Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
388 postów 375 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

Prawda i propaganda po obu stronach barykady

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W mediach publicznych Federacji narasta proces gloryfikacji Związku Sowieckiego i jego osiągnięć.

W miarę nasilania się konfrontacji pomiędzy Stanami a Rosją, której to głównym motorem jest tzw. deep state, w prostej linii biologicznej i ideologicznej wywodzący się z bandy Trockiego, którą to Stalin przegnał na Zachód w okresie sowieckich czystek, zauważyć można też  znaczące przemiany, po drugiej stronie barykady, w Rosji. 
 
W mediach publicznych Federacji narasta proces gloryfikacji Związku Sowieckiego i jego osiągnięć. Żydzi, zarządzający tymi mediami, zawsze chełpili się dziełem swych umysłów i rąk, zwanym Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.   Jedynymi krytykami tego okresu są tzw. „pro-zachodni żydowscy liberałowie”, którzy na obecnym etapie są całkowicie zdyskredytowani w oczach rosyjskiej opinii publicznej, jako agenci wrogiego Zachodu. Tak więc nadszedł wymarzony moment, w którym można już bez żenady pokazywać osiągnięcia ZSRR, takie jak zwycięstwo w wojnie z Niemcami, industrializację, czy wyniesienie czerwonego Imperium Zła do rangi światowego supermocarstwa. W tym kontekście, można już także pokazywać największych zbrodniarzy w historii ludzkości, Lenina i Stalina, co prawda jeszcze bez gloryfikacji, ale już bez  niepotrzebnego wstydu. W końcu w obliczu zachodniej agresji trzeba zjednoczyć Naród Rosyjski, wokół jedynie słusznych wartości, aby umożliwić mu kolejne zwycięstwo. 
 
Trzeba tu obiektywnie podkreślić, że geniusz „narodu wybranego” jest godny podziwu. Pełny pragmatyzm w działaniach po wszystkich stronach wszystkich barykad z jedynym celem na widoku, jakim jest korzyść plemienia żmijowego.
 
Najbliższym i głównym przeciwnikiem Federacji jest obecnie Ukraina rządzona przez judeo-banderowski  reżim. Żydowscy oligarchowie, z prezydentem Poroszenko na czele, nie wahają się wykrzykiwać w twarze potomkom banderowskich zbrodniarzy „sława Ukrainie!”, rabując przy tym bez litości to co jeszcze w niej pozostało do zrabowania.   W sąsiedniej III RP, „patriotyczny” judeo-katolicki reżim wspiera bratnią Banderowszczyznę, w jej działaniach przeciw Rosji. No bo przecież Rosja to największy wróg Polski! Nieprawdaż?!
Niedawno opublikowana naukowa publikacja:https://russia-insider.com/en/history/1983-book-jewish-historians-celebrates-jewish-role-mass-murder-russians-under-bolshevism , omawia rolę żydów w zbrodniach okresu rewolucji i wczesnym ZSRR, dokonanych na Rosjanach i innych narodach byłego Imperium Rosyjskiego, takich jak Ukraińcy, czy Polacy.
 
Poniżej streszczenie najważniejszych faktów i tez:
Jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego próbowano żydów emancypować do nowej roli w społeczeństwie i gospodarce, tak by zminimalizować ich szkodliwą rolę. Przykładem tego były choćby próby poboru do armii. Niestety wszystkie one okazały się bezowocnymi. Nawet rewolucyjny anarchista Michaił Bakunin stwierdził bez ogródek, że „żydzi stanowią ściśle zorganizowaną sektę krwiożerczych pasożytów działającą w całym politycznym spektrum społeczeństwa.”
 
Dziś dyskusja o autentycznej roli żydów podważa ich oficjalną rolę, jako samo-proklamowanych permanentnych ofiar. Dla przykładu, od 1945 roku, wyprodukowano ponad 150 filmów o tzw. „Holokauście” , podczas gdy o zbrodniach dokonanych na wschodnich Europejczykach powstało ich zaledwie kilka, a żaden w Hollywood.
 
Determinacja w wysiłkach oczyszczenia siebie z odpowiedzialności za zbrodnie komunizmu wyraża się między innymi w twierdzeniach, że  udział żydów w tym ruchu był zawsze „mesjanistyczny, optymistyczny i zorientowany na dobro”. Przy czym straszliwe konsekwencje Bolszewizmu dla milionów jego ofiar nie martwią żydów. Nawet żydowski historyk Norman Cantor nie ukrywa, że motywem do zbrodni była chęć rewanżu za okres upokorzenia w carskiej Rosji.
 
Sam Trocki był fetowany przez światowe żydostwo jako „mściciel ,żydowskich upokorzeń z czasów caratu, niosący ogień i rzeź swym słowiańskim wrogom”.
 
Etniczny rewanż był również motywem działania żydowskiego członka Politbiura, Lazara Kaganowicza, zwanego „rzeźnikiem Ukrainy”, który organizował tam „wielki głód” w końcowym efekcie  z  milionami chłopskich ofiar.  Ukraina pozbawiona została dostaw żywności, a karne ekspedycje pod dowództwem szefa NKWD, Genricha Jagody (również żyda), likwidowały wszystkich „wrogów partii”.
 
Kaganowicz rozwścieczony faktem niewystarczającej liczby zamordowanych Ukraińców wprowadził obowiązkowe kwoty egzekucji w wysokości 10 tysięcy osób tygodniowo. Zimą 32-33 roku 25 tysięcy Ukraińców było dziennie mordowanych lub umierało z głodu.
 
Bolszewicy rozpętywali zbrodnicze kampanie przeciw całym grupom etnicznym. W pierwszym ćwierćwieczu panowania (czyli okresu największych żydowskich wpływów), zamordowali w ZSRR co najmniej 30 milionów ludzi!
 
Od siebie zadam tylko pytanie, jak na tym tle wygląda gloryfikacja ZSRR w dzisiejsze telewizji publicznej Federacji Rosyjskiej i komu ona rzeczywiście służy?
 

    

KOMENTARZE

 • @ autor
  //W mediach publicznych Federacji narasta proces gloryfikacji Związku Sowieckiego i jego osiągnięć //


  Są po temu przyczyny a nawet dowody na zasadność gloryfikowania.
  Otóż jak się okazało wszystkie te zajebiste techniczne rozwiązania które zastosowane są w nowej (ponoć bezkonkurencyjnej) broni,opracowane były za czasów ZSRR* ale wówczas wylądowały w archiwach z dopiskiem "nie nadaje się do realizacji".A z tego płynie prosty wniosek;skoro naukowcy przed 30-stu laty pracowali nad czymś co nawet dziś jest hiper nowoczesne,to niezły musieli prezentować poziom.I dalej;niekiepska musiała być edukacja skoro przygotowywała takich fachowców.
  Jeśli porównać to z "innowacyjnym" centrum w Skolkowie https://en.wikipedia.org/wiki/Skolkovo_Innovation_Center które pochłonęło już ocean forsy a jak dotąd gwoździa nie wymyśliło ,to proszę się nie dziwić że na tym tle ZSRR wypada wyśmienicie.Że ludzie zachwycają się tym co było a Skolkowo radzi by zamknąć po uprzednim publicznym rozstrzelaniu Czubajsa.

  * i to wszystko pomimo tego że od lat 90-tych dał się zaobserwować proces niszczenia nauki.Niszczenia poprzez ucinanie dotacji,drenaż mózgów ale też fizyczną likwidację naukowców którzy niechętni byli "naukowej emigracji" .
  https://www.kramola.info/vesti/metody-genocida/216
 • @ikulalibal 14:12:29
  Widzę, że pojęcie moralności jest panu obce. Ja nie neguję osiągnięć militarnych, czy naukowych ZSRR, ale fakt bycia najbardziej zbrodniczym imperium w dotychczasowych dziejach świata. Dlatego gloryfikacja ZSRR to zbrodnia przeciw ludzkości! Kolejna! I zapwene znów pójdzie na konto Rosjan?!

  Dziś prymat wiedzie drugie Imperium Zła, USA, i również pod tym samym przywództwem.

  Pozdrawiam!
 • Głupia naciągana propaganda.
  Głód na Ukrainie do skutek kilku czynników...
  Po pierwsze I wojna światowa zniszczenia grabieże, zaopatrzenie wojsk
  które akurat w tamtym rejonie walczyły oraz wojenna dezorganizacja .
  Potem rewolucja i znowu wojna domowa zniszczenia, grabieże, dezorganizacja.
  A na to wszystko przyszły chyba dwa lata pod rząd katastrofalnej suszy
  gdzie zbiory spadły do 30%.
  Zabrakło żywności a trzeba było wyżywić miasta tam miliony ludzi czekało na żywność ze wsi (a tam plony szczątkowe).
  Stąd brutalne poszukiwanie żywności "u kułaków" , wymuszanie dostaw, przeszukiwanie ukrytej żywności...
  Przy tym deficycie żywności ludzi mógł uratować tylko import żywności..
  ale od kogo i za jakie środki ? Dookoła byli sami wrogowie (Polska, Zachód).
  Musiały umrzeć miony ludzi albo na wsi albo w miastach.
  Wyrywanie deficytowej żywności ze wsi do miast spowodowało ofiary na wsi a miasta głodne ale przeżyły.
  Wystarczy popatrzeć na filmy z tamtych lat np z ulic Moskwy wszyscy niedożywieni, zapadłe policzki.

  A propaganda starannie przemilcza najważniejsze przyczyny tego głodu (wojna rewolucja, susza susza) przypisuje katastrofalne skutki braku żywności wrogom politycznych czyli Leninowi, Stalinowi..i ich otoczeniu.

  I nie żebym był Stalinowcem..
  Uważam że tzw zbrodnie Stalinowskie były w istocie zbrodniami żydowskimi.
  Stalin był otoczony żydami z każdej strony KC, Rada Najwyższa, NKWD to wszystko było tzw głębokie sowieckie państwo żydowskie.

  Dzisiaj taki stan widzimy gołym okiem w USA a mniej widoczny jest w UE, w Niemczech, Francji w Polsce...na Ukrainie.
  A Rosja swoich żydów trzyma ryzach, jeszcze są mafią (żydzi wszędzie tworzą wyizolowaną mafię idącą do władzy.. do koryta) ale już nie mają siły sprawczej we władzach Rosji.
 • @dr nowopolski 14:29:19
  //Widzę, że pojęcie moralności jest panu obce //

  A to nie kwestia moralności.To kwestia edukacji.Nieomalże po ewangelicznemu:poznajesz prawdę a ona czyni cię wolny.

  // fakt bycia najbardziej zbrodniczym imperium w dotychczasowych dziejach świata //

  W tym zdaniu najbardziej niepokoi mnie zastosowanie słowa "fakt".Wskazuje bowiem owo zastosowanie że ma pan kłopoty w odróżnianiu poszczególnych rodzajów faktów i klasyczny factoid postrzega jako fakt.W prawdzie to uniemożliwia właściwe odczytywanie rzeczywistości ale można z tym żyć.
 • @Oscar 15:10:56
  Teza że to Trockiści na zachodzie stanowią problem jest naciągana.
  Ilu tych Trockistów wyjechało na zachód.
  A nie było tam na zachodzie żydów ?
  Byli i od dawna robili to co zawsze w historii robili.. tworzyli mafię i korumpowali system władzy w kierunku przejęcia kontroli nad państwem i jego zasobami.
  Trockiści mogli się tylko przyłączyć to tych działań ale nie byli żadną znaczącą na Zachodzie żydowską siła.
 • @Oscar 15:14:30
  Trocki wiecznie żywy. Wszyscy neokoni to ideowi spadkobiercy Trockiego. On chciał rewolucji ogólnoświatowej, Stalin taki pazerny nie był i go pogonil a następnie uciukal.
  Neokoni nie odpuszczaja, tylko że rewolucję nazwali NWO.
 • @ikulalibal 15:12:55 i Oscar
  Trzeba tylko troche głębiej poszturchać i wychodzi na jaw prawdziwe oblicze.

  Bez odbioru!
 • @Oscar 15:14:30
  //Ilu tych Trockistów wyjechało na zachód //

  Dzięki staraniom towarzysza Stalina niewielu ale przecież nie o to chodzi.
  Chodzi o to że to co zwykliśmy nazywać "trockizmem" zawsze miało kolebkę w USA.Przecież Trocki nawet nie był komunistą,do bolszewików przystał w maju 1917 r Razem z Parwusem od wielu lat byli na utrzymaniu bankiera Jacoba Schiffa.Trocki zajął się " rewolucją bolszewicką" a Parwus też z dużym sukcesem robił rewolucję tyle że pod innymi hasłami bo w Turcji z Młodymi Turkami Ataturk
 • Fakty... najbardziej uparta rzecz pod słońcem...
  Hannah Arendt w swojej książce o totalitaryzmie mówi, że Imperium Brytyjskie było najgorsze ze wszystkich imperiów, gorsze od francuskiego, japońskiego, radzieckiego, czy chińskiego. Skala okrucieństw Imperium Brytyjskiego jest przeogromna.
  Parę przykładów :
  Imperium Brytyjskie pozostawiło za sobą miliony zmarłych.
  W Indiach było odpowiedzialne za kilka klęsk głodu. W 1943 roku w Bangladeszu z głody zmarły 3 miliony ludzi.
  Wcześniejszy głód w Bengalu, w latach 1770-73, również wywołany polityką Imperium Brytyjskiego i British East India Company, pochłonął około 10 mln. istnień.
  Według oszczędnych szacunków, opublikowanych w 1901 roku w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, w ostatniej dekadzie XIX w. w zachodnich Indiach zmarło z głodu 19 milionów Hindusów.
  Podobnie było 20 lat wcześniej, kiedy wskutek polityki „niech umierają” lorda Lyttona i innych rządzących Brytyjczyków, na wyżynie Dekan i w południowych Indiach zmarło z głodu i powiązanych z nim chorób 17 milionów Hindusów.
  W latach 1845-1852 głód wystąpił w Irlandii i zabił tam jedną czwartą ludności. (Ostateczna liczba ofiar sięgnęła liczby półtora miliona ludzi.) Był on bezpośrednim i zamierzonym następstwem brytyjskiej polityki, co było intensywnie tuszowane przez rząd brytyjski i koronę, próbujące zrzucić winę na „ziemniaki”. Nawet dziś ten głód jest znany na całym świecie jako „głód ziemniaczany”, podczas gdy w rzeczywistości był wynikiem planowanego niedoboru żywności, a zatem celowym ludobójstwem dokonanym przez brytyjski rząd.
  Jednym z mało znanych rozdziałów historii jest powszechny głód w Iranie w czasie I wojny światowej, spowodowany brytyjską obecnością w tym kraju. Po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku Wielka Brytania stała się główną obcą siłą w Iranie i za ten głód, czy też dokładniej – „ludobójstwo”, odpowiedzialni są Brytyjczycy. W amerykańskich archiwach znajduje się dokument, relacjonujący powszechny głód i rozprzestrzenianie się epidemii w Iranie, w którym liczbę zmarłych z głodu w latach 1917-1919 oszacowano na około 8-10 milionów, co czyni go największym ludobójstwem XX wieku, a Iran – największą ofiarą pierwszej wojny światowej.
  O wyczynach Brytyjczyków na kontynencie Północno amerykańskim, w Australii, czy Chinach nawet nie będę wspominał.
  A o wielkim głodzie na Ukrainie nie będę dyskutował. Fakty są diametralnie inne. A ponieważ nie pasują one do obowiązującego dzisiaj trendu : dowalić Rosji, tym gorzej dla nich...
 • @SZS 15:44:38
  Wydawało mi się, że na neonie jest troche inteligentnych ludzi, ale chyba się myliłem.

  Cały obecny trick propagandowy polega na zamienianu słowa "żydokomuna" słowem "Rosja". W wielu artykułach starałem się to ukazać, a w tym to już "kawa na ławę".
  A tu ani drgnie beton bezmyslności i ideologicznego uporu. Przy czym nie ważne czy pro czy przeciw rosyjskiego lub pro czy przeciw zachodniego. Beton jest betonem! Bezmyślność bezmyślnością w dowolnym ideologicznym wykonaniu!

  Cytat szanownego dyskutanta:

  "A o wielkim głodzie na Ukrainie nie będę dyskutował. Fakty są diametralnie inne. A ponieważ nie pasują one do obowiązującego dzisiaj trendu : dowalić Rosji, tym gorzej dla nich..."

  Ale to że za głód byli odpowiedzalni żydzi a nie Rosjanie, to już umknęło uwadze szanownego dyskutanta?! W przeciwnym boweim wypadku nawet fakty nie okazałyby się "diametralnie inne"!?
 • @SZS 15:44:38
  Furda tam fakty ! Cóż one mogą znaczyć wobec silnej wiary-tyle co nic.
  Jeśli dostatecznie silnie wierzysz nie musisz przejmować ani historią ani ekonomią ani statystyką ani niczym.To wszystko owszem jest ale trwa sobie gdzieś jakby w innym wymiarze bez żadnego wpływu na nasze widzenie świata.Stajesz się impregnowany i dlatego nigdy nie zadasz żadnego niewygodnego pytania dotyczącego najnowszych wydarzeń.
  Na przykład takiego jak to możliwe że Wielka Brytania od dwu lat wychodzi z Unii i wyjść nie może (i prawdopodobnie nie wyjdzie) a ZSRR w którym wszystko począwszy od politycznej woli a skoczywszy na prawie,było bardzo złe,z wieczora kilka państw ogłosiło "wyjście" a z rana niepodległość i w niebie nie otworzyła się dziura.
 • @ikulalibal 16:16:02
  Szanowny dyskutancie,

  Jak rozumiem negujesz fakty istnienia gułagów, milionów sowieckich ofiar, Katynia itd!? To wszystko fikcja, która ulęgła się w mej agenturalnej głowie jak mniemam!? A nie w twej kryptobolszewickiej?!

  A nawet do dziś żyją ludzie, którzy byli ofiarami tego systemu, i to nie tylko w PRLu, ale i ZSRR!

  Zastanów się co wypisujesz zanim to wypiszesz, biedny człowieku!
 • @SZS 15:44:38
  Wywoływanie "klęsk głodu" to stara anglosaska metoda wojny.
  Za klęskę głodu w ZSRR również odpowiadają anglosasi.To takie łatwo dostępne informację że aż wstyd o tym pisać.
  Wkrótce po tym jak rząd ZSRR podpisał z amerykańskim koncernami szereg kontraktów na budowy obiektów przemysłowych,amerykanie wycofali się z umówionej formy płatności (surowce w tym metale i kamienie szlachetne) a zażądały spłat należności w zbożach.Było to obliczone na wywołanie społecznych niepokojów które doprowadziłby do obalenia władz a dalszej kolejności do przejęcie przez Well Street całych zasobów naturalnych Rosji.(przecież o to była ta cała rewolucja).Było to podłe a amerykanie mieli pełną świadomość tego że będzie głód.Po ekonomicznych dewastacjach będących konsekwencją wojny domowej w Rosji (ZSRR) nie było żadnych,nawet tzw żelaznych, zapasów żywności.
  Wybór był niewielki;albo bez względu na wszystko przyjąć nowe warunki albo zerwać kontrakt skazując się tym samym na przegraną w wojnie która stał już na progu.W tej sytuacji nie było dobrego wyjścia bo przegrana w wojnie również oznaczałaby zagładę.Stalin dokonał takiego wyboru jaki wydał mu się najlepszy i wedle oceny większości (w tym specjalistów) wybór był słuszny.
 • @ikulalibal 16:39:21
  "Stalin dokonał takiego wyboru jaki wydał mu się najlepszy i wedle oceny większości (w tym specjalistów) wybór był słuszny."

  Tak!Tak! Tow. Stalin zawsze miał rację, towarzyszu!
 • @dr nowopolski 16:06:50
  "Wydawało mi się, że na neonie jest troche inteligentnych ludzi, ale chyba się myliłem."
  Pisząc to zdanie, spoglądał Pan w lustro, chyba...
  "A tu ani drgnie beton bezmyslności i ideologicznego uporu."
  I Pan jest doktorem ? Od czego ? Od budowy betoniarki ?
  Nieźle Panu ten IPN wyprał rozum.
  Dyskusja z Panem jest bezprzedmiotowa. Jeden beton drugiego nie przekona...
 • @dr nowopolski 16:26:30
  A kto rządził w ZSRR Stalin ? osobiście wszystko wymyślał ..?
  Co KC, czy Rada Najwyższa oraz NKWD..to były struktury rządowe ZSRR
  i te struktury były całkowicie opanowane przez żydów.
  Stalin jak Tramp siedział na widelcu żydowskim a mafia żydowska czyli tzw głębokie państwo tym widelcem sterowali Stalinem.
  .. aż zdecydował się ich pozbyć ...i jakoś natychmiast umarł.

  To przestroga dla Trampa on też siedzi na widelcu żydowskim..
  Taki Kennedy też tak siedział a nie chciał.. i biedak umarł młodo.
  a po nim wszyscy z jego rodziny co chcieli rządzić w USA.
  Same przypadki.
 • @dr nowopolski 16:26:30
  //milionów sowieckich ofiar//

  681692.Tyle osób zostało skazanych na śmierć z powodów politycznych.Liczby tej dziś już nie kwestionuje nawet Stowarzyszenie "Memoriał".Wobec udostępnienia archiwalnych dokumentów było by to trudne.
  A ponieważ nie wiem co szanowny autor miał na myśli pisząc "ofiary" liczbę skazanych proponuje powiększyć o liczbę aresztowanych woóle.
  A wynosi ona nędzne 1 538 366.Nędzne bo jak się człowiek naszykował na 100.000.000 to jakże ma się uspokoić tak niską cyfrą.
  Zresztą proponuję nie polegać na innych a samemu udać się do źródeł.

  // Jak rozumiem negujesz fakty istnienia gułagów //

  Nie neguję.Mam tylko do tego stosunek na tyle spokojny aby móc oddzielić to co w każdej rewolucji socjologicznie nieuchronne od tego co było dolegliwością wymierzoną dla samej tylko dolegliwości.
  Jeśli by wierzyć egzaltowanym opiniom a przecież cała polska historyczna pamięć jest na tym osnuta,to najstraszliwszym państwowym tworem było Imperium Rosyjskie.Fakty zaś mówią o tym że w ówczesnej europie nie było bardziej liberalnego państwa.
 • @Oscar 16:57:31
  Trudno się z tym nie zgodzić! Przypadki chodzą po ludziach!
 • @ikulalibal 16:39:21
  "To takie łatwo dostępne informację że aż wstyd o tym pisać."
  Ale trzeba chcieć do nich dotrzeć...
  A jak doda się do nich manipulacje dziennikarskie, to aż głupio się robi.
  Jesienią 1934 r. Amerykanin posługujący się nazwiskiem Thomas Walker wjechał do Związku Radzieckiego. Po spędzeniu kilku dni w Moskwie wyruszył w stronę granicy z Mandżurią, do której dotarł po trzynastu dniach. Następnie opuścił ZSRR i nigdy już do niego nie wrócił. Cztery miesiące później dzienniki W.R. Hearsta w Ameryce zaczęły publikację serii artykułów Thomasa Walkera, „cenionego dziennikarza, podróżnika i badacza Rosji, który kilka miesięcy spędził przemierzając Związek Radziecki”. Teksty opisywały głód na Ukrainie, który miał pochłonąć życie sześciu milionów osób. Były ilustrowane zdjęciami zwłok i głodujących dzieci. Walker miał jakoby przemycić aparat fotograficzny „w wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych okolicznościach”.
  Louis Fisher, pisarz amerykański mieszkający wówczas w Moskwie, nabrał podejrzeń. Dlaczego prasa Hearsta zaczęła dopiero po dziesięciu miesiącach snuć swoje sensacyjne opowieści? Ustalił, że podczas krótkiej wizyty w ZSRR, Walker nie miał możliwości dotarcia na opisywane i fotografowane przez siebie tereny. Zauważył też, że zdjęcia Walkera były wyjątkowo dziwne: nie tylko wyglądały jak pochodzące z poprzedniej dekady (zdaniem Fishera wykonano je podczas głodu nad Wołgą w 1921 r.), ale część z nich wykonano latem, a inne zimą. Fisher stwierdził także, że w 1933 r. zbiory na Ukrainie były dobre.
  Późniejsze badania wykazały, że część zdjęć wykonano podczas pierwszej wojny światowej w cesarstwie austro-węgierskim. Wykorzystywanie retuszowanych starych zdjęć w celach propagandowych było znaną praktyką stosowaną przez dzienniki Hearsta. Zdjęcia niekiedy opisywano jako pochodzące z Rosji, innym razem jako wykonane na Ukrainie.
  I tak to się robi w Chicago....
 • @SZS 16:54:13
  I jeszcze jedno, gwoli poprawności językowej.
  "W mediach publicznych Federacji narasta proces gloryfikacji Związku Sowieckiego i jego osiągnięć."

  Związek sowiecki? Co to jest ten sowiecki i z czym się związał? Jak koniecznie sowiecki, to sojuz, a jak związek, to radziecki, i to z dużych liter, jeśli to nazwa.

  Termin Związek Sowiecki jest błędem językowym , polega na umieszczeniu w jednej nazwie słów z różnych języków, ale traktowaniu tego jak wypowiedzi w jednym języku. Prawidłowa nazwa to albo Związek Radziecki, albo Sowiecki Sojuz.

  Mój postulat nie dotyczy zaprzestania używania nazwy Związek Sowiecki. Uważam jednak że nowoczesna historia Polski została zdeterminowana na konferencjach, w których brały udział trzy państwa: Związek Sowiecki, Stany Junajted i Zjednoczony Kingdom.
 • @SZS 17:48:20
  No tak.Dlatego mówię że informacje dostępne dlatego wstyd nie znać.
  To co opisujesz powtórzył się nieomal jota w jote tyle że parę lat temu na Ukrainie w związku z wystawą poświęconą "hłodomorowi".Wystawę okraszono fotografiami z których jedna część zrobiona była w USA podczas tamtejszego głodu w latach 30-stych. https://www.google.com/search?q=%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4+%D0%A1%D0%A8%D0%90&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcufHpyfrgAhWDpYsKHYYUBjgQ_AUIDigB&biw=1366&bih=654#imgrc=oAlUB-0G-Q3hBM:

  zaś druga cześć wprawdzie dotyczyła głodu ale została zrobiona w Rosji na Powołżu i w dodatku w 1921 r.
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&biw=1366&bih=654&tbm=isch&sa=1&ei=pZaGXMCJBs-Ak74PmrOE2Ak&q=Nansen%27s+photos+Russia&oq=Nansen%27s+photos+Russia&gs_l=img.12...20278.24220..25977...0.0..0.121.713.5j2......1....1..gws-wiz-img.PJ26NI_jN7Q#imgrc=_5prwQtse1flYM:

  A ponieważ zdjęcia zrobił zajmujący się wówczas społecznictwem noblista polarnik Fridtjof Nansen, więc jego rodzina upomniała się o prawa autorskie. https://en.wikipedia.org/wiki/Fridtjof_Nansen
  Zmarły przecież w 1930 r Nansen nie mógł przecież fotografować Ukrainy w 1932.
 • @ikulalibal 18:17:47
  No właśnie.
  Ale kto słucha betonu ?
  Potrafią tylko walić łbem, z mizernym (dla betonu) skutkiem...
  A że guzy bolą....
 • Panie Psorze...
  //Tak więc nadszedł wymarzony moment, w którym można już bez żenady pokazywać osiągnięcia ZSRR, takie jak zwycięstwo w wojnie z Niemcami, industrializację, czy wyniesienie czerwonego Imperium Zła do rangi światowego supermocarstwa.//

  Zdanie nielogiczne. Nie po polsku. Podobnie jak następne, to chyba dobrze, że bez niepotrzebnego wstydu? Po co komu wstyd niepotrzebny? Właściwie jest pokazywać wstyd potrzebny, słuszny... albo po prostu wstyd - jeśli to konieczne oczywiście... w co wątpię.

  // W tym kontekście, można już także pokazywać największych zbrodniarzy w historii ludzkości, Lenina i Stalina, co prawda jeszcze bez gloryfikacji, ale już bez niepotrzebnego wstydu.//

  Coś mnie ten doktorat naciągany... Z czego to?
  Ja pierdykam no ale czemu okazywać poczucie żenady pokazując zwycięstwo z hitleryzmem czy osiągnięcia industrializacyjne? I chyba nie mówią o wyniesieniu jakiegokolwiek (koloru ;-)) cyt.: "Imperium Zła" - koniec cycuTy ;-))) buhahaha haha!! do rangi imperium w kategoriach osiągnięć.
  Pimpuś...
  trzymsie
 • @SZS 15:44:38
  "A o wielkim głodzie na Ukrainie nie będę dyskutował. Fakty są diametralnie inne."

  Głód był w wielu rejonach, od Powołża (wschód od Moskwy), poprzez Kubań (na północ od Kaukazu) aż po etnicznie rosyjskie rejony na wschodniej Ukrainie (dołączone do ukraińskiej republiki przez Lenina i poddawane ukrainizacji przez bolszewików).
 • @dr nowopolski 16:48:20 do ikulalibala
  "Tak!Tak! Tow. Stalin zawsze miał rację, towarzyszu!"

  Reaguje Pan jak owca z "Folwarku Zwierzęcego", tyle że siląc się na szyderstwo.
 • @Pedant 20:13:03
  No ale jakie propagandowe korzyści można osiągnąć z tego że na jakimś Powołżu był głód ? żadnych. A jeszcze nie daj panie boże uzupełnić to informacją że w okresie 1914-1925 ,czyli od rozpoczęcia I WŚ do końca wojny domowej zginęło około 10.000.000.
  To tylko ci którzy nie znają niczego innego prócz propagandy z wielką łatwością przyjmują info:on zabił 30 milionów albo 100 milionów albowiem był głupi i zły .Mało kto wie że demografia to prawie nauka ścisła i utrata chociażby "głupich" 10.000.000 da o sobie znać. Kolektywizacja była konieczna nie ze względów ideologicznych a z powody niedostatecznej ilości rąk do pracy na roli.Albowiem było tak jak w znanym wierszu Konopnickiej:"a najdzielniej biją króle a najgęściej giną chłopy".W wymienionym przeze mnie okresie (1914-1925) owszem-zginęło wiele arystokracji i mieszczaństwa,ale najwięcej zginęło chłopstwa.Rewolucje zawsze wybuchają w stolicach ale realizują się w terenie.Rosyjska wieś ze zniszczoną,spaloną,rozkradzioną,infrastrukturą była wówczas zamieszkała głownie przez kobiety i i mężczyzn około 60-siątki.Drastycznie brakowało mężczyzn "w sile wieku" a przecież to na sile ich rąk opierało się rolnictwo przed kolektywizacją.
 • @ikulalibal 17:13:09 Przed wojną to był Śmiertelny Głód na Huculszczyźnie, w II RP.
  Mój "comrade in arms" Izrael Szamir (obecnie głównie w Moskwie), napisał (po angielsku artykuł) o tym, że winniśmy raczej mówić o ŻYDOKAPITĄLIZMIĘ a nie "poprawiać sobie humor" żydobolszewią. I przytoczył fotokopię z ukraińskiej przedwojennej prasy w New Yorku, opisujący głód na Huculszczyźnie w II RP. (Mój ociec mi opowiadał, że jedną z przyczyn antysemityzmu przed wojną, było zachowanie się żydowskich lichwiarzy na Zachodniej Ukrainie, którzy "za długi" wyrzucali Hucułów z ich Czarnohorskich siedzib - stąd przecież ta pieśń ""góralu czy ci nie żal")
  http://www.unz.com/wp-content/uploads/2019/03/ShamirIQ-1.jpg

  Jego artykuł można znaleźć tutaj http://www.unz.com/ishamir/where-is-that-vaunted-white-iq/

  a ja doń dodałem, że PIERWSZYM RZĄDZIE RADZIECKIM był tylko jeden żyd Bronstein/Trocki:

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8B%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%8B_1917.png/500px-%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8B%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%8B_1917.png

  oto jego skład:

  (-) Председатель Совета народных комиссаров — Владимир Ульянов (Ленин) Russian of multinational origin

  Нарком по внутренним делам — А. И. Рыков (from Russian farmer’s family; executed in 1938)

  Нарком земледелия — В. П. Милютин (from Russian teacher’s family; executed in 1937)

  (-) Нарком труда — А. Г. Шляпников (from Russian “old orthodox Christian” family; executed in 1937)

  Наркомат по военным и морским делам — комитет, в составе:

  В. А. Овсеенко (Антонов) (?)

  Н. В. Крыленко (from Russian inteligentsia; executed in 1938)

  (-) П. Е. Дыбенко (from Ukrainian Cossac’s family; executed in 1938)

  Нарком по делам торговли и промышленности — В. П. Ногин (from Russian poor bourgeois family)

  Нарком народного просвещения — А. В. Луначарский (from mixed Russian intelligentsia-aristocracy family)

  (-) Нарком финансов — И. И. Скворцов (Степанов) (from Russian worker’s family)

  (-) Нарком по иностранным делам — Л. Д. Бронштейн (Троцкий) (Bronstein/Trotski) (evidently Jewish)

  Нарком юстиции — Г. И. Оппоков (Ломов) (from gentry; executed in 1938)

  Нарком по делам продовольствия — И. А. Теодорович (from Polish gentry; executed in 1937)

  Нарком почт и телеграфов — Н. П. Авилов (Глебов) (from craftsman family; executed in 1937)

  (-) Нарком по делам национальностей — И. В. Джугашвили (Сталин) (from Georgian craftsman family)

  Пост народного комиссара по делам железнодорожным остался временно не замещенным.

  W styczniu 1918 zostało z tego rządu tylko 6 osób, zaznaczonych (-).

  Po uzupełnieeniu, w tym rządzie znalazło się aż 3 żydów, prawie tyle samo co Polaków (wszyscy ze szlachty lub arystokracji np. Boncz-Brujewicz, osobisty sekretarz Lenina):

  The 12 newcomers:

  Исаак Захарович Штейнберг (Steinberg, from Jewish merchand family; in 1923 he left SU and subsequently lived in Germany, England and Australia)

  Борис Давидович Камков (настоящая фамилия Кац; from Jewish intelligentsia; executed in 1937)

  Влади́мир Дмитриевич Бонч-Бруевич (from Polish-Lithuanian aristocracy)

  Владимир Евгеньевич Трутовский (from Russian gentry; executed in 1937)

  Прош Перчевич Прошьян (Прошян) (from Armenian intelligentsia)

  Алекса́ндра Михайловна Коллонта́й (урождённая — Домонто́вич; from Polish-Russian aristocracy)

  Кокшарова, Елизавета Константиновна (?)

  Никола́й Ильич Подвойский (son of Ukrainian orthodox priest)

  Николай Петрович Горбунов (from Russian inteligentsia; executed in 1938)

  Влади́мир Иванович Невский (настоящее имя Феодо́сий Ива́нович Кривобоков (Кривобок) (from rich merchand family, probably Jewish (?); executed in 1937)

  Александр Васильевич Шотман (Schottmann, from Finnish worker’s family; executed in 1937)

  Гео́ргий (Юрий) Васильевич Чичерин (from Baltic German aristocracy)

  Zdjęcie tego rządu, który dotrwał do końca lutego 1918, można znaleźć tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin%27s_Cabinet

  Izrael Szamir kończy swa "wstawkę" o żydo-komunie w ZSRR takim stwierdzeniem:

  //>People who speak of Judeo-Communism are like cuckolded husbands who condemn the only husband who has a virtuous wife.//

  Co na polski się tłumaczy: Ludzie, którzy mówią o żydo-komunizmie, są podobni do małżonków-rogaczy, którzy potępiają tego męża, który ma żonę, która go nie zdradza.

  Nb. Alain de Benoist kiedyś mi przysłał opracowanie z lat 1920, wskazujące do jakiego stopnia ARYSTOKRACJA ANGIELSKA JEST ZAŻYDZONA.
 • @SZS 18:12:35
  "W okresie PRL zaczęto posługiwać się przymiotnikiem radziecki, który w polszczyźnie funkcjonował w innym znaczeniu od okresu staropolskiego (został on po raz pierwszy odnotowany ok. 1455-1460 roku w znaczeniu "związany z funkcją radcy miejskiego"[10]), przy czym forma sowiecki była tępiona przez komunistyczną cenzurę (Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk), natomiast używana powszechnie w wydawnictwach emigracyjnych i podziemnych.
  (...)
  Słowa sowiecki używano w aktach urzędowych ogłaszanych w oficjalnych publikatorach przed II wojną światową (np. Związek Socjalistycznych Sowieckich Republik w Dz. U. z 1930 r., Nr 68, poz. 538; Związek Sowieckich Socjalistycznych Republik Rad w Dz. U. z 1933 r., Nr 17, poz. 115).
  (...)
  Np. Związek Sowiecki występuje w uzasadnieniu odznaczenia wojskowego opisanego jako Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r., ustanowiony dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Obczyźnie z dnia 1 września 1984 r. dla upamiętnienia walk stoczonych w obronie całości i niepodległości Rzeczypospolitej podczas kampanii wojennej z Niemcami i Związkiem Sowieckim we wrześniu i październiku 1939 r. i nadawany żołnierzom Wojska Polskiego, a także innym osobom, które brały udział w walkach na lądzie, morzu i w powietrzu, oraz tym, którzy wspomagali walczących, Dz. U. z 1992 r., Nr 90, poz. 451 ze zm.
  (...)
  Fraza Związek Sowiecki występuje w opisie kryteriów przyznawania Krzyża Wschodniego, ustanowionego w 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 8)."
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Socjalistycznych_Republik_Radzieckich

  Mnie kiedyś uczyciel wyrzucił z dwóch lekcji, ponieważ konsekwentnie używałem zwrotu ZSSRR (tematem lekcji była sytuacja polityczna przed II WŚ). To były już lata 90-te, a do niego wciąż nie docierało, że nie musi się już bać.

  Poza tym, aby odróżnić Rosjan i inne narodowości od nazwy ludności, którą wspólną chciano narzucić, wręcz musimy się posługiwać pojęciem Sowieci, gdyż inaczej się nie da. Przecież nie nazywamy ich Radcami, Radnymi, ani Radzieckimi, bo to nie poprawnie. Za to Sowieci brzmi tak jak trzeba.
  Moim skromnym zdaniem Sowieci nie mają liczby pojedynczej, ani dualnej. Występują tylko w liczbie mnogiej. Może być sowieciarz, sowiecik, ale sam jeden Sowiet? Tylko co ja tam wiem?!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 22:42:13
  //Słowa sowiecki używano w aktach urzędowych ogłaszanych w oficjalnych publikatorach przed II wojną światową //

  No to co że używano skoro używano niezgodnie z zasadami polskiej gramatyki.Nieznośna ta nauka określa w jaki sposób tłumaczy (lub używa nazwy oryginalnej) nazwy dwu członowe.Jakby nie kombinować to forma "związek sowiecki" jest niepoprawna bo albo "związek radziecki" albo "sowiecki sojuz".
 • @Berkeley72 22:41:03
  O tym szczególe historii (głodzie na huculszczyźnie) jak dotąd nic mi nie było wiadomo dlatego dziękuję za informację.
  Dodam że poza wszelkimi politycznymi przyczynami głodu (wojny rewolucje itd) wczesna lata 30-ste charakteryzowały się klimatycznymi klęskami na sporej połaci Ziemi.
  Katastrofalne susze które były pośrednio powodem głodu w ZSRR w latach 1932, dotknęły przecież i USA https://pl.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl .
  Jakiś czas temu (może z 8 lat) pewien dziennikarz zajmujący się demografią wziął na tapetę dostępne amerykańskie dokumenty,zbadał je zgodnie z zasadami sztuki i wyszło mu że między 1930 a 1932 w sposób niezrozumiały znika 7.000.000 obywateli.Więc napisał o tym artykuł zawierający wszystkie potrzebne dane i zamieścił to to w wikipedii.Wikipedia w try migi usunęła artykuł bez najmniejszych wyjaśnień.
  https://www.pravda.ru/science/268049-sensacija_golodomor_v_ssha_unes_7_millionov_zhiznei/
 • @ikulalibal 23:16:35
  "Katastrofalne susze które były pośrednio powodem głodu w ZSRR w latach 1932, dotknęły przecież i USA https://pl.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl ."

  To może wyjaśniać dlaczego USA zażądały spłat w zbożu.
 • To są - jak kiedyś powiedział śp. Sławomir Petelicki- takie ustawki
  pomiędzy dwiema pochodzącymi z tego samego styropianowego gniazda, partiami PO i PIS , agenturalnymi wobec CIA , która stworzyła w Polsce ich politycznego protoplastę Solidarność,
  https://detektywjarzynski.blogspot.com/2018/02/solidarnosc-w-polsce-jest-dzieem-cia.html
  https://histmag.org/profil/22866

  podobne do amerykańskich walk, gdzie jeden drugiemu większej krzywdy nie zrobi, cytuję gen. Petelickiego:

  „Ja zostawiam na boku spór na linii Donald Tusk – Jarosław Kaczyński, czy wcześniejszy spór Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim, bo to jest amerykański wrestling, na który frajerzy kupują bilety, licząc że któryś z zawodników zrobi sobie krzywdę, a to są zapasy tak ustawione, że nikt sobie krzywdy zrobić nie może.”

  Tak więc domniemana „walka” PO i PiS – bliźniaczych kibuców – jest hucpą i politycznym igrzyskiem dla odmóżdżonych tłumów…
  źródło: https://opolczykpl.wordpress.com/2012/06/21/sprawy-gen-petelickiego-cd/

  tak też należy podchodzić do oceny zatrzymania przez reżimowy pisowski rząd osób ściśle związanych z PO …..więc kochani moi czytelnicy proszę się nie podniecać tą informacją….i liczyć się w przyszłości z tym , że w marę utraty gruntu przez PIS w Polsce tego rodzaju zagrywki będą się powtarzały…

  PS. powyższy tekst jest moją reakcją na info o aresztowaniu osób związanych z komisarz UE Elżbietą Bieńkowską
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/cba-zatrzymalo-6-osob-wsrod-zatrzymanych-b-asystent-i-brat-bienkowskiej/?fbclid=IwAR1z37QFMQzdKlPoi18bb3U2MlMZ82vl1EniJ2eW96PH24Bl7_C1z5DSGS4
 • @Pedant 23:28:39
  Może wyjaśniać i o ile dochodzi do dyskusji np w telewizyjnym studio właśnie w taki sposób broni się "strona amerykańska".Bo to że żądanie spłaty w "zbożowej daninie" było faktem temu zaprzeczyć się nie da zachowała się przecież oficjalna korespondencja i stenogramy z negocjacji.Ale zawsze można zneutralizować tę przerażającą decyzję uwagą:owszem było takie żądanie ale przecież nie ze złej woli tylko z życiowej konieczności.
 • @ikulalibal 23:37:09
  "Ale zawsze można zneutralizować tę przerażającą decyzję uwagą:owszem było takie żądanie ale przecież nie ze złej woli tylko z życiowej konieczności."

  Ale tak mogło być. Trzeba być obiektywnym.
 • Oświadczenie dysydenta , komandosa Michała Jarzyńskiego
  Obecny reżimowy rząd w Polsce , w tym dwie czołowe partie polityczne PO i PIS, będące spadkobiercą tzw.drugiej Solidarności /pozbawionej poprzez operacyjne działania bandyty Czesława Kiszczaka i podległych mu służb wcześniej działającego w niej nurtu narodowo-wyzwoleńczego poprzez zmuszenie do emigracji i represje/ są podobnie jak ich protoplasta Solidarność agenturalną strukturą wobec CIA. Piszę o tym min. tutaj :
  https://histmag.org/profil/22866
  https://detektywjarzynski.blogspot.com/2018/02/solidarnosc-w-polsce-jest-dzieem-cia.html

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują , że ich koniec w Polsce jest bliski ,a stopień totalnego zniszczenia przez te dwie partie Polski po 1989 r. we wszystkich dziedzinach życia tj. przemysłu , gospodarki, rolnictwa, szkolnictwa, kultury i innych jest o wiele większy od strat i szkód jakie Polska i Polacy ponieśli podczas II wś.

  Polska pod ich rządami została sprowadzona do roli afrykańskiego państewka z którym nikt na świecie się nie liczy.

  Oni jeszcze za to co zrobili odpowiedzą przed Narodem Polskim i nie pomogą im bezprawnie , wbrew woli narodu ,ściągnięte do Polski okupacyjne amerykańskie wojska .

  Zapraszam wszystkich Internautów do mojej witryny na FB , gdzie można się będzie więcej dowiedzieć o tym , o czym tutaj jedynie wzmiankuję :
  https://web.facebook.com/pg/dysydent.komandos.dziennikarz/posts/?ref=page_internal

  Łódź , dnia 11 marca 2019 r. dysydent , komandos Michał Jarzyński

  PS. powyższe oświadczenie jest moją odpowiedzią na artykuł : https://kamienskie.info/mundurowi-z-obnizonymi-emeryturami-poczekaja-na-wyrok-sadu-komandosi-z-dziwnowa-takze-na-celowniku/?fbclid=IwAR0DUplezv_VrU1W3RO9wM_EARQrCSnbw73_96kNyIe_CmxaF7CHuT71gRw
 • @Pedant 23:40:29
  Pewnie że mogło.Ale bądźmy z kolei my sprawiedliwi:kto jak nie amerykanie specjalizują się w tym aby naturalne,przez nikogo nie zawinione kataklizmy ,przerabiać na propagandowy popcorn.
  Dlaczego w ZSRR był głód? przecież nie z powodu kilku zupełnie obiektywnych przyczyn ale dlatego że opętany Stalin celowo chciał wymorzyć głodem 7.000.000 wieśniaków.Nie było Wojny Światowej ,nie było wojny domowej,nie było kilkuletniej klęski suszy,nie było kosztów industrializacji,nic nie było.Była tylko chęć zagłodzenia nieszczęsnych ludzi.
 • @ikulalibal 23:54:02
  "przerabiać na propagandowy popcorn"

  Propagandę należy zwalczać prawdą a nie przeciwstawną propagandą. Inaczej ludzie głupieją.

  Powiem więcej, jeśli jest katastrofalna susza to każdy rząd będzie się starał kompensować to importem, nawet jeśli to może mieć złe konsekwencje dla kogoś innego. Trzeba pamiętać, że Stany były też wtedy w dołku z powodu Wielkiego Kryzysu i rosły nastroje antysystemowe.
 • @Pedant 00:03:38
  Ja to akurat wiem.W przeciwieństwie do naszego miłego gospodarza który sam będąc nafaszerowany czystą propagandą zaliczył mnie do stalinowców albo i jeszcze gorzej.
  Doskonale wiem że w latach 30-stych w USA działy się zadziwiające rzeczy.Paradoksalnie lustrzanie podobne do tych które miały miejsce w ZSRR.Był głód w ZSRR, był i w USA.Złoto pod groźbą srogich kar konfiskowano w ZSRR ale przecież dokładnie w tym samym czasie robiono to w USA https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozporz%C4%85dzenie_wykonawcze_6102
  W obliczu wojennego zagrożenia w ZSRR były etniczne deportacje, ale USA też przecież nie zawahało się "internować" wszystkich swoich skośnookich.Z tego prosty wniosek że pewne rozwiązania stosowane w razie konieczności przez Państwo, są ponad ustrojowe,ponad kulturowe i jakby ponad czasowe.Nie widzę tylko przyczyny dla której jedni z tego powodu stawiani są pod pręgierzem a inni zwolnieni są z konieczności niekończących się usprawiedliwień.Nie sądzisz podobnie?
 • @ikulalibal 00:21:19
  "Nie widzę tylko przyczyny dla której jedni z tego powodu stawiani są pod pręgierzem a inni zwolnieni są z konieczności niekończących się usprawiedliwień.Nie sądzisz podobnie?"

  Podobnie. Najpierw trzeba rozumieć, a ocenianie można sobie zostawić na deser.
 • @ikulalibal 22:54:43
  Forma "radziecki", pojawiła się dopiero po II WŚ, w czasach PRL. I tyle!

  To byli towarzysze, nawet nie obywatele. Odróżniamy ich od Rosjan, Łotyszy, Tatarów, Kałmuków i innych, nazywając ich Sowietami.

  Zgodnie z zasadami polskiej pisowni, nie da rady ich nazwać inaczej. Od "radziectwa" się nie uda stworzyć poprawnego wyrazu.

  Jakiś pseudo językoznawca się kiedyś znalazł i aby odwrócić pojęcie, wymyślił, że sowieckie zamienimy na radzieckie, tylko nie wymyślił, jak Sowietów zamienić na... Radzietów? I do dziś mają co poniektórzy problem. Jak się nazywali ci wszyscy na wschód od PRL? Nikt ich nie potrafi nazwać inaczej, niż Sowieci. Co ciekawe, już wtedy chodziło o to, aby nie było różnicy między np. Ukraińcami, Gruzinami, Abchazami, Tatarami etc., katolikami, prawosławnymi, muzułmanami, żydami etc., a także wybranymi, zasłużonymi, przypadkowymi, niewinnymi etc. I już wtedy wiadomo było, że odpowiedzialni są Sowieci.

  Związek Radziecki, to sztuczny twór, tak samo jak Sowiecki Sojuz.

  Naprawę nie trzeba się już bać. Jak widać na przykładzie Wikipedii, można już bez strachu nazywać "rzeczy po imieniu".
  A dla wytrwałych, jest wciąż szansa, aby się popisać zaangażowaniem w walkę o dobre imię ZSRR (edytuj i prostuj).

  I tym sposobem, nawiązaliśmy wspólnie do tematu powyższego tekstu.

  TzT.
 • @wiedzajestwksiążkach 02:13:16
  radzic - sovietowat - zwiazek radziecki a nie sowiecki...!!!
  przestanmy sie bac - USA to sztuczny twor - najwieksze miasto tego sztusznego tworu to Nowy Amsterdam i nie bojmy sie nazywc rzeczy po imieniu...
 • @wiedzajestwksiążkach 02:16:53
  "Zgodnie z zasadami polskiej pisowni, nie da rady ich nazwać inaczej. Od "radziectwa" się nie uda stworzyć poprawnego wyrazu. "

  Nie ma takiej potrzeby. Można używać przymiotnika "radziecki" razem z rzeczownikiem Sowieci, oraz bolszewicy (przed czystkami lat 1930-tych).

  Przecież mamy przykłady - "ludzie" i "człowiek", zamiast "ludź" i "czlowieki".
 • @Pedant 09:38:05
  Ależ jest potrzeba nazwać mieszkańców tego zjednoczonego państwa, w którego w skład wchodziło dziesiątki narodów. I nie ma rzeczownika, określającego ludność, od przymiotnika radziecki, za to od przymiotnika sowiecki jest- Sowieci.
  Związek Rad, ale Rady to nie określenie mieszkańców.
  Bolszewicy, to też nie jest nazwa mieszkańców, tylko partii politycznej.
  Pozostają więc Sowieci. Internacjonaliści tak to wymyślili.
  To, że w czasach PRL nakazano używać formy radziecki, nie oznacza automatycznie, że było to sensowne rozwiązanie. To była zagrywka ideologiczna, która falsyfikuje pojęcia. Nikt nikomu jednak nie zabrania posługiwać się nazwą ZSRR, skoro tak to się niektórym zakorzeniło w umysłach. Ja mam zakorzenione ZSSRR.

  TzT.
 • @wiedzajestwksiążkach 13:25:46
  // To była zagrywka ideologiczna, która falsyfikuje pojęcia. //

  Czy taka zagrywka jak nie przymierzając twój nick? który wprawdzie ogłasza że wiedza jest w książkach ale ogłasza tylko po to aby zagłuszyć krzyczący obskurantyzm.

  //To, że w czasach PRL nakazano używać formy radziecki, nie oznacza automatycznie, że było to sensowne rozwiązanie//

  Była sensowna na dodatek gramatycznie poprawna.
  Ale sięgnijmy po książki w których jak wiadomo jest wiedzą:

  | Słowo sowiecki rzeczywiście nie jest polskie, ale o to właśnie chodzi. Jego obcość ma być sygnałem obcości zjawisk, które oznacza. Tak w każdym razie było przed wojną, gdy przymiotnik ten budził wyraźnie negatywne skojarzenia. Z ich powodu po wojnie lansowano w zamian polskie słowo radziecki, dużo wcześniej znane polszczyźnie, ale odnoszone do rad miejskich. Nazwa Związek Sowiecki nie jest więc niepoprawna gramatycznie ani nielogiczna. Jest natomiast nacechowana i dlatego w niektórych sytuacjach może być nieodpowiednia. |
  https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/sowiecki-czy-radziecki;3265.html

  Trzeba być nieźle pomieszanym i to w klinicznym sensie,aby na zasady językowe przenosić emocje polityczne lub wszelkie inne emocje.
  Co też to będzie gdy wszyscy nie lubiący miasta Warszawy (a jest nas miliony) zaczniemy wbrew obowiązującym zasadom pisać jej nazwę małą literą.I to od zaraz,nawet nie czekając na przeniesienie stolicy do Wiednia czy innego Berlina.
  Jak sądzisz wiedzajestwksiazkach ? co wtedy będzie. Czy znajdzie się bodaj jeden sprawiedliwy który wzniesie się ponad emocje i upomni się o zasady pisowni polskiej.
 • @ikulalibal 14:17:00
  Z takim autorytetem jakim jest dr hab. prof. UW, to ja się wcale nie zamierzam sprzeczać.
  "Nazwa Związek Sowiecki nie jest więc niepoprawna gramatycznie ani nielogiczna."- Toż od tego się dyskusja rozpoczęła.
  "Jest natomiast nacechowana i dlatego w niektórych sytuacjach może być nieodpowiednia."- Zabrakło jednak sprecyzowania.
  Osobiście uważam, że takiej sytuacji w naszej dyskusji nie ma.
  A to, co napisałeś: "Trzeba być nieźle pomieszanym i to w klinicznym sensie, aby na zasady językowe przenosić emocje polityczne lub wszelkie inne emocje"- nie jest zbyt emocjonalne?
  Dla mnie Sowieci, to jedyna poprawna i sensowna nazwa mieszkańców Związku Socjalistycznych Sowieckich Republik Rad, czy też jak wolą inni Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jak inaczej ich nazywać?
  Żadnych emocji do tego nie potrzebuję.
  Szczyptę jednak dorzucę.
  Rady miejskie tworzyli przedstawiciele cechów. Czy były nacechowane?
  Oby nie sowieckie!
  Śmiech to zdrowie.

  W Internecie zasady pisowni wielkiej litery, tak jak interpunkcji i ortografii, chyba nigdy nie obowiązywały. Co to będzie, co to będzie...
  "Czy znajdzie się bodaj jeden sprawiedliwy który wzniesie się ponad emocje i upomni się o zasady pisowni polskiej."
  Polecam się!

  TzT.
 • Dwa różne ZSRR
  Kilka uwag:

  1. ZSRR lat 30/40 a ten z 70/80 to bardzo różne kraje. Ten późniejszy był już aniołkiem w porównaniu do wcześniejszego.

  2. Potęgę wczesnego ZSRR zbudowało Wall Street. Później tego zaczęli żałować. Rewolucja bolszewicka i rozpad ZSRR to dokładnie te same siły.

  3. "pierestrojka" i jej następstwa były dużo bardziej zbrodnicze niż liberalniejszy okres ZSRR. W latach 90 doszło do zniszczenia gospodarki, upadku edukacji, spadku dzietności, spadku długości życia, rozkradzