Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
388 postów 375 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

Na granicy anihilacji - społeczeństwo III RP

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Każdy racjonalny człowiek, zaspokoiwszy swe podstawowe potrzeby stara się następnie o polepszenie bytu materialnego i duchowego swej rodziny i społeczeństwa, w ostatniej kolejności myśląc o prestiżu, rozrywkach i luksusie.

Tumult związany z początkiem III wojny światowej odwraca uwagę od innych zagadnień społecznych i politycznych.  Wydaje się to być niesłuszne, gdyż działać trzeba zawsze bez względu na obiektywne tego perspektywy.

 
Rosyjska telewizja publiczna wyemitowała niedawno serial obyczajowy poświęcony okresowi „transformacji ustrojowej” z początku lat dziewięćdziesiątych.
 
Już od dawna, w programach ekonomicznych, pokazywano społeczeństwu prawdziwą twarz tej „transformacji”.   Teraz twórcy pokusili się o obraz społecznego efektu tejże.  Nominalnie serial opowiada o losie kilku kobiet, żon oficerów, które zderzyły się z nową „wolnorynkową” rzeczywistością, ale motto do filmu deklarowało ,że „ich los odzwierciedlał sytuację całego kraju”. 
 
Oficerowie, pozbawiani z dnia na dzień źródła utrzymania, nieprzystosowani do cywilnego życia, pogrążali się w alkoholizmie, korupcji, przestępczości zorganizowanej, lub choćby tylko marazmie.  Jak zwykle w takich sytuacjach do akcji wkraczały kobiety, które odznaczają się większą od mężczyzn odpornością psychiczną.  Dla ratowania swych rodzin od widma głodu żony oficerów postanowiły zająć się „handlem międzynarodowym” (przemytem). 
 
Podczas podróży autobusowych z Moskwy do Polski narażone były  na różnorakie szykany i rabunek zarówno ze strony przestępczych gangów, jak i wszelakich funkcjonariuszy rosyjskiej administracji.  Na granicy polscy celnicy pozdrawiali je zwyczajowo zwrotem „witajcie ruskie kurwy”.  Przy czym „procedura celna” polegała na tym, że autobus opróżniany był z podróżnych, za wyjątkiem jednej „dyżurnej” Rosjanki, mającej za zadanie zaspokoić potrzeby celników.   W przypadku gdy taka „łapówka w naturze” nie zadowoliła ich wymagań, następowała rewizja i rekwizycja towarów wszystkich podróżnych. 

 
Podobną „wymianę towarową” prowadziły też na kierunku bliskowschodnim przy udziale rosyjskich gangów i tureckich handlarzy, którzy z kolei zachęcali je do wydajniejszej pracy (pakowania przemycanych towarów) słowami: „w pierwyje rabota, a patom pacełuj”. 
 
Zbywanie przemyconych towarów na terenie Rosji też nie obywało się bez kłopotów. Kobiety narażone były na szantaże, wymuszenia, morderstwa i różnorakie gwałty ze strony świata przestępczego stanowiącego de facto jedną korupcyjną całość z aparatem państwowym.  
 
Film pokazuje bez retuszu, ale i bez zbędnych przerysowań obraz rosyjskiego społeczeństwa lat 90-tych.  Społeczeństwa, które nawet w porównaniu z komunistyczną przeszłością osiągnęło bezprecedensowy upadek, zezwierzęcenie i totalną demoralizację.  Publiczna konstatacja tego, że mężczyźni tego okresu to en masse alkoholicy, bandyci, mordercy, złodzieje i malwersanci, a kobiety prostytutki, wymaga odwagi cywilnej.  Uświadomienie sobie owej prawdy przez społeczeństwo, jakkolwiek gorzkie, jest niezbędne w procesie „powstawania narodu z kolan” i zapoczątkowywania jego sanacji.
 
Przedstawione w filmie zjawiska były i są nadal udziałem innych społeczeństw postkomunistycznych, a zwłaszcza  III RP.  O ile jednak Rosjanie wstają z kolan, o tyle Polacy nadal staczają się w bagno upadku.  Po trzydziestu latach „wolnorynkowej normalności”   nikt nie wyjaśnił społeczeństwu jej prawdziwych mechanizmów, a główny ekonomiczny zbrodniarz III RP, „profesor” Leszek Balcerowicz, żyje sobie w spokoju, „godności” i dostatku przez nikogo nie niepokojony.
 
„Polska” telewizja publiczna, oprócz własnych kiczowatych seriali, funduje „polskim paniom” turecki instruktarz, który ogólnie można zatytułować: „Jak prawidłowo zachowywać się w haremie”.  Publicystyka pełna jest informacji o tym, jak dostano żyje się w III RP, jak rozpracowuje ona ostatnie niedoskonałości „praworządności”, takie jak mający „fundamentalne znaczenie” dla przyszłości kraju „Trybunał Konstytucyjny”.  „Rozumni” publicyści i „politycy” głównego rynsztoku gdakają z zadowoleniem przed kamerami na temat „wybitnego” znaczenia III RP w Unii i świecie.
 
Kilka dni temu byłem mimowolnym świadkiem rozmowy dwu kobiet.  Jedna interlokutorka informowała koleżankę o nowościach ze swego życia codziennego. O konieczności wymiany samochodów na nowsze, trudności z wyborem restauracji na częste eskapady rodzinne, oraz selekcjonowaniem celów kolejnych zagranicznych wypadów turystycznych.  Wspomniała też o synu, który pracował w Holandii i miał zamiar przenieść się do Kanady, oraz córce kończącej studia w Londynie i stającej przed decyzją wyboru miejsca do emigracji. 
 
Tego rodzaju konwersacje są w społeczeństwie na porządku dziennym, przy czym żadnemu z rozmówców nie przychodzi nigdy do głowy pytanie, czy tego typu „styl życia” współczesnych „Polaków” nie jest przypadkiem patologią?
 
Każdy racjonalny człowiek, zaspokoiwszy swe podstawowe potrzeby stara się następnie o polepszenie bytu materialnego i duchowego swej rodziny i społeczeństwa, w ostatniej kolejności myśląc o prestiżu, rozrywkach i luksusie. 
 
Przeciętny mieszkaniec III RP zaczyna swą drogę ku lepszej przyszłości od wczasów na Seszelach, a następnie na zakupie „wypasionego” samochodu, koniecznie niemieckiej produkcji.  Możliwość ocierania się o germańskich „europejczyków” na egzotycznych plażach i podróżowania ich luksusowymi pojazdami, daje każdemu „Polakowi” świadomość równości z „europejską śmietanką”. 
 
Można by oczywiście przykładowo zaoszczędzić te pieniądze i obrócić je na stworzenie godnych podstaw egzystencji dla swego potomstwa w kraju, miast napędzać gospodarki naszych zachodnich kolonizatorów i zmuszać swych snów do szorowania europejskich wychodków, a córki do wyścielania łóżek unijnych i śródziemnomorskich nacji.  Można by, ale „Polak” woli inaczej, a wszelkie próby nazwania spraw po imieniu, wywołują u niego zawsze i tylko wybuchy wściekłości. O żadnej konstatacji OBIEKTYWNEJ PRAWDY nie może być mowy. 
 
Polak charakteryzuje się też jeszcze jedną specyficzną cechą, polegającą na potrzebie pomagania swym wrogom. Jeśli u „wroga – sąsiada” wynika problem, Polak spieszy mu z pomocą. Jego własne dzieci mogą być głodne, ale ważne jest że uda mu się nakarmić rodzinę sąsiada, no i tenże będzie mógł szybko otrząsnąć się z problemu i znów złapać Polaka za gardło. 
 
Przykładów tego mamy wiele w historii, takich choćby jak tzw. „Odsiecz Wiedeńska”, lub przechowywanie z narażeniem własnego życia Żydów w czasie niemieckiej okupacji.  Można oczywiście debatować, czy tego rodzaju postępowanie wynika z „chrześcijańskiej miłości” czy też jest wynikiem pospolitej głupoty, ale jedno nie ulega wątpliwości, że naród który od kilkuset lat postępuje według powyżej opisanego paradygmatu, musi uważać się za szczęściarza dopiero dziś osiągając próg biologicznej anihilacji.   

    

KOMENTARZE

 • Jak to skomentować?
  dr nowopolski!

  A paszoł won, ze swoją nowopolską!

  Zaczynasz od opisu jakiegoś filmu, bez tytułu, pisząc, że to rosyjska produkcja. A później opisujesz Polaków, jakbyśmy winni byli całemu złu świata. Prosty człek, powiedziałby, że czuć siarkę. A dziadek mój mawiał: "Wypchaj się swoimi mądrościami i niech twoi, zrobią z Ciebie kukłę, którą dla zabawy, jak marzanną, będą się bawić pokolenia, na pohybel obecnych czasów."

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 18:47:58
  Panie wiedzajestwksiążkach, niestety prawdziwa wiedza jest w niewielu książkach, bo większość zawiera fałsz. Rozumiem dr nowopolskiego. Gryzie i kopie, aby obudzić Polaków z letargu. Z letargu, w którym nasi wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie starają się nas utrzymać, a który prowadzi do unicestwienia Polaków jako narodu. Tu nie chodzi oto, że jesteśmy winni złu całego świata, ale oto, że ponosimy winę wobec samych siebie. Okłamywanie się, że jesteśmy wspaniali, a wszystkiemu winni są żydzi, Putin, czy jeszcze ktoś inny, to prosta droga do katastrofy. Dr nowopolski stara się nam uświadomić, że na większość klęsk, które nas spotkały zapracowaliśmy sami. Dopóki nie uświadomimy sobie tej bolesnej prawdy, nie zaczniemy przeciwdziałać destrukcji naszego narodu i państwa cze ka nas marny los. Sytuacja jest o wiele gorsza niż w okresie rozbiorów. Obrażanie się na posłańca, że przynosi złą ,ale przecież prawdziwą wiadomość niczego nie zmieni.
 • @Jabo 20:41:40
  A spadaj na szczaw i mirabelki oszuście.
  "Tu nie chodzi oto, że jesteśmy winni złu całego świata, ale oto, że ponosimy winę wobec samych siebie. Okłamywanie się, że jesteśmy wspaniali, a wszystkiemu winni są żydzi, Putin, czy jeszcze ktoś inny, to prosta droga do katastrofy."

  To po co, ciągle, o tym wspominacie?

  Żenada!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 21:22:32
  " A spadaj na szczaw i mirabelki oszuście." , zalecam trochę kultury . Przykro mi , ale w następnych prostackich komentarzach zostanę zmuszony do zareagowania .Mam nadzieję że się rozumiemy.
 • --W całości popieram Autora .
  ---niestety ! być katolikiem to obowiązek- Polakiem już niekoniecznie !. Z tego stanu rzeczy mało kto zdaje sobie sprawę . Chwalą się swoimi zagranicznymi zięciami , synowymi. Pokazują z dumą zdjęcia ze ślubów kościelnych . Białoczerwona , ORZEŁ to jakieś państwowe. NIC OSOBISTEGO.......
 • @ninanonimowa 22:26:30
  Dzięki to się pośmiałem. Ukłony . :)
 • @wiedzajestwksiążkach 23:03:11
  Tu jest moja pamięć i kultura . https://www.youtube.com/watch?v=OxSfnrh1l8Y&list=RDOxSfnrh1l8Y#t=7
 • @ninanonimowa 22:26:30
  "---niestety ! być katolikiem to obowiązek- Polakiem już niekoniecznie !. Z tego stanu rzeczy mało kto zdaje sobie sprawę ."

  A co to ma być? Wyznanie wiary? A może odwrotnie? Być Polakiem to obowiązek, katolikiem niekoniecznie!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 23:09:01
  Tobie jak widzę nie chce się budzić z Matrixu. ?.)))
 • @Repsol 23:11:36
  A Tobie się udało? Gratuluję pewności! Wybacz, nie chcę znać Twojej ścieżki poznania. Wszak każdy kroczy swoją. Nikt nie dostaje wytycznych. Odczep się więc ode mnie. Daj szansę.

  Tuz z Talii
 • @Repsol 23:08:02
  Sorry!
  Moim zdaniem, wszyscy ludzie są braćmi. Wytrzymałem tylko chwilę. To chore myślenie jest. Polacy nigdy nie żyli w nienawiści do innych narodów.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 23:18:03
  Szansę masz tu taką jak żyd w okupację , tylko gaworzysz nie potrafiąc podać materiałów swojej wiedzy .Przykro mi , ale alternatywy tu dla Ciebie nie widzę . Bywaj z Bogiem . Ps. Zalecam na tym portalu się nie wypowiadać . Tu znajdują się ludzie logicznie myślący i na pańskie bajdurzenia miejsca tu nie widzę . Przykro mi.
 • @wiedzajestwksiążkach 23:24:44
  https://www.youtube.com/watch?v=b_MgIPhrS1g&list=RDb_MgIPhrS1g#t=26
 • @Repsol 23:27:13
  " Zalecam na tym portalu się nie wypowiadać . Tu znajdują się ludzie logicznie myślący i na pańskie bajdurzenia miejsca tu nie widzę . Przykro mi."

  O panie! Dlaczegóż taka krytyka z Twojej strony płynie? Czymże ja grzeszny, uraził tak elokwentnego interlokutora?
  Racz mi niegodnemu, dostąpić oświecenia z łaski Waszej, abym doznał nobilitacji i przestał już więcej bajdurzyć. Hymen.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 23:59:18
  Tobie się pozajączkowało wszystko .Pozdrawiam .
 • @Repsol 00:07:38
  Oj, lisku drogi! Nie złapiesz zajączka.

  Tuz z Talii
 • mój komentarz
  "Kilka dni temu byłem mimowolnym świadkiem rozmowy dwu kobiet. Jedna interlokutorka informowała koleżankę o nowościach ze swego życia codziennego. O konieczności wymiany samochodów na nowsze, trudności z wyborem restauracji na częste eskapady rodzinne, oraz selekcjonowaniem celów kolejnych zagranicznych wypadów turystycznych. Wspomniała też o synu, który pracował w Holandii i miał zamiar przenieść się do Kanady, oraz córce kończącej studia w Londynie i stającej przed decyzją wyboru miejsca do emigracji. "

  O ile słusznie można krytykować materializm, to z drugiej strony nie można się dziwić, że część Polaków tak myśli. Sam Pan zresztą wspomniał, że patriotyzm polegający na poświęcaniu życia dla wrogów jest destruktywny, a ci Polacy (?) tak myślący po prostu mają dosyć ciągłych wojen i też chcą jako tako żyć. Bo akurat mamy taki klimat który sprawia, że chce się gdzieś wyjeżdżać przez większą ilość roku. I ten klimat może być przyczyną takiego otumanienia Polaków (wystarczy spojrzeć na Szwecję, czy nawet częściowo Rosję).


  Ja to wspomniałem w którymś swoim artykule, że jeżeli powodem do dumy ma być albo poświęcanie życia dla innych narodów (armia Andersa), albo ratowanie żydów, to wtedy Polak uważa że to nie powód do dumy być Polakiem i przez to łatwo się staję "Europejczykiem".

  " Można by, ale „Polak” woli inaczej, a wszelkie próby nazwania spraw po imieniu, wywołują u niego zawsze i tylko wybuchy wściekłości. O żadnej konstatacji OBIEKTYWNEJ PRAWDY nie może być mowy. "

  Zgadzam się że trzeba mówić prawdę. Ale czy z drugiej strony to nasze skrajnie negatywne podejście do samych siebie nie jest przyczyną ataków ze strony innych nacji na Polaków? Też jestem przeciwny nazywaniu swojego narodu "Chrystusem" narodu ale należy też uważać żeby nie przegiąć w drugą stronę.

  Żeby ludzie czuli dumę z Polski i nie zostawali "europejczykami", to polski patriotyzm nie może bazować na kulcie przegranych powstań, nadstawiania życia dla innych, wiecznym wybrzuszaniu wad narodowych, walce "dobra" prawica kontra "zła" lewica i innych negatywnych rzeczach. Powinno się gloryfikować wszystko co pozytywne, w każdej dziedzinie. Więc uważam że po części @wiedzajestwksiążkach ma rację.
 • Tytuł serialu, o którym mowa w notce
  Mógłby autor lub ktoś z komentujących podać?
 • @powiew świeżości 22:32:39
  Nie opanowałem jeszcze umiejętności przeszukiwań internetowych w języku rosyjskim (cyrylica), więc linku nie podam. Jednak serial, reklamowany w TV rosyjskiej, jako główna premiera roku, zakończył swą emisje parę tygodni temu.

  Link do niego na pewno z łatwością pomoże znaleźć Tomasz z:

  http://polska-kaliningrad.neon24.pl/
 • @dr nowopolski 08:48:12
  Челночницы
  http://aspnova.ru/wp-content/uploads/2016/10/01318085.jpg
 • @fretka 09:07:44
  O właśnie! Dzięki.
 • @powiew świeżości 22:32:39
  link:

  https://russia.tv/brand/show/brand_id/60800/
 • @fretka, dr Nowopolski
  Dzięki za pomoc.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031