Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
543 posty 539 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

FR, III RP – sitrep na koniec 2019 roku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Warto przeanalizować sytuację geopolityczną końca roku vis-a-vis opisanych na wstępie wydarzeń. Aby ją poprawnie zdefiniować i ocenić, należy spojrzeć „z lotu ptaka” na okres od upadku sowieckiego imperium.

Opiniotwórczy program głównego kanału telewizji publicznej w Rosji, RTR Planeta, „Westi Nedeli” (Wiadomości Tygodnia) zakończył stary rok (29.12.19r) zmasowanym atakiem na Polskę i Polaków.
Program prowadził główny herszt telewizji publicznej niejaki Kiselow. Gwoli historycznej dokumentacji, przytaczam poniżej jego główne tezy:

 
Sojusz Hitlera z Piłsudskim a potem z jego następcami był fundamentem późniejszego antysemityzmu Niemców;
Polacy nauczyli Hitlera jak mordować żydów;
Polacy knowali z Hitlerem w projekcie wywózki żydów do Afryki;
Polska a nie ZSRR była obok Niemiec głównym sprawcą II Wojny Światowej;
Polska była zakulisowym sprawcą Traktatu Monachijskiego, zmuszając Francję do akceptacji żądań Hitlera;
Bez wkroczenia wojsk polskich na Zaolzie Hitler nie ośmieliłby się zająć całej Czechosłowacji;
Polacy wymordowali setki tysięcy żydów w pogromach przed, w czasie i po wojnie (Jedwabne, Kraków, Kielce itd. Itd.)
W Jedwabnem zaciekłość Polaków wobec żydów była tak wielka, że nawet miejscowe Gestapo próbowało ich bronić. Polska dzicz wyrywała żydom języki i wykłuwała oczy;
Polacy mordowali żydów w obozach koncentracyjnych, które Niemcy z rozmysłem zlokalizowali na terenach okupowanych Polski;
Obozy koncentracyjne w samych Niemczech, jak np. Buchenwald, to były jedynie miejsca pracy, tak że w nich liczba ofiar mierzyła się w tysiącach, podczas gdy w polskich w milionach;
 
Z prawdziwą lubością wielokrotnie prezentowano obrazy Putina, który z rozwścieczoną miną opluwa polskiego ambasadora śp. Józefa Lipskiego epitetami: „swołocz” i „antysemicka świnia”. To jest doprawdy bezprecedensowe. Żadni oficjele cywilizowanych państw świata nigdy nie posuwali się tak daleko. Nawet butni amerykańscy szubrawcy z Waszyngtonu nie demonstrowali dotąd tak wielkiej nienawiści i pogardy dla „podlejszych” nacji i ich reprezentantów.
 
Takiego spektaklu zoologicznej nienawiści do Polski i Polaków NIGDY i NIGDZIE osobiście dotąd nie widziałem.
Sądzę, że Rosja Putina przekroczyła „czerwoną linię” za którą żadne ludzkie kontakty pomiędzy Polską i Rosją, Polakami i Rosjanami, z czysto psychologicznych powodów, nie będą już możliwe. 
 
W tym momencie warto przeanalizować sytuację geopolityczną końca roku vis-a-vis opisanych na wstępie wydarzeń. Aby ją poprawnie zdefiniować i ocenić, należy spojrzeć „z lotu ptaka” na okres od upadku sowieckiego imperium.
 
W momencie upadku Sowieckiego Imperium Zła, państwa wasalne (tzw. Demoludy), oraz republiki związkowe rozpoczęły dryfowanie w kierunku Zachodu, który powszechnie uważano za absolutny wzorzec wszelkiego dobra i źródło manny dla narodów wyzwalających się spod żydokomunistycznej okupacji. Zachód z gorliwością nimi „zaopiekował się”, a także wziął się za demontaż upadłej Rosji Jelcyna.
 
Gdyby na scenie politycznej nie pojawił się Putin, to zapewne Rosji dziś już by nie było. Prawdziwie po mistrzowsku ustabilizował on sytuację wewnętrzną i skonsolidował społeczeństwo. Odbudował armię i inne struktury siłowe, plasując dzisiejszą Federację na pozycji globalnego militarnego lidera. 
 
W międzyczasie narody wyzwolone z komunistycznej opresji zaczęły poznawać prawdziwe oblicze Zachodu, które de facto nie miało nic wspólnego z wizerunkiem dobrotliwego „wuja Sama”, a jedynie z bandyckim neokolonialnym gangiem rabującym i wyzyskującym bez litości każdą ofiarę, która wpadła mu w szpony. 
 
Najszybciej zrozumieli to Węgrzy, Czesi i Słowacy, którzy postarali się zmitygować negatywne konsekwencje swej unijnej kolonialnej zależności i rozpoczęli ostrożnie dryfować w kierunku Rosji. Dziś próbuje tego również Bułgaria, Mołdawia, Serbia, wahają się Gruzini i Ormianie. 
 
Putin bardzo zręcznie rozgrywał tą partię, przyciągając byłych poddanych niewątpliwie korzystnymi układami handlowymi oraz nienagannym ich traktowaniem, jak równorzędnych partnerów. Ze stoickim spokojem znosił też nieustanne „gryzienie po kostkach” przez Polskę i kraje bałtyckie.
 
Wydawało się więc, że na Kremlu zasiadł wreszcie cywilizowany człowiek i autentycznie pragnie użyć Rosji, jako katalizatora równorzędnej i partnerskiej koalescencji narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Cywilizowane, dysponujące wysoką kulturą techniczną narody, takie jak Czesi czy Węgrzy pomogłyby podciągnąć Rosjan w każdej społecznej sferze. Z kolei Rosja z ogromnymi zasobami surowców i na powrót potężną armią, mogłaby zabezpieczyć region przed agresją muzułmańskiej dziczy z południa, oraz rozpadającego się na naszych oczach Zachodniego Imperium Zła.  
 
Być może z powodu ogromnej presji Stanów na Rosję, Putin zdecydował się na ścisły sojusz z naturalnym arcydrogim Rosji, jakim są Chiny oraz kolejny miłosny mariaż z Niemcami (rurociągi, współpraca gospodarcza, etc.).
 
Nie ulega wątpliwości, że wcześniej czy później Chiny i tak przejęłyby w sposób pokojowy Syberię, ale obecna konsolidacja infrastruktur i gospodarek tych państw tylko przyśpieszy ten proces. 
 
Nawet ograniczona do europejskiego obszaru Rosja wraz z państwami tego rejonu stanowiłaby potężny i znaczący blok na arenie międzynarodowej. Z jakiegoś powodu Putin zdecydował jednak inaczej i rozpoczął proces gwałtownej rebolszewizacji Federacji, o czym wielokrotnie pisałem w szeregu mych poprzednich artykułów (https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/).
 
Obecnie, ręka w rękę ze światowym żydostwem, rozpoczął bezprecedensową, chamską kampanię wymierzoną w Polskę. Przy czym III RP, konająca demograficznie, militarnie okupowana przez USA, politycznie przez UE, a gospodarczo przez Niemcy, de facto zarządzana przez żydów, znajduje się na ekspresowej drodze ku samounicestwieniu i nie mogłaby stanowić zagrożenia nawet dla takiego sąsiada jak Litwa.
 
 Czemu więc Putin zdecydował się na taką akcję? Zapewne jest to światowa pokazówka nowej mocarstwowości Rosji, wykonywana na praktycznie bezbronnym i bezwolnym przeciwniku. W celu realizacji tego projektu zmuszony on był zdjąć maskę cywilizowanego człowieka, a nawet prawosławnego (na jakiego od lat pozuje) i ukazać swe prawdziwe dzikie azjatyckie oblicze. 
 
Wszystkie narody Federacji oraz jej sąsiedzi dobrze pamiętają czasy Sowieckiego Imperium Zła, nie jest im obca również elementarna wiedza z najnowszej historii II Wojny Światowej, mogą więc prawidłowo oszacować poziom łajdactwa jaki prezentuje Kreml i jego żydowscy sponsorzy.  Jestem przekonany, że po takiej „pokazówce”, zimny pot oblewa przywódców „zaprzyjaźnionych krajów” i zaczynają przemyśliwać sposoby ostrożnego dystansowania się od dzikiego i nieprzewidywalnego rosyjskiego niedźwiedzia, który dziś nie ma granic w wojnie propagandowej z Polską, a jurto być może energetycznej z Turcją, Bułgarią, czy innymi pastwami, a pojutrze militarnej z Armenią, czy Gruzją?!
 
I tu, w mym odczuciu, tkwi błąd w geopolitycznej kalkulacji Putina i jego kremlowskiej watahy.
 
 

    

KOMENTARZE

 • Nic z tych rzeczy Drogi Panie
  Putin jest tylko słupem światowej mafii żydowskiej. Naskoczył na Polskę i Polaków, bo takie otrzymał polecenia! I tyle!
  Atak Putina (a ściślej jego żydowskich protektorów) świadczy, że mafia żydowska zabiera się do statecznego rozwiązania kwestii polskiej! Żydostwo z USA i Rosji łączy siły by ograbić Polskę i w takim właśnie kontekście należy rozumieć poczynania Putina!
  Fatalnie to wygląda!
 • @władek 15:47:38
  "Fatalnie to wygląda!"- "damy radę!" :)
 • Myślę, że polskie zaangażowanie w sankcje NS2 i skuteczne
  wstrzymanie prac, było przysłowiową kroplą. A z drugiej strony jest okazja oczyszczenia się, przed własnym narodem, z ciemnych stron historii.
  Robią to już Niemcy, USA nawet nie zamierza usprawiedliwiać się z przestępstw nawet obecnie prowadzonych, więc Putin też nie zamierza prowadzić pokuty.
  Polska polityka zagraniczna jest tragiczna w stosunku do Rosji, a szczególnie względem Putina; takie traktowanie lidera kraju jakie w Polsce jest przedstawiane, jest niespotykane.
 • Autor
  Osobiście uważam, że wspomnienie słów Lipskiego to genialne posunięcie Putina, trudno nawet utyskiwać że to kłamstwo,co stwierdził Mateuszek, skoro czarno na białym można udowodnić, że takie słowa padły. Kwestia antysemityzmu - to kwestia oceny, w obecnej Polsce antysemita jest oczywiście świnią, dziwi więc skowyt "elit" w tej kwestii zamiast powszechnej aprobaty i potępienia. W innym państwie może jednak się okazać, że bycie antysemitą jest objawem patriotyzmu, no ale w takim państwie w poczcie królów nie było by raczej Kazimierza zwanego przez żydowskich historyków Wielkim.
  Co do przyczyn II wojny światowej, myślę że powszechnie nieznana jest wiedza kto w tej wojnie walczył, o co walczył i kto tą wojnę wygrał. I jakoś im dalej od tej wojny tym barwy na fałszywych flagach coraz bardziej intensywne. I nawet ci którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach sprawiają wrażenie coraz bardziej zagubionych. A bez tej wiedzy trudno mówić o przyczynach. Można by stwierdzić, że przyczyną II w. św. były litewskie aspiracje do polskiego Wilna albowiem w pierwszym punkcie (a więc poniekąd najważniejszym) tajnego protokołu ta kwestia jest rozstrzygnięta. Jest to prawda tak samo dobra jak każde inne kłamstwo na ten temat. Zdecydowanie jednak promowanie całkowitego braku odpowiedzialności za jej wybuch przez sanacyjne władze II RP mija się z prawdą.
  Czy więc Putin w tej kwestii powiedział prawdę ? Nie powiedział ! Ale jest to tylko adekwatna odpowiedź na historyczne kłamstwa formuowane od lat przez III RP ustami jej najwyższych przedstawicieli. A że Putin dobrze trafił świadczy o tym powszechny skowyt jaki się podniósł po jego wypowiedzi.
  I tylko głupiec może mu zarzucić , że skłamał.

  Co więc powinniśmy w tej sytuacji zrobić ? Ano siedzieć cicho i wychwalać pod niebiosa żydowskiego zbrodniarza z UB niejakiego Bleichera, bo tak nam Pompeo nakazał. I szykować 300 mld $ dla Izraela bo tak nakazał Kongres naszego "najważniejszego sojusznika" a potwierdził słuszność roszczeń Trump swoim podpisem, bo wychodzi na to że w tej kwestii nikt Polakom nie pomoże, a ochrona egzekutorów Ustawy 447 w ilości 5000 już tu jest i wkrótce wyjdzie z lasów.
 • Wpółpraca niemiecko-sowiecka
  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom3.html

  Reichswehra w Moskwie od marca 1921
  .....I rzeczywiście, generał Otto Hasse, major von Schleicher, kapitan Fritz Tschunke omawiają w tym czasie z Radkiem, z Leonidem Krasinem, naówczas komisarzem do spraw handlu i przemysłu, z generałem Lebiediewem, szefem sowieckiego sztabu generalnego, miejsca lokalizacji, gdzie kapitały, maszyny, technicy i instruktorzy niemieccy będą produkować materiały i kształcić oficerów dla armii obu krajów. I to już w marcu 1921, dwa miesiące przed pierwszą oficjalną umową handlową, która będzie parawanem. W tym czasie każe się wierzyć nacjonalistycznym i nacjonal-socjalistycznym bojownikom Weimaru, że Reichswehra jest ochroną przeciw „Spartakusowi", zaś bojownikom komunistycznym, że ZSSR jest niezniszczalną podporą przeciwko „faszyzmowi". Ani „Volkische Beobachter", pismo partii nazistowskiej, ani przywódcy „Consula", ani Ernst Roehm i jego przyjaciele, którzy właśnie przeszli masowo do NSDAP, nie występują przeciwko tej polityce dla naiwnych. I nie bez racji: w tym czasie są oni „zasilani" z „czarnej" kasy Reichswehry. W grudniu tegoż roku stała komisja niemiecka instaluje się w ZSSR na dwa lata. Jej specjalistami od uzbrojenia (w tym dwoma z firmy „Junkers") „opiekuje się" major A.D. von Niedermayer, zwany Neumann i podpułkownik Schubert. Dyplomata Ago von Maltzan, który nazajutrz będzie obecny przy podpisywaniu traktatu w Rapallo, utrzymuje kontakty z Cziczerinem, Litwinowem, Radkiem, Krasinem i Worowskim....


  Już wtedy Moskwa proponuje Stresemannowi „podzielić się Polską"
  ...Kreml przedłożył Stresemannowi, w kilka tygodni po zredagowaniu wyżej wymienionych uwag, że uzgodniona polityka obu państw pozwoliłaby „podzielić się Polską według jej granic etnograficznych" (sic!). Moskwa i Berlin wymieniły między sobą nowe protokoły porozumienia na ten temat. Stresemann nie ośmielił się posunąć aż do presji militarnej, co proponowała Moskwa, ale podpisał, 24 kwietnia 1926, traktat przyjaźni i przymierza, który umocnił tajne i jawne ustalenia Rapallo.....

  ZSSR terenem prób nowych zbrojeń niemieckich
  .....Już w 1921 dwa tysiące niemieckich specjalistów wojskowych znajdowało się w ZSSR. Po roku 1922, gdy tylko eksperci generała Bauera i admirała von Hintze wybrali najbardziej dogodne miejsca dla budowy baz marynarki wojennej i lotnictwa, poligonów ogniowych, terenów ćwiczeń lotniczych, tajnych laboratoriów, itd., było ich pięć tysięcy. Moskwa pozwalała na wszystko. Niemcy będą mogły przeprowadzać poszukiwania we wszystkich dziedzinach nauki i produkować każdą broń, jaką zechcą, pod warunkiem, że prototypy nie opuszczą terytorium sowieckiego i że pewien procent tej produkcji będzie zarezerwowany dla uzbrojenia Armii Czerwonej.

  ....przemysł niemiecki i Bank przyznawały sukcesywnie ZSSR: 150 milionów marek pożyczki w 1923, 100 milionów w 1925 i 300 milionów w 1926. Nie mówiąc o sumach bliskich miliarda marek, które tylko przemysłowiec Otto Wolf pożyczył osobiście ZSSR między rokiem 1925 i 1935. ...
 • Wpółpraca niemiecko-sowiecka
  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom3.html

  ... ..Wracając do współpracy po Rapallo, niosła ona w sobie i wojnę, i jej implikacje militarne, które, co zaraz wyszczególnimy, były niezwykłej wagi, zarówno doraźnie, jak dla nadchodzącego dziesięciolecia. Zacznijmy, na przykład, od dziedziny lotnictwa. W Fili firma „Junkers" zbudowała fabrykę, która od 924 produkowała 300 samolotów rocznie; z nich, jak było przewidziane w pierwszym stadium, 60 szło dla ZSSR, zaś 240 pozostawało w dyspozycji Niemiec, którzy szkolili jednocześnie pilotów sowieckich i swoich własnych. „Fokker" budował zakłady w Moskwie, Leningradzie, Smoleńsku i Kijowie. Fabryka w rejonie Moskwy, „Chmeck", wypuszczała, począwszy od 1925, 17 samolotów miesięcznie, w tym 4 bombowce. W ciągu trzech poprzednich lat ZSSR zakupił w Holandii 280 szturmowców Fokker D-7. Drugi zakład „Junkersa" powstał w Twerze w 1924......

  .....Szkoła główna, dla samolotów ciężkich i lotnictwa, znajdowała się w Lipecku. Inna, dla oficerów, w Borisoglebsku niedaleko Saratowa. Szkoła w Lipecku liczyła nie mniej niż sześćdziesięciu pilotów instruktorów, w asyście około setki techników, wszystkich niemieckich, dla utrzymywania terenu i maszyn. Wszystko to pod szyldem „czwartej eskadry czerwonego lotnictwa". Po 1926 utworzono inną szkołę na Krymie, na północ od Sewastopola. Stan osobowy, z 26 instruktorów w 1922 i 60 w 1925, wzrósł do 300. Wszyscy lotnicy niemieccy, którzy służyli na frontach drugiej wojny w latach 1939-1942, byli kształceni w tych warunkach. W tym piloci sił lotniczych marynarki wojennej, szkoleni w Kronsztadzie, gdzie baza była całkowicie wyposażona przez „Dorniera".

  ... Berlin powierzył admirałowi von Hintze, we wrześniu 1923, wprowadzenie w życie tajnych porozumień zawartych z ZSSR w dziedzinie marynarki wojennej. Firmy „Krupp" i „Blohm und Voss" (z Hamburga) zbudowały wówczas bazy i przygotowały do ponownego użytku porty, jak na przykład port w Leningradzie, niezdatny do użytku od 1921. Jeżeli chodzi o flotę handlową, to na przykład Sutton podaje, że 75% tonażu sowieckiego, będącego w służbie od 1930 do 1945, zostało dostarczone dzięki pomocy zagranicy, w tym 20% całego tonażu przez Niemcy.....

