracji „tak jak w całym cywilizowanym świecie”. Dziś Paragwaj jest więc „wyzwolony” dla międzynarodowego kapitału i gospodarczo zajmuje przedostatnie miejsce w Ameryce Południowej.

  Kiedy słyszymy o okropnych reżimach Łukaszenki, Ahmadineżada, Chaveza lub Assada, a do niedawna także Kaddafiego lub Saddama, posłuchajmy raczej tego, co mają do powiedzenia ci, którzy w tych krajach niedawno byli. Czytałem rzetelną relację z Białorusi na blogu Izy Brodackiej Falzmann i nie jest to pierwsza taka relacja, której ufam. Sam zawodowo często bywam na Bliskim Wschodzie, ostatnio – jeśli chodzi o kraje wymienionych dyktatorów – w dopiero co ubiegłym roku m.in. w Syrii i Iranie, a w 2010 także w Libii (gdzie jeszcze w listopadzie ściskałem przednią łapę Muchomora). Za Saddama mieszkałem krótko w Iraku, wcześniej dość długo w Egipcie. Wszędzie obraz sytuacji był/jest na miejscu o niebo lepszy niż przedstawiany w ramach medialnej nagonki. Powiem tak: rewolucje i zmiany, które tam dziś zachodzą w imię demokracji i wolności, w każdym wypadku już pogorszyły lub wkrótce dramatycznie i na długo pogorszą jakość życia prawie wszystkich mieszkańców, a zapowiadana wojna USraela z Iranem – jeśli do niej dojdzie – zrobi z nim to, co z Paragwajem w wieku XIX.

  Jest zresztą ciekawe, że straszliwa lekcja jaką wtedy przeszedł Paragwaj, i z której się już nie podźwignął, wcale nie była lekcją pierwszą. Wcześniej, w latach 1604-1767 jezuici założyli tam i prowadzili 32 tzw. redukcje paragwajskie, jakby prototyp izraelskich kibuców, w których skupili ok. 300 tys. nawróconych Indian Guarani. Powstało wtedy państwo zakonne o nazwie Chrześcijańska Komunistyczna Republika Guarani (sic!), które było jednym z najciekawszych eksperymentów polityczno-społecznych w znanej historii świata. Niezwykły awans cywilizacyjny, gospodarczy, i duchowo-kulturalny tego państwa i społeczeństwa tak bardzo jednak kłuł w oczy możnych ówczesnego świata, że skończyło się nieomal tak jak w przypadku Wojny Trójprzymierza. Też szykowano inwazję, ale ponieważ chodziło o potężny i wpływowy zakon katolicki, snuto najpierw tak intensywne intrygi m.in. w Watykanie, że ostatecznie zakon jezuitów uległ kasacji, jego paragwajskie państwo rozpadło się, redukcje zniszczono, a Indianie rozpierzchli się, wymarli lub zdziczeli. Jest to jednak temat tak niesamowicie ciekawy, że zostawię go sobie na inną lekcję.

  Autor: Bogusław Jeznach
  Źródło: Nowy Ekran
 • @Husky 23:06:46
  Maduro chce bardzo dobrze chroniąc złoto Wenezueli. Teraz najpewniejsze sejfy są w Moskwie i Pekinie.
  Powiedz lepiej Pisku czemu brytole nie chcą oddać wenezuelskiego złota?
  Czemu uSSrael położył brudną łapę na kasie Wenezueli, którą maja w swoich bankach?
  Wiem że nie odpowiesz.
 • @husky
  A wesz husky ile zlota wywieziono z Rosji po zrobieniu rewolucji w 1917 do USA czytalem o kilkudziesieciu tysiacach ton,O Ukrainie ostatnio nie warto wspominac te kilkanascie ton to drobnostka wszystko wedruje do USA apotem sie rozplywa bo podobno zlota w ich skarbcach niema.Czzby kosmici ...
 • @jan 23:25:17
  Wiem że żydzi z Marsa maczali w tym palce
  8-))))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:21:38
  //Powiedz lepiej Pisku czemu brytole nie chcą oddać wenezuelskiego złota?//
  Zapytam droga elektroniczna Pania Therese May
 • @Husky 23:35:04
  To zacznij od tego a nie przejmuj się gdzie chce schować złoto Maduro.
  Jak uSSrael rozwalił Ukrainę to natychmiast wywieźli złoto. Zgadnij gdzie?
 • @Husky 23:04:40
  Coś Ci przepadło w ruskim banku?
  Bo jak czyta się wiadomości ze świata ekonomi, nic nikomu nie przepadło w ruskim banku od czasów Chodorkowskiego i innych żydków, którzy w pocz. lat 90-tych i później okradli rosyjski naród i łupy wywieźli do Londynu.
 • @lorenco 00:17:01
  Ach ten Londyn
  Cudowne miasto, wspaniali ludzie w blasku....zlota
  Pozdrawiam
 • @Husky 00:20:18
  Londyn na pewno super miasto, jednak City śmierdzi. Pozdr.
 • @lorenco 00:23:46
  Gdzie?
  Na Soho?
  A co ty za "gupoty" piszesz
  Azjatycka kuchnia, śliczne (tani)e Chinki , Tajki i ....Rosjanki
  Jaki smród
  Przyjedź , sam osobiście .....powąchasz

  8-)))))))))))
 • @Husky 00:28:47
  Nie rżnij, wiesz czego:)
  A w życiu trochę się najeździłem, może zdecyduję się co najwyżej na Węgry na Hungaroring w tym roku a tak, wolę dom i ogród i spokój i pokój na świecie. Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej.
 • @lorenco 00:41:41
  Trzymaj kciuki za Kubice !!!
  Ma szansa sie pokazac ze to wieki sportowiec jest
 • @Husky 00:51:05
  Trzymam już od 10 lat! A to, że jest wielkim polskim sportowcem już pokazał wcześniej i swoim powrotem do F1!
  Za dwa tygodnie już testy w Barceronie a 17 marca GP Australii!
  Strasznie się cieszę i jestem dumny!
 • @AgnieszkaS 21:12:39
  Jak zwykle Rosja I Chiny odpowiadaja za cale zlo.
 • @AgnieszkaS 21:39:55
  Tak Bloomberg jest niezaleznym medium.
 • @trojanka 22:59:46
  To jest najgorsze w tym ws,ystkim,ze podatnik amerykanski musi wykladac swoje ciezko zarobione pieniadze na te wszystkie wojny, a nic z tego nie ma.Zarabiaja na tym tylko politycy I przemysl zbrojeniowy. Sytuacja amerykanow sie pogarsza.Ale na wojny pieniadz zawsze jest.Pani Agnieszka tego nie widzi!
 • @jan 23:25:17
  A ile z Ukrainy ,wywieziono po majdanie do Usa!
 • Cudowne miasto, wspaniali ludzie w blasku....zlota
  I wszyscy mówią sobie....Szalom!
  Еврейские иммигранты из СССР в Израиле
  Uwaga, w filmie dużo łez, rozczarowań i cierpienia.
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=HrjvjhT8RUY
 • @fretka 04:48:41
  I któż mógł wtedy (kiedy opuszczali ojczyznę proletariatu), przypuszczać że nie minie znów tak wiele czasu i powrócą i to ze zdwojoną siłą.
  Miasteczko Humań kiedyś kresowe dziś jeszcze chwilowo Ukraińskie,co roku nawiedzają hordy chasydów.Spadają na miasto niczym plaga i wszyscy łącznie z policją są bezbronni.Pijani w trzy dupy chasydzi atakują mieszkańców i niszczą miejskie mienie.
  Humań nie jest jedynym miejscem chasydzkich ekscesów ale szczęśliwie właśnie w Humaniu dobrzy ludzie dokumentują to skrupulatnie i pokazują światu np poprzez yt.
  Dziś w Humaniu jutro całej Polsce

  https://www.youtube.com/watch?v=AhWQa20Y7YU
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:21:38
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił zwrócenia Bankowi Centralnemu Iranu 2 mld dolarów z zamrożonych irańskich aktywów. Sąd postanowił wysłać te pieniądze rodzinom Amerykanów, którzy zginęli w zamachach z rzekomym udziałem Iranu. Inaczej mówiąc - kradzież w świetle prawa.
  A w ogóle, to trzymanie pieniędzy w Stanach, to jak głaskanie tygrysa po wąsach. I smieszno, i straszno...
 • @Husky 23:35:04
  Jakieś te Twoje riposty są żałośnie infantylne. Zasmucające....
 • @ZBYSZEK49 10:36:10
  Bardzo mi przykro z tego powodu
  Pozdrawiam
 • @libero 17:45:12 Proxy serwer załatwia sprawę ...
  Polskie www blokowane w UK
  Piszę z UK. Tutaj nie wczytują się takie strony jak :

  np:
  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiQg6rAhpjgAhVq-SoKHX4LAkkQFjAEegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fhide.me%2Fpl%2Fproxy&usg=AOvVaw1lOFXGcbf7iwaOnbjvS-qK
 • @AgnieszkaS 00:22:40
  Nie wiem, czy Pani ma świadomość, że cenzura prewencyjna jest w Polsce konstytucyjnie zabroniona. Więc radzę stosować się do obowiązującego w Polsce prawa. Pani " kalifornijskie" przyzwyczajenia proszę zachować dla znajomych za oceanem.
 • @interesariusz z PL 16:50:49
  "Też chcieliśmy lepszego państwa."

  A co? Nie jest? ;-(

  Pozdro!
 • @lorenco 20:45:38
  "Istnieje na świecie coś ważniejszego, niż pełna micha psa."

  Każdy kryptoneotrockista wie, że nie ma nic ważniejszego niż pełna micha ;-)))

  Pozdro!
 • @dr nowopolski 21:13:48
  "No cóż prawdziwa demokracja polega na tym, że można też wybrać lewaka, a nie tylko zachodniego agenta."

  W sumie to ma Pan rację. W Polsce tzw "Ustawę Wilczka" wprowadzono jeszcze "za komuny". Potem był "wolny rynek"/popiwek/ sztywna cena węgla/ sztywny kurs dolara, a zmarły niedawno mecenas JO rozpoczął dodawanie "wyjątków" do "Ustawy Wilczka"...

  Ukłony
 • @Olka P. 21:43:15
  "no cóż,sami(?) sobie taką obrożę wybraliśmy... a teraz skoro mamy już obrożę to znów zastanawiamy się nad ładniejszą smyczą i który kaganiec bardziej twarzowy.."

  Tobie zawsze takie perwersyjne klimaty (smycz, obroża...) się udzielają Szanowny OlkaPie.? ;-)
 • @Husky 10:41:41
  "Bardzo mi przykro z tego powodu'

  Przykro, nie przykro - musisz nas sobą jeszcze popracować. Czołowy NEonowy kryponeotrockista musi świecić przykładem i stanowić wzór dla innych wyrobników ;-DDDD

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930