  ...Produkcja armat i pojazdów opancerzonych zajmowała trzecie miejsce w produkcji wojskowej pod egidą „GEFU" i Sekcji „R". Firma „Krupp" zbudowała w Tule, w Leningradzie, w Schlisselburgu oraz w centralnej Azji siedemnaście fabryk produkujących działa i amunicję. Te ostatnie dostarczały w 1927 300 tysięcy pocisków rocznie. Również „Krupp" zbudował w Moskwie fabrykę Nr 8 (dział piechoty) i zorganizował w Ludze koło Leningradu główny poligon, gdzie szkolili się Niemcy. Wszystkie czołgi i samochody pancerne używane i przez Niemców po 1937 zostały opracowane i zbudowane w ZSSR przez firmy „Rheinmetall", „Krupp", „Daimler" i ,.Gute Hoffnungshute". Części zamienne szły przez Szczecin i Leningrad do kompleksów Kamy, usytuowanej na wschód od Kazania. Tam, gdzie od połowy lat sześćdziesiątych firmy „Renault" i „Fiat", wraz ze swym : wyposażeniem, umożliwiają Moskwie produkcję j ciężarówek i aut na swych licencjach. W „Zentrale Moskau" major „Neumann" nadzorował kursy instruktażu przyszłych „Panzerdivisionen" niemieckich, w miarę jak kończono montaże. Na miejscu generał Lutz i pięciu czy sześciu wyższych oficerów organizowało dwuletnie kursy inżynierów i kierowców pojazdów opancerzonych. Trzeba było wkrótce otworzyć drugi obóz szkoleniowy w Katordze koło Moskwy.....

  ...28 grudnia 1933, dziesięć miesięcy po spaleniu Reichstagu i jedenaście po dojściu Hitlera do władzy, W.Mołotow deklarował: „Nasze stosunki z Niemcami zajmowały zawsze szczególne miejsce(...) ZSSR nie ma żadnej racji, aby zmieniać swą politykę pod tym względem." 29 grudnia 1933, minister spraw zagranicznych ZSSR Litwinów podkreślił przed deputowanymi Rady Najwyższej, po dyskursie przewodniczącego Rady W. Mołotowa: „Jesteśmy złączeni z Niemcami od dziesięciu lat szerokimi więzami ekonomicznymi i politycznymi (...) I Niemcy, i my odnieśliśmy ogromne korzyści z tych dobrych stosunków (...) i możemy tylko wygrać, postępując tak dalej."......
 • Wypowiedź ambasadora Lipskiego
  http://www.mysl-polska.pl/2131

  "Wypowiedź Putina jest świństwem – zarówno wobec Józefa Lipskiego, który podczas drugiej wojny światowej walczył z Niemcami hitlerowskimi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, jak i wobec władz II RP. Albowiem prywatna korespondencja ambasadora nie jest stanowiskiem rządu i nie dowodzi tego, że II RP planowała wspólnie z III Rzeszą zagładę Żydów.

  Ponadto zacytowana przez Putina prywatna wypowiedź ambasadora Lipskiego z 20 września 1938 r. dotyczyła emigracji Żydów z Europy. Po pierwsze – w roku 1938 taka emigracja nie mogła oznaczać ich eksterminacji, po drugie – kwestię emigracji Żydów rozważano wtedy w wielu stolicach europejskich, po trzecie – emigrację Żydów europejskich, zwłaszcza do Palestyny, wspierał wtedy ruch syjonistyczny i zawarł w tej sprawie nawet umowę z III Rzeszą (tzw. Porozumienie Haavara z 25 sierpnia 1933 r., na mocy którego w latach 1933-1935 wyjechało z Niemiec do Palestyny ponad 50 tys. Żydów)."

  Ręka w rękę z Hitlerem
  http://www.bibula.com/?p=25019

  "....21 czerwca 1933 r., w kilka tygodni po dojściu Hitlera do władzy Zionistische Vereinigung für Deutschland (ZVfD) – prężna organizacja syjonistów niemieckich stała się nieoczekiwana podpora NSDAP (partii nazistowskiej): Wierzymy, że to właśnie nowe Niemcy mogą, dzięki swej zdecydowanej woli, rozwiązać problem żydowski, znaleźć rozwiązanie problemu, który w istocie rzeczy powinien być rozwiązany przez wszystkie narody europejskie […] Wdzięczność narodu żydowskiego staje się podstawa szczerej przyjaźni z narodem niemieckim wraz z jego realiami narodowymi i rasowymi. […] My również jesteśmy przeciwni mieszanym małżeństwom i pragniemy utrzymać czystość żydowskiej grupy etnicznej. […] Aby osiągnąć te praktyczne cele, syjonizm ma nadzieje, że będzie zdolny do współpracy z rządem nawet zasadniczo wrogim Żydom…"
 • Jak rząd II RP wspierał syjonistów
  http://www.bibula.com/?p=2305

  ".....Władze II RP pomagały syjonistom rewizjonistom szkolić od 1937 roku żydowskich emigrantów, członków faszystowskiej organizacji żydów Betar (Brith Trumplendor czyli związku imienia Trumplendora jednego z pierwszych bojowników poległych w walkach o żydowskość Palestyny) późniejszych bojowników z Irgun Zevai Leumi (Narodowej Organizacji Wojskowej- Żydowskiego Związku Wojskowego) w bazach w Zielonce Rembertów, Zakopanym i Andrychowie (gdzie wywiad wojskowy II RP szkolił dowódców oddziałów dywersyjnych z Palestyny czyli żydowskich terrorystów). Szkolenie przeszło 10.000 żydów. Programem szkoleń kierował pułkownik Jan Gaładnik.

  ...Władze II RP przekazały również Żabotyńskiemu na działalność terrorystyczną 250.000 zł. II RP dostarczała też broń dla Narodowej Organizacji Wojskowej Irgun w Palestynie. Broń przemycano jako maszyny rolnicze lub mienie emigrantów żydowskich. Polski wywiad wojskowy (drugi oddział sztabu generalnego) przemycili dla żydów w Palestynie: 3000 karabinów, 220 karabinów maszynowych, 10,000 granatów, 3 miliony sztuk amunicji, trzy lekkie samoloty RWD 13. ..."
 • WPS
  Długo zastanawiałem się może nie kim pan jest, ale co ma pan tak naprawdę do przekazania Polakom. Od pewnego czasu byłem niemal pewien, że jest pan jeszcze jednym z wielu zakamuflowanych " misjonarzy anglosasko-syjonistycznych interesów".

  Ich ogranym już kilkukrotnie sposobem działania jest wojna cudzymi rękami o własne psychopatyczne, nienasycone cele. Waśnie i pielęgnowanie nienawiści na styku Niemcy-Polska-Rosja, to ulubione narzędzie ( oczywiście w tym regionie geopolitycznym).

  Pisze pan wyżej m.in. : " Takiego spektaklu zoologicznej nienawiści do Polski i Polaków NIGDY i NIGDZIE osobiście dotąd nie widziałem.
  Sądzę, że Rosja Putina przekroczyła „czerwoną linię” za którą żadne ludzkie kontakty pomiędzy Polską i Rosją, Polakami i Rosjanami, z czysto psychologicznych powodów, nie będą już możliwe".

  Samo określenie " Rosja Putina" jest już nadużyciem, dla którego sensowności w samej Rosji znajdzie pan bardzo wielu przeciwników.
  Jednak wzorem żydo-anglosasów usiłuje pan bazować na niewiedzy i pieczołowicie pielęgnowanej izolacji między polskim a rosyjskim narodem. Posługuje się pan zamiast rzetelnej wiedzy kłamstwem ( ale oczywiście umiejętnie dawkowanym) i skompromitowanymi stereotypami.

  Ja znam wielu Rosjan i staram się śledzić wewnętrzną sytuację w Rosji. Znam także w pewnym stopniu charakter rosyjskich mediów oraz rolę w wielu czołowych stacjach zwykłych agitatorów i politycznie dyspozycyjnych marionetek ( podobnie jak w Polsce i w wielu tzw. " zachodnich demokracjach"). Z całym przekonaniem mogę jednak stwierdzić, że wśród Rosjan my, Polacy, mamy wielu przyjaciół. Własnie na tej podstawie stwierdzam, że dialog polsko-rosyjski jest możliwy, a w obecnie preparowanej sytuacji- wręcz konieczny!

  Kończąc, pozwoli pan, że zacytuję sam siebie:

  Wobec uległości kilku ostatnich rządów w Polsce, a w przypadku rządów PiSowskich wobec całkowitego wyrzeczenia się podmiotowości międzynarodowej oraz złamania obowiązków konstytucyjnych – świadomi i odpowiedzialni Polacy muszą przejąć inicjatywę polityczną zgodnie z art. 4 konstytucji Rzeczypospolitej Polskie oraz wobec działań przedstawicieli władz polskich wyczerpujących przesłanki przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, art. 129 kodeksu karnego.
  Zadanie na dzisiaj dla Polaków:
  1. Przestać dyskutować i licytować się w internetowym ” bohaterstwie”
  2. Podjąć realne, prawne, polityczne i fizyczne działania do wymuszenia na władzach w Polsce zdecydowanych działań wobec bandyckiej działalności syjonistycznego lobby w Polsce i na świecie ( w USA, Anglii, Niemczech, Francji itd. zmobilizować do tego emigrację polską).
  3. Unormować w ramach dyplomacji obywatelskiej stosunki z Rosją i Niemcami. Podjąć działania na rzecz opuszczenia terenu Polski przez wojska USA
  4. Zażądać wydalenia z Polski ” dyplomatów”, a w rzeczywistości agentów anglosasko-syjonistycznego lobby międzynarodowych rabusiów
  5. Ujawnić dla światowej opinii publicznej skalę żydowskich przestępstw wobec Polski i Polaków w ciągu ostatnich 100 lat.
  6. Ujawnić skalę żydowskich przywilejów prawnych, fiskalnych i majątkowych po roku 1989.
  7. Uczynić z Oświęcimia pomnik pamięci o wynaturzeniach i ludobójstwie totalitaryzmu wobec wolnych narodów : Słowian, Żydów, Romów oraz wszystkich narodów po II wojnie światowej- ofiar najazdów i przemocy.
  Postawić pod auspicjami ONZ pomnik ku przestrodze świata , natomiast zniszczyć baraki i wszelkie ślady rzeczywistej i zakłamanej martyrologii. Wyjąć Auschwitz z rąk syjonistycznych manipulatorów.
  8. Taki ( a może szerszy program) uczynić ważnym punktem obchodów 75 lecia zakończenia II wojny światowej.

  Przewodniczący Partii
  Polska Patriotyczna
  Paweł Ziemiński

  Osoby i środowiska polityczne i organizacje społeczne podzielające powyższy program, gotowe go wzbogacić i podjąc realne działania prosimy o kontakt . Dane do kontaktu na stronie : wiernipolsce1.wordpress.com lub na stronie: https://polskapatriotyczna.org.pl/
 • @stanislav 17:03:41
  Powyższy wpis kieruję do autora, czyli niejakiego @dr nowopolskiego
 • @stanislav 17:06:50
  Do @ dr nowopolskiego - skoro z takim przekonaniem i stanowczością artykułuje pan swoje analizy i diagnozy, to szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej proszę podpisać się z imienia i nazwiska, abyśmy nie mieli wątpliwości, kto z taką " przenikliwością" Polaków "ostrzegał".
 • Sporo racji i błąd rozumowania.
  Ogólnie opis poprawny ale interpretacja wypowiedzi Putina niepoprawna.
  Putin nie zaatakował Narodu Polskiego.. Putin zaatakował zoologicznych solidaruchów którzy od 30 lat zniekształcają, przekłamują historię i Polski i Rosji i Europy.

  Putin swoją krytykę zaadresowała do Lipskiego nie do Narodu Polskiego.
  Dzisiejsze solidaruchy to spadkobiercy Polski Lipskiego, Piłsudskiego, zamachu majowego.

  Solidaruchy jak zwykle, jak historię zniekształca przesłanie wypowiedzi Putina.
  Putin chce się pozbyć rękoma mafii żydowskiej PISu a może i solidaruchów ogóle... Gdyby mu się to udało .. byłby wielki..
  Putin widzi kilka kroków dalej niż solidaruchy..on wie gdzie ten ruch ma doprowadzić .. o ile reakcje aktorów będą zgodne z przewidywaniami...
  Reakcje solidaruchów są zgodne z przewidywaniami.

  Dowiemy się tego zapewne za chwilę.
 • Tweet na oficjalnej stronie Ambasady Rosji w Polsce.
  "Droga Pani Ambasador.
  Czy naprawdę uważa Pani, że zna się lepiej na historii niż dyplomacji?"
 • @Oscar 17:53:23
  Putin jest elementem jednego z klanów "mafii żydowskiej". I taka jest prawda.
 • Tak...
  ------------
  "Obecnie, ręka w rękę ze światowym żydostwem, rozpoczął bezprecedensową, chamską kampanię wymierzoną w Polskę."
  ------------
  Tak - ale ta napaść nie dotyczy bezpośrednio = polskojęzycznych okupujących aktualnie atrapę Polski - i to jest znamienne.
  Wniosek?
  Okupujący aktualnie atrapę Polski mogą brać udział w tej hucpie - chociaż się z tym - oczywiście nie afiszują.
 • @Autor
  Wystarczyło dokładne przetłumaczenie wypowiedzi Putina z imieniem i nazwiskiem tłumacza w stopce . No ale w Polin ktoś tego zakazał . No to mamy tak jak mamy . Gamoni w Polin nie brakuje . Salute :)
 • Wytłumaczenie wystąpienia Putina
  jest banalnie proste i aż dziwne, że nikt nie chce tego zauważyć. Putin ma jakiś układ z żydami, którzy chcą nas oskubać. Nie robi tego gratis ale całkiem gratis może dokopać pisiorom, którzy na zamówienie naszego "wiecznego sojusznika" robią mu na głowę od lat. I wszyscy szczęśliwi - żydzi dostaną dokumenty, którymi będą gnębić Polskę, USA nie będą musiały się przemęczać, żeby dopilnować wykonania 447 a przy okazji sami nas jeszcze oskubią np z miedzi. Skorzysta PiS bo będzie mógł powiedzieć wypłacając żydom setki mld$, że "wicie rozumicie ale nasze sojusze".
  Co dostał za pomoc Putin to niedługo się dowiemy. Obawiam się jednak że to jeszcze nie koniec i przedstawienie będzie miało ciąg dalszy.
  Oczywiście nikt się za nami nie wstawi, chyba że San Escobar wystosuje jakiś protest. Tak kończą państwa prowadzące bezalternatywną politykę międzynarodową.
  Brawo PiS!
 • @Repsol 18:34:11
  Zadałem sobie ten trud i przeczytałem całe wystąpienie, jest na oficjalnej stronie internetowej prezydenta FR. W tekście nie ma żadnych bluzgów na Lipskiego. Może na żywo? Trzebaby odsłuchać.
 • Autor
  Moje 5* (jako pierwszy) to był pewnie "pocałunek śmierci" widząc te obecne "komentarze"
  Skąd oni to wiedzieli

  8-))))))
 • ocena
  Jakby nie oceniać wypowiedzi takich czy innych państwowych oficjeli sytuacja po słowach Putina stała się dla nas bardzo niepokojąca.
  Jak sobie z nią poradzi nasz główny strategos na razie nie wiemy.
  Póki co siedzi cicho.
  Może pojedzie do szpitala na chore kolano.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:39:10
  Niestety musisz sam rozkminić q. wy z google wszystkie normalne tłumaczenia wycinają , ma być tak jak w tym fake newsie pitolą .Salute Amigo . :)
 • @Oświat 18:44:30
  Schował się pod łóżko i chce przeczekać. To zwykły tchórz.
 • @Repsol 18:48:53
  Trzeba to przetłumaczyć i opublikować. Tylko dlaczego akurat ja mam to robić? Mamy genialnego tłumacza bezmajtek.
  Kiedyś podobna historia była z przemówieniem Ahmadinedżada w ONZ. Nikomu nie chciało się przeczytać całości tylko komentowano wyrwane z kontekstu fragmenty, kolportowane potem przez żydowskie media. Publika to w ogromnej większości leniwy motłoch.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:57:54
  Chroń Boże ten portal od tłumaczeń bezmajtek i reszty funkcyjnych prostytutek . Może Trojanka , albo Lorenco zrobiliby tłumaczenie ?. Tylko jaka jest teraz siła prawdy ?. Salute Amigo .
 • @Repsol 19:03:33
  Nie ma o co bić piany. Co trzeba przetłumaczyć, bo nie uważałem... stado musiałem zamknąć....
 • @JimA 19:18:46
  Całą wypowiedż Putina , łącznie z tematem Lipskiego tego ambasadora od Zaleszczyków . Comprende Amigo ?.
 • Wszystko to blednie wobec tezy
  iż w czasach PRLu żyło się równie podle, co za niemieckiej okupacji w Generalnej Gubernii.

  Skoro sami na siebie plujemy, i Hitlera wielbimy, nawet żałujemy, że nie poszliśmy razem z nim na ZSRR,

  to sami ustawiliśmy się w miejscu spluwaczki.

  https://interesariusz.neon24.pl/post/152329,quo-vadis-vox-populi-21-wojna-o-nasze-dusze
 • @władek 15:47:38
  sami sobie jesteśmy winni,

  ale przecież obroni nas ten wielkolud z majdanu, co to wykrzykiwał spod banderowskich ramion sława ukrainie.
 • @Drab61 16:30:53
  https://interesariusz.neon24.pl/post/152329,quo-vadis-vox-populi-21-wojna-o-nasze-dusze#comment_1617011
 • @Piotrx 16:43:35
  a jakie korzyści odnosiły strony tej współpracy ?
 • @Piotrx 16:56:45
  Józef Lipski podczas drugiej wojny światowej walczył z Niemcami hitlerowskimi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie

  a na defiladzie zwycięstwa był ? Jeśli tak, to jako kto?
 • @Repsol 19:24:47
  Comprende, ale to byś mi musiał gdzieś wkleić /na pocztę?/- to ja wam to przetłumaczę... czasem mam czas... zwłaszcza po tym jak się dogadałem z Bestią. :)
 • @stanislav 17:03:41
  Program chwalebny, ale marzycielski.
 • @Jozio z Londynu 19:40:36
  Tego gamonia i bankstera ? . https://kresy.pl/wp-content/uploads/2018/11/23847129_2051820804833091_3335992151733025626_o-970x542.jpg Weż się odpitol od tego portalu . :)))))
 • @Repsol 19:24:47
  Po komentarzach widzę, że to gorące "uszka z kartoflami" :)))
 • @Repsol 19:24:47
  Dawaj ten tekst.
 • @JimA 19:44:39
  Niestety z imieniem i nazwiskiem w stopce tłumaczenia . Reszta to może być prowokacja . Trojankę i Lorenco znam, może to zrobią .Salute .
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:35:16
  Wypraszam sobie, tę krytykowaną polską politykę prowadzi obca agentura, rękoma i nogami wszystkich partii, a nie tylko PiSu.

  Skoro zidiociały naród dał sobie wmówić, że pod okupacją niemiecką z 6 milionami zgonów nie było gorzej, niż za czasów komuny,

  to już wszystko jest możliwe.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:39:10
  epitety były na innym spotkaniu.
  https://interesariusz.neon24.pl/post/152329,quo-vadis-vox-populi-21-wojna-o-nasze-dusze
 • @Oświat 18:44:30
  Sam nawarzył tego piwa. Jemu się ciągle wydaje, że brata sprzątnął mu Putin. Oszalał.
 • @Repsol 19:49:56
  Ok. :) Jak zrobią to dobrze.
  Pozdrowienia
 • @JimA 19:54:22
  Tylko tyle w necie pozostało . https://www.youtube.com/watch?v=fjfc6dipAKU Salute Amigo . Ps : Pilnuj kontekstu .
 • @Repsol 20:27:24
  :) Pilnuję.
 • Kto rzeczywiście wykreował Hitlera
  Dużo się mówi o wszystkim, ale ciągle omija się istotę sprawy (takie odnoszę wrażenie). Obwinia się za wybuch wojny wszystkich, ale jeden aspekt jest ciągle pomijany, temat tabu...
  Winni za wojnę są Niemcy, bo wybrali Hitlera i dopuścili tzw. nazistów do władzy. Winni są Ruscy (Sowieci), bo dostarczali surowce Niemcom, co umożliwiło produkcję wojenną na wielką skalę. Winni są Polacy, bo nie kochali żydów, a powinni za nich życie oddawać. Winni są Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy, Finowie itd., bo wsparli militarnie Hitlera. Winni są Francuzi i Holendrzy i inni, którzy sformowali dywizje SS... itd. itp.
  Jednak ciągle jest cicho o tym, kto na to wszystko dał Hitlerowi fundusze, a także sfinansował niewątpliwy cud gospodarczy i postęp technologiczny, jaki dokonał się w Niemczech ery Hitlera. Oczywiście potem Hitler eksploatował i grabił podbite państwa, ale zanim to nastąpiło, kto dał mu kredyty i to wszystko sfinansował?
  Wciąż przemilczana jest wiodąca rola żydowskich banków z USA i GB w budowie III Rzeszy. Nie bez kozery jeden z dygnitarzy niemieckich, odnosząc się do mordowania żydów w komorach gazowych, zechciał stwierdzić, że zostały wzniesione za ich pieniądze...
  Czy kiedyś odbędzie się jakaś dyskusja i na ten temat?
 • @rumpelsiltskin 21:05:09
  *5 za komentarz
  "Jednak ciągle jest cicho o tym, kto na to wszystko dał Hitlerowi fundusze"... mnie uczono, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Proste i ordynarnie okrutne.
 • @JimA 19:44:39
  No baaaaardzo długie, przeczytałam , ale tłumaczenie to rzeka.
  Nawiasem mówiąc bardzo ciekawe, dużo nowych /dla mnie przynajmniej/ faktów z archiwów,istotnie dobrze byłoby przetłumaczyć!
  Ja nie mogę teraz, nie mam czasu.I parę wątpliwości co do określeń!

  https://rg.ru/2019/12/20/stenogramma-vystupleniia-vladimira-putina-na-neformalnom-sammite-sng.html

  Ciekawe też są na końcu, wypowiedzi dyplomatów koalicyjnych krajów m.in.Churchila, Rooswelta i Trumana,oraz analityka międzynarodowego z Francji,Jaquesa Szapiro,

  Мы с вами не можем забыть и никогда не забудем подвига наших отцов
  И наконец, я заканчиваю, я бы хотел напомнить, как оценивали современники тогда результаты победы над нацизмом и вклад каждого из нас в эту победу начиная с 1941 года.

  Высказывание Черчилля: "Я был рад узнать из многих источников о доблестной борьбе и многочисленных сильных контратаках, при помощи которых русские военные силы защищают свою родную землю. Я вполне оцениваю военные преимущества, которые вам удалось приобрести, тем, что вы вынудили врага развернуть силы и вступить в боевые действия на выдвинутых вперед западных границах (на выдвинутых вперед западных границах - обращаю на это ваше внимание; тогдашнее руководство Соединенных Штатов признавало, что это имело какой-то военный смысл в борьбе с нацистской Германией), чем была частично ослаблена сила его первоначального удара". То есть была ослаблена сила первоначального удара нацистской армии тем фактом, что Красная армия выдвинулась на новые рубежи. То есть это имело и военное значение для Советского Союза - выход на эти новые позиции.

  Теперь из личного послания Черчилля Сталину от 22 февраля 1945 года. Это было 22 февраля, накануне празднования 27-й годовщины Красной армии. Черчилль пишет, что Красная армия празднует свою 27-ю годовщину с триумфом, который завоевал безграничные аплодисменты ее союзников. И далее я хотел бы на это обратить внимание в связи с той резолюцией, которая была принята недавно нашими коллегами в Европарламенте. "Будущие поколения признают свой долг перед Красной армией так же безоговорочно, как это делаем мы, дожившие до того, чтобы быть свидетелями этих великолепных достижений". Но мы видим, как реагирует нынешнее поколение политиков в Европе.

  А вот Рузвельт написал Сталину тоже в 1945 году: "Непрерывная выдающаяся победа Красной армии вместе с развернутыми усилиями вооруженных сил объединенных наций на юге и на западе обеспечивает быстрое достижение нашей общей цели - живущего в покое мира, опирающегося на взаимопонимание и сотрудничество".

  И чуть позже Трумэн, уже новый президент США: "Мы глубоко ценим великолепный вклад, внесенный могучим Советским Союзом в дело цивилизации и свободы. Вы продемонстрировали способность свободолюбивого и в высшей степени храброго народа сокрушить злые силы варварства, как бы мощны они ни были".

  Мне кажется, что мы с вами точно совершенно не можем забыть и никогда не забудем подвига наших отцов. Очень бы хотелось, чтобы и наши коллеги на Западе вообще и в Европе в частности имели это в виду. Если не хотят слушать нас, пусть послушают авторитетных руководителей своих стран, которые понимали, что они говорят, и знали эти события не понаслышке.
 • @trojanka 21:20:17
  Proszę opublikować tłumaczenie , inaczej zostanie zwykła prawda zaorana . Ukłony .
 • @trojanka 21:20:17
  :) jesteś wielka! :)
 • @trojanka 21:20:17
  Oświadczenie Churchilla:

  „Z przyjemnością dowiedziałem się z wielu źródeł o dzielnej walce i licznych silnych kontratakach, dzięki którym rosyjskie siły zbrojne bronią swojej ojczyzny. W pełni doceniam korzyści militarne, które udało wam się uzyskać dzięki temu, że zmusiliście wroga do rozmieszczenia sił i zaangażowania się w działania wojenne na wysuniętych granicach zachodnich (na wysuniętych granicach zachodnich - zwracam na to uwagę; ówczesne kierownictwo Stanów Zjednoczonych uznało, że ma to sens wojskowy w walce z nazistowskimi Niemcami) co częściowo osłabiło siłę jego początkowego ataku ".

  Oznacza to, że siła początkowego uderzenia armii nazistowskiej została osłabiona przez fakt, że Armia Czerwona wkroczyła na nowe pozycje. Oznacza to,że zajęcie tych nowych pozycji.że miało również znaczenie militarne dla Związku Radzieckiego -..

  Teraz z osobistej wiadomości Churchilla do Stalina 22 lutego 1945 r. Było to 22 lutego, w przeddzień obchodów 27. rocznicy Armii Czerwonej.
  Churchill pisze, że Armia Czerwona świętuje 27. rocznicę z triumfem, który zdobył bezgraniczny aplauz i sojuszników.

  WWP: Ponadto chciałbym zwrócić na to uwagę w związku z rezolucją przyjętą niedawno przez naszych kolegów w Parlamencie Europejskim. „Przyszłe pokolenia uznają swój dług wobec Armii Czerwonej, tak bezwarunkowo /bezwzględnie, jak my, którzy przeżyliśmy, aby zobaczyć te wspaniałe osiągnięcia”.
  Ale widzimy, jak reaguje obecne pokolenie polityków w Europie.

  Ale Roosevelt napisał również do Stalina w 1945 r .: „Nieprzerwane i wybitne zwycięstwo Armii Czerwonej, wraz z niesłabnącymi wysiłkami sił zbrojnych Narodów Zjednoczonych na południu i zachodzie, zapewnia szybkie osiągnięcie naszego wspólnego celu - świata żyjącego w pokoju, opartego na wzajemnym zrozumieniu i współpracy”.

  A nieco później, Truman, już nowy prezydent Stanów Zjednoczonych: „Głęboko doceniamy wspaniały wkład potężnego Związku Radzieckiego wniesiony w sprawę cywilizacji i wolności. Wykazaliście zdolność ludzi kochających wolność i odważnych w wysokim stopniu , do zniszczenia złych sił barbarzyństwa, bez względu na to, jak potężni są”.

  WWP:
  Wydaje mi się, że ty i ja z pewnością nie możemy całkowicie zapomnieć i nigdy nie zapomnimy czynu naszych ojców. Bardzo chciałbym, aby nasi koledzy na Zachodzie w ogóle, a w szczególności w Europie, mieli to na uwadze. Jeśli nie chcą nas słuchać, niech słuchają autorytetu przywódców swoich krajów, którzy rozumieli, co mówią i znali te wydarzenia z pierwszej ręki.
 • @trojanka 21:20:17
  Ja mogę podejść do tematu jutro, no dzisiaj już nie dam rady. :) "izwinitie pażałsta" ;)
 • @trojanka 22:02:46
  Dzięki za profesjonalizm . Ukłony .
 • @trojanka 21:20:17
  Chetnie, tak dla wprawy, pokombinuje z tym tekstem jutro.
  Zacheca do tego ta goraca dyskusja.
 • @morgan 22:10:14
  Naprawdę ciekawy, o większości faktów wynikających z dokumentów nie miałam bladego pojęcia,zapewne będą "głosy"o prawdziwości dokumentów na które się powołuje WWP,ale w końcu to jest do sprawdzenia przez "społeczność międzynarodową", powołanych grafologów itp.
  No cóż historia jest i była wtedy bardziej skomplikowana niż nam się dzisiaj wydaje.
  Polityka była i jest realizowana często przez chorych na umyśle lub opętanych ludzi!!
  Ważne dzisiaj jest,moim zdaniem , aby się nie opluwać nawzajem , ale brać dokumenty,a przetrwało sporo i wyjaśniać krok po kroku, tak jak np. Jedwabne itp.
  Ale tutaj chodzi o to żeby realizować politykę określonych grup psychopatów z rejonów także zaoceanicznych i pustynnych,marzących o zarządzaniu światem i całkowitym zniewoleniu/również duchowym/ ludzi!
  Pozdrawiam.
 • @rumpelsiltskin 21:05:09
  Odbyła się w Norymberdze, tylko że ten aspekt jest systematycznie przemilczany.

  Również rola postępu technicznego, wynalazku produkcji materiałów wybuchowych z powietrza. Tak zyskowny wynalazek musiał być wykorzystany na masową skalę. Złoto już wydobyto przy pomocy dynamitu. Trzeba było znaleźć inne zastosowanie na masową skalę.
 • @trojanka 21:20:17
  Szanowna Pani, te najmocniejsze słowa padły przecież nie na szczycie państw WNP, ale na poszerzonym Kolegium Ministerstwa Obrony FR

  tutaj jest link:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=3106&v=7wlvCdbALKg&feature=emb_logo

  Najbardziej nas interesujący od ok. 47:00 minuty
 • Polecam!
  Lipskigate, Rosja i Żydzi
  http://mysl-polska.pl/2136
  "Pierwszą reakcją na wysunięte przez Władimira Putina – w dużej części niesprawiedliwe – zarzuty pod adresem przedwojennej Polski jest oburzenie, ale zadaniem polityków, poważnych publicystów i analityków jest odpowiedź na pytanie – dlaczego do tego doszło?

  Tymczasem w Polsce dominuje przekaz następujący: atak Putina to przejaw słabości Rosji i wynik sukcesów Polski w dziedzinie polityki historycznej. Pogratulować dobrego samopoczucia, ale rację ma jednak stary wyga Stanisław Ciosek mówiąc: „Źle się dzieje. Głos Putina będzie bardziej słyszalny, Rosja jest większa od nas i świat się z nią bardziej liczy. Będziemy mieli duże problemy, żeby wygrać ten pojedynek historyczny”.

  A ten pojedynek sami sprokurowaliśmy konsekwentnie odrzucając przez całe lata propozycje zakończenia sporu historycznego i skoncentrowania się na budowaniu dobrych relacji. Najpierw jednak Rosja potępiła reżim stalinowski, Katyń, a nawet słowami Putina uznała pakt Ribbentrop-Mołotow za niemoralny. Prezydent Rosji odwiedził Katyń składając hołd na grobach polskich oficerów, złożył też kwiaty pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Jak słusznie zauważył dziesięć lat temu nieżyjący już prof. Bogusław Wolniewicz, te gesty nigdy nie spotkały się z polskiej strony ze zrozumieniem. Więcej, dla wielu były one inspiracją do dalszego jątrzenia i mnożenia oskarżeń, w myśl zasady – patrzcie, sami się przyznali, a nie mówiliśmy?

  Niejako zwieńczeniem tego procesu była brutalna akcja niszczenia pomników Armii Czerwonej w Polsce i kampania przedstawiająca jej żołnierzy jako morderców i gwałcicieli, co znamienne przy całkowitym milczeniu wszystkich autorytetów, z Kościołem włącznie. W Polsce nikt nie pamięta, że będąca uszczegółowieniem traktatu polsko-rosyjskiego z 1992 roku, umowa z 22 lutego 1994 roku o ochronie miejsc pamięci przewidywała: „Strony utrzymują miejsca pamięci i spoczynku zapewniając ochronę grobów, nagrobków, pomników i innych obiektów upamiętniających oraz zazielenienie i zachowanie ich w należytym porządku”. Ta międzynarodowa umowa została po prostu zignorowana, a przedstawiciele IPN twierdzą, że sprawy pomników nie dotyczyła, co nie jest prawdą. Część tych chyba ponad miarę licznych pomników można było przecież zlikwidować lub przenieść, ale w porozumieniu ze stroną rosyjską."
 • @Robik 00:16:11
  c.d.
  "Wspomniany już prof. Bogusław Wolniewicz proroczo pisał: „Naszego stosunku do Rosji nie ma cechować ani uniżoność, ani nadęcie. Ma go cechować szacunek dla potęgi Rosji i poczucie proporcji – że my potęgą nie jesteśmy i nie będziemy. Ta proporcja ujawniła się najdobitniej w pewnym podstawowym fakcie historycznym: oni swoją wielką wojnę z Niemcami wygrali, a my naszą wielką wojnę z Niemcami przegraliśmy. Czas to zrozumieć. I czas zrozumieć, że gdy mały zaczepia dużego, to się dla małego nie może dobrze skończyć”.

  Rosja wybrała stosowny moment do zapłaty – jest nią zbliżająca się 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Pierwszą Putin będzie obchodził nie w Polsce, ale w Jerozolimie, drugą rzecz jasna w Moskwie. Ważniejsza jest ta pierwsza rocznica – trudno się dziwić, że prezydent Rosji nie miał ochoty przyjeżdżać do Polski (jeśli w ogóle go zaproszono). Byłby to spektakl hipokryzji – z jednej strony upamiętniamy niewątpliwe wyzwolenia obozu, ale zaraz za miedzą są puste miejsca po zburzeniu pomników armii, która tego wyzwolenia dokonała. Tu hołdy i podziękowania, a za drutami oficjalna narracja o gwałcicielach i okupacji nieraz gorszej niż hitlerowska.

  Przyjazd Putnia do Oświęcimia byłby w oczach Rosjan cichym uznaniem tego, co w Polsce się dzieje z pamięcią po ich bohaterach. Dlatego Putin świadomie wybrał uczczenie ofiar holocaustu w Jerozolimie, akurat w tym dniu – dniu wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Trudno spodziewać się, by to co tam się powie – było dla nas korzystne. Putin podniesie fakt, że 800 tys. Żydów walczyło w szeregach Armii Czerwonej (zginęło 142 tys.), że najwyższym rangą oficerem Żydem był gen. Iwan Czerniachowski, którego pomnik w Polsce zlikwidowano, że resztki Żydów w Europie uratowała Armia Czerwona, itp. Nie wiem czy padną kolejne oskarżenia pod adresem Polski, ale nie byłoby dziwne, gdyby to nastąpiło…"

  Jan Engelgard
  Myśl Polska, nr 1-2 (5-12.01.2020)
 • @Robik 00:17:07
  W tym kontekście zauważmy jak "polskie" władze traktują banderowskie władze na Ukrainie i jak selektywnie podchodzą do prawdy historycznej.
  Cytat za "Kresy.pl"
  "Mówienie o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach to nieporozumienie" - powiedział w wywiadzie nowy szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz.
  Drobowycz udzielił wywiadu portalowi Polukr.net."
  Słyszał ktoś o jakiejś ostrej reakcji "polskiego" rządu?
  W końcu jeśli chodzi o liczbę ofiar to "Wołyń" stanowił wielokrotność "Katynia" a w stopniu okrucieństwa tak jak 1 do tysiąca? Miliona?
  Nieporównywalne.
 • @Robik 00:27:58
  Tak, to nie było ludobójstwo, tylko bestialskie ludobójstwo.

  Warto też przypominać, iż na majdanie "rewolucja godności" paliła ludzi żywcem, potem podobnie postąpiono w Odesiie.
 • @trojanka 21:20:17
  "oraz analityka międzynarodowego z Francji,Jaquesa Szapiro," Żak Czapir/Szapir był malarzem... konsternacja! a no bo to nie ten... Жак Сапир (фр. Jacques Sapir...
  Faktycznie długi tekst. Coś musi być na rzeczy skoro WWP wyjmuje "stare dokumenty", tym bardziej, jeśli przypomnimy sobie pożar archiwów w Moskwie w 2015 stym /
  Olbrzymi pożar w Moskwie. Płonęła jedna z największych bibliotek Rosji (http://www.tvn24.pl)/
  ...
 • Wojny..wszystkie wojny to zniwa Lichwiarzy...
  I Pierwsza i Druga I ta Trzecia ,ktora nie moze wybuchnac chociaz wybuchaja ja- juz 30 lat...sa dzielem Swiatowej Dintojry Pieniadza. Koniec Kropka…
  Monachium ..Ribentrop Molotow to tylko pikusie..przygotowujace Jalte, Potsdam, Helsinki....
  Polska byla wypadkiem przy pracy..i tymczasowym zjawiskiem etapu.
  Retoryka Putina… to tylko opinia na temat faktow....Fakty sa -jakie sa..a opinie sie roznia w zaleznosci od miejsca siedzenia:-)))))
  Przekonali sie o tym amatorzy prowadzacy tzw .w sumie niewiadomo dlaczego - polityke polska:-)))
  Patrze na ostatnie prognozy- jakie przeprowadzono na Harvardzie..na rok 2050...najpowzniejsze- jakie zrobiono.
  Ustawiaja tam 10 najwiekszych ekonomii swiata na rok 2050....Rosja na 10 miejscu..z GDP 5.5 triliona…. przed nia W,Brytania, Niemcy, USA na drugim miejscu po Chinach, a na trzecim Indie. badania przekonuja ,ze jednak do Trzeciej nie dojdzie...znaczy zostala odwolana:-)))))
  Coz za doskonale miejsce- pomiedzy dziesiata i pierwsza …..a piata i szosta…
  Panie Wladku...brawo…! Putina pamietam- jak byl Putinem....kim jest ten imposter?????
 • Zachowajmy zimną krew.
  Jak to mówią nie jest tak źle aby gorzej być nie mogło. Większość Polaków przestraszyła się jakby diabła w świątecznym kieliszku zobaczyła. Prawda jest taka że Putin niefortunnie dał się zwieść i podpuścić. Tylko od polskiego rządu zależy czy Polska zostanie beneficjentem wielkiej wpadki Putina czy ofiarą. Tu właśnie co do "polskiego rządu" mam wątpliwości. Na dzień dzisiejszy i w tej absurdalnej sytuacji to nie Rosja lecz Izrael manipulujący Rosja, USA i Niemcami jest naszym największym zagrożeniem.
  Proszę zauważyć iż dzięki tym putinowskim kłamstwom historia Polski i to nie tylko ostatnia zostanie rozpowszechniona po całym świecie. Nikt jej nie znał a Polaków generalnie uważa się za drugiej kategorii pętaków bez historii. To dzięki kłamstwom Putina może się zmienić bo świat na poważnie zainteresował się sprawą.
  Poza tym odczuliśmy znowu że możemy zostać sami. Tak więc może wreszcie ruszy budowa prawdziwej a nie najemnej polskiej (obronnej) armii. Może Polacy pójdą po rozum do głowy i przestaną bujać w obłokach na jankeskim koniu którego nie ma.

  PS: w historycznym informacyjnym bałaganie zwykły człowiek stracił poczucie wiedzy i realności spojrzenia na przeszłość. Tworzymy bajkowe zdarzenia i "mission impossible" intrygi a prawda jest zgoła różna i o dziwo prosta. O co chodziło w tej wojnie i przed nią? Można to bardzo prosto naszkicować. Pobici po pierwszej wojnie Niemcy chcieli się jak najszybciej odnaleźć i odbudować oraz nie dopuścić do ponownej klęski.
  Ich nadzieją na przestrzeń życiową i siłę była wizja tylko i wyłącznie na wschodzie. Niemcy nie miały zamiaru atakować Zachodu. Ich wyłącznym
  i jedynym kierunkiem była Rosja. Do tego Niemcy i Hitler potrzebował Polski tak więc przez kilka lat robili starania aby Polska jako sprzymierzeniec przyłączyła się do Niemiec i razem zaatakowali ZSRR. Polska będąc wyczerpana po Bolszewickiej wojnie i wiedząc iż Niemiec nie będzie miał do Polaków szacunku nie zaakceptowała ponawianych propozycji Hitlera i zaczęła tworzyć własną koalicję z Francją i Anglią a także szukali sprzymierzeńca w Japonii. Tak więc pół roku przed Wrześniem Niemcy zaczęły szykować swoje siły aby podbić Polskę która stała na ich drodze do podboju ZSRR. Ponieważ Polska tuż przed rozpoczęciem działań wojennych podpisała pakt o wzajemnej pomocy z Francją i Anglią na wypadek niemieckiej agresji dzięki temu dokumentowi wplątała Hitlera w wojnę z Zachodem której przynajmniej przez pierwsze dziesięciolecia miało nie być i Hitler bardzo się jej obawiał. Jego interesowały tylko przestrzenie i zasoby ZSRR. Z ataku Niemiec na Polskę skorzystali Sowieci po bandycku atakując Polskę w plecy i zabierając nam wschodnie ziemie. Przez ten atak na konającego zmniejszyli także ryzyko porażki ZSRR na wypadek wojny z Niemcami co było nieuniknione. Tak to po skrócie wygląda.
  Ja wiem, ruskie pomagali zaopatrywać niemiaszków ale nie zapomnijmy że jankesy pomagali niemiaszkom jeździć po zachodzie. Na wojnie działania hien są na porządku dziennym i brutalną normalnością.

  Tu powinniśmy się bardzo mocno zastanowić czy to my mamy za rok 1944 i "wyzwolenie" spod okupacji Hitlera Rosjanom dziękować czy jednak Sowieci którzy jeżeli Polska przyłączyła by się do koalicji niemieckiej i napadła razem na ZSRR nie mieli by żadnych szans i od dawna jako państwo by nie istnieli!? Proszę pamiętać, w takim scenariuszu wojny na Zachodzie by nie było. Za dobre czyny historia się na nas wypiela oraz zemściła i to my byliśmy jednymi z najbardziej poszkodowanych narodów... i za co? Za to ze nie chcieliśmy brać udziału i nie daliśmy bezpośrednio napaść Niemcom na ZSRR którzy na ironie napadli za to na nas.
 • @Stara Baba 06:04:53
  Kompletne pomieszanie z poplątaniem...
 • @Robik 08:21:26
  :-) nie dziwię się że tak to odbierasz. Tyle było tych wersji i specjalnie zagmatwanych scenariuszy że wszyscy zapomnieli o co chodziło. Na dzisiaj bardzo duża grupa ludzi myśli że Hitler rozpętał wojnę bo chciał wybić żydów. Polskę z ofiary robi się oprawcą. Inni myślą znowu co innego a historia jak matematyka jest nauką ścisłą bo się wydarzyła. Celem Hitlera była sowiecka USSR i to chciał osiągnąć a Polska popsuła mu szyki i nie dość że nie pomogła to wplątała w wojnę z Zachodem. To jest główna prawda o II wojnie światowej. Co by było z Polską w różnych rozpatrywanych scenariuszach... to już inna sprawa.
  Specjalnie poruszyłem sojusz Polski z Japonią gdyż mógł odegrać bardzo ważną rolę straszaka. Nie udało się jednak. Jednym z najważniejszych tematów w preludium do wojny jest ohydna polityczna gra Francji i Anglii.

  PS: Jeżeli o sam styl wpisu chodzi, no cóż, ja cieszę się że jeszcze chociaż i w ten sposób potrafię.
 • Niemieckie plany podboju Europy - historia II wojny światowej.
  Marsz na wschód

  Jedną z wielowiekowych tradycji niemieckiej polityki zagranicznej była chęć parcia na wschód (z niem. ,,Drang nach Osten"). Uwidaczniało się to w rywalizacji z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego w konfrontacji z Polską. Wpisywało się to w koncepcje nakreślone przez czołowych ideologów nazistowskich, w tym samego Adolfa Hitlera, który w ziemiach wschodnich upatrywał tzw. ,,przestrzeni życiowej" (z niem. Lebensraum) dla ekspansji narodu niemieckiego.

  Historyk prof. Andrzej Nowak słusznie określił miejsce, jakie w swojej zbrodniczej ideologii zostawili Polakom Niemcy: ,,Jedyna rola jaką Niemcy mogli [...] dać, to była rola pastuchów niemieckich krów na Uralu. To była rola niewolników w wielkim niemieckim państwie, nie było tam dla Słowian innego scenariusza. Hitler to zakreślił - Żydzi do wytępienia, Słowianie jako niewolnicy".

  Ekspansja niemiecka w kierunku wschodnim znalazła odzwierciedlenie w kampaniach militarnych podejmowanych przez wojska III Rzeszy w czasie II wojny światowej.
  Warto podkreślić, że kolejne wojenne podboje niemieckiej armii nie były elementem spójnej koncepcji, lecz efektem prowadzonej kampanii. I tak, zabór ziem duńskich i norweskich miał umożliwić kontrolę nad akwenem Morza Północnego, agresja przeciwko Francji zabezpieczała zachodnią granicę (a przy tym umożliwiała odebranie utraconych po I wojnie światowej Alzacji i Lotaryngii), a podbój Europy Południowej wspierał imperialistyczną politykę włoskiego sojusznika.

  Jednym z elementów przygotowań do podboju znacznej części Europy był system sojuszy i paktów, jakie III Rzesza podpisała z kolejnymi państwami. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim utworzenie sojuszu niemiecko-włoskiego przypieczętowanego w 1939 roku tzw. paktem stalowym.
  Drugim ważnym aktem, tym razem na drodze do zaboru ziem polskich, był pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany między przedstawicielami Niemiec i Związku Radzieckiego w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Porozumienie sankcjonowało formalny rozbiór Polski i współpracę ekonomiczną, polityczną i militarną dwóch totalitaryzmów.

  http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=wojna_plany_podboju_europy
 • @Stara Baba 06:04:53
  "Putin niefortunnie dał się zwieść i podpuścić. Tylko od polskiego rządu zależy czy Polska zostanie beneficjentem wielkiej wpadki Putina"
  Nie ma mowy o żadnej "wpadce".
  Putin stracił do Polski cierpliwość.
  Do tej pory "polski" rząd jeździł po Rosji i prez. Putinie jak po jakiejś łysej kobyle.
  Ale do czasu.
  Teraz Polacy dopiero poczują smak zemsty.
  Trzeba być kompletnym idiotą żeby robić sobie z Rosji wroga.
  I w imię czego???
  Raz jeszcze zacytuję słowa prof. Wolniewicza:
  "Naszego stosunku do Rosji nie ma cechować ani uniżoność, ani nadęcie. Ma go cechować szacunek dla potęgi Rosji i poczucie proporcji – że my potęgą nie jesteśmy i nie będziemy. Ta proporcja ujawniła się najdobitniej w pewnym podstawowym fakcie historycznym: oni swoją wielką wojnę z Niemcami wygrali, a my naszą wielką wojnę z Niemcami przegraliśmy. Czas to zrozumieć. I czas zrozumieć, że gdy mały zaczepia dużego, to się dla małego nie może dobrze skończyć".
  Już niedługo przekonamy się co to znaczy zaczynać wojnę z Rosją.
 • @Robik 09:20:48
  Dokładnie, tylko wytłumacz to Huskym, Targalskim, Sakiewiczom, Rachoniom itd. A słowa profesora są proste, jasne i zwięzłe. Tylko debil albo szubrawiec tego nie chce przyjąć do wiadomości.
 • @Robik 09:20:48
  Ja akurat Wolniewicza bardzo szanowałem i przyznaje mu w tym temacie całkowitą rację. Nie podskakuje się szczupakowi jeżeli jest się plotką. Często o tym piszę i ostrzegam przed podpuszczaniem przez jankesów na niedźwiedzia. Rosja Polski bardzo potrzebuje ale Polski rząd czasami jest nielogiczny i po prostu głupi. Nie umie tego wykorzystać a mogło by być naprawdę miło i bogato. Co do politycznej gafy Putina ona nastąpiła. Jakby nie wiem jak kłamał prawdziwej historii nie zamaże. Jedynie może nas zbombardować. Na kłamstwa i to tego kalibru wszyscy są uczuleni. Dzisiaj na YT oglądałem dyskusję z Rosji na ten temat. Nawet tam ludzie przez odmienne na ten temat poglądy autentycznie się pokłócili. Prawda zawsze znajdzie drogę.
  Oczywiście ambasador Izraela tak się wypowiedział aby nie skłamać i nie oszukać a z ZSRR zrobić także ofiarę. No ale ci tak już mają i nic nie zmieni, nawet prawda.
 • @zbig71 09:31:42
  Ale to właśnie trzeba znać proporcje! I nie wykorzystywać tekstów w "bylejakim" kontekście. Polska Rosji nie zaczepia! Putin wcale nie stracił cierpliwości i nie ma mowy o wpadce. To jest prowokacja i w tym sensie należy to rozumieć, dlatego powoływanie się na cytowane słowa prof. Wolniewicza uważam za nieuprawnione. Z osobistą oceną stosunków polsko- rosyjskich prof. Wolniewicza można się zgadzać lub nie, ale Polska kolejny raz została zaatakowana i to jest fakt. Wojna jest przedłużeniem polityki... właśnie, właśnie...
 • @Stara Baba 09:40:15
  "Jedynie może nas zbombardować." (w domyśle Putin)
  Rosja nie będzie Polski bombardować.
  Jedynie da przyzwolenie na rabunek jakiego chcą się dopuścić Żydzi, USA a także i Niemcy chcą uszczknąć kawałek tortu dla siebie.
  "Na kłamstwa i to tego kalibru wszyscy są uczuleni."
  Ty tak naprawdę?
  Ludzie (opinia publiczna) są kompletnie nieczuli na "kłamstwa" dużo grubszego kalibru - monumentalnego!
  Na jakim Ty świecie żyjesz?
 • @zbig71 09:31:42
  Ja myślę, że oni to doskonale rozumieją.
  Ot, taka praca... a i przy okazji można trochę zarobić.
  Tak przy okazji - zastanawiam się czy ktoś tym ruchem z wypowiedzią Putina nie chciał sprokurować alibi dla PiS-u?
 • @Robik 10:06:49
  Z a dużo się przejmujesz. To to samo co z 447. Wystarczy podać rodzime i światowe prawa i powiedzieć WON a sprawa będzie załatwiona. Popiszczą i ucichną. Co do granic, jeżeli chcesz mieć państwo i swoje granice musisz mieć do pilnowania armię a nie obcych najemników. Polska jej nie ma bo się zaprzedaje. Jeżeli coś złego się nam przytrafi to tylko z przyczyny zlekceważenia i zaniedbania z własnej winy.
 • @JimA 09:49:21
  Czy nie zauważyłeś, że przed tą wypowiedzią Rosja wielokrotnie była atakowana przez Polskę; Gruzja, Ukraina, sankcje, gazociąg, niszczenie pomników AC, ostatnia rezolucja w parlamencie UE itd...?
  Obelgi wobec prezydenta FR możemy nawet sobie darować.
 • @Robik 10:11:41
  To zaczepianie Rosji to jest realizowanie planów,wymagane przez tych z zewnątrz....którzy cytując klasyka "posiadają Polskę".
  Poparte przekonaniem o swojej osobistej potędze i sile i mistrzostwie w dyplomacji!
  Klasycznym przykładem realizacji tej polityki " z zewnątrz",który już ktoś podawał jest całkowita ustępliwość wobec "polityki historycznej" związanej z Ukrainą i przerażającą martyrologią Polaków na Kresach.Jest to tak widoczne, że aż nad wyraz ohydne!Prześladowanie działaczy kresowych,rzucanie kłód pod nogi przez IPN/utrzymywany z podatników/w upamiętnianiu bohaterskich obrońców polskich dzieci i kobiet.
  Pozwalanie na blokowanie wjazdu przez ukraińskich pograniczników,z darami dla polskich ubogich Rodzin na Ukrainie.Te dzieciaki z Polonii ,ponoć siedziały w jakichś świetlicach i czekały na te paczki!!!!Po prostu poniewieranie i upokarzanie!!Że o miliardach z naszych podatków rozdawanych przy każdej okazji i na WSZYSTKO!!! nie wspomnę.Przy tragicznej sytuacji w polskiej służbie zdrowia, wręcz dramatycznej!!

  Wyraźnie widać "ukierunkowywanie"wszystkiego, na okreslony zadany cel!!historii,propagandy,działań finansowych,nacisków, prania mózgów społeczeństwu.
  Też uważam, że bańka musiała w końcu pęknąć.
  Bardzo ciekawe CO historia nam pokaże i JAK oceni obecne oraz poprzednie od 30 lat , rządy!!
  Nie wiem do końca czy chciałabym to oglądać, ale nasi potomni i następcy pokoleniowi mam nadzieję ocenią to uczciwie!!I wyciągną wnioski oraz konsekwencje, jeśli uznają to za konieczne!
 • @trojanka 10:39:22
  A mogło być tak pięknie:
  Elena Vaenga
  https://www.youtube.com/watch?v=WRHtZAiu27o
  A będzie tak:
  https://www.youtube.com/watch?v=rPgoCQpJL0E
 • @trojanka 09:20:28
  Nie pisz bzdur, polska granica zachodnia była przez wieki najbezpieczniejszą z granic Rzeczypospolitej. W kwietniu '39 to Polacy, a właściwie Beck z Mościckim dokonali wyboru, cóż nie pierwszy to raz i nie ostatni mieszkańcy kraju nad Wisłą zawarli sojusze "do bani", problem polega na tym że jedni zawierają sojusze a inni w konsekwencji giną.
 • @Drab61 11:14:41
  "Nie pisz bzdur, polska granica zachodnia była przez wieki najbezpieczniejszą z granic Rzeczypospolitej. "

  Aż do XVIII wieku, w którym Prusy pożarły Wielkopolskę, Mazowsze i Pomorze, czyli połowę Polski. Resztę zabrali Austriacy - Galicję i Lubelszczyznę. Rosjanie zadowolili się Księstwem Litewskim.
 • @Pedant 12:10:24
  oczywiście nie było w tym żadnej winy polskiej szlachty. Po prostu zawierała ona korzystne interesy oddając w arendę żydom swoje majątki, przecież żydzi dawali im więcej niż oni sami z tych majątków uzyskiwali. Sami mogli już się oddać pijaństwu, czyli ulubionemu zajęciu oprócz warcholstwa, reszta już była konsekwencją ... a Rozbiory były przecież legalne, w końcu Sejm je zatwierdzał. Wszystkie, oprócz trzeciego, bo tego już nie miał kto zatwierdzić ...
 • @Drab61 12:52:54
  Krzywdzące i nieprawdziwe stereotypy o Rzeczpospolitej. To nie szlachta ogólnie lecz kilku sprzedajnych magnatów wrzuciło nas do dołu. To czym różniła się szlachta od innych warstw społecznych można było widzieć podczas wielu powstań i walki o Polskę po rozbiorach.
 • @trojanka 21:20:17
  Po co tłumaczyć, wystarczy obejrzeć tu i wielu innych programach ruskiej TV:
  RTR Planeta, „Westi Nedeli” (Wiadomości Tygodnia) (29.12.19r) , Moskwa Kreml Putin również 29.12.19r itd.

  a inwektywy posypały się dwa dni później, bo na spotkaniu WNP był jeszcze bardzo oględny.
 • @Stara Baba 17:48:46
  o tak, puszczenie krwi co pokolenie to właśnie jeden z rodzajów warcholstwa, tym bardziej że to puszczanie krwi odbywało się za podpuszczeniem przez, jak to określał JPII, starszego brata
 • @Drab61 18:08:52
  Ja wiem, dla innych warstw społecznych rusek czy szwab to wsio ryba aby tylko dał żreć. Po co sobie zawracać wolnością głowę? Prawdziwa szlachta wykończyła się już w erze napoleońskiej a niedobitki po pierwszym porozbiorowym powstaniu no ale tam walczących chłopów i mieszczaństwa nie było. Odrodzenie Polski odbyło się na nostalgii za Królestwem i właśnie tą pogardzaną teraz szlachtą ale nie przez szlachtę bo ona już nie istniała. Jakie piękne rządy "nieszlachty" mamy przez ostatnie sto lat każdy widzi. Nie ma z czego być dumnym. Kiedyś Radziwił był jeden teraz Radziwiłów lecz nieszlacheckich jest tysiące.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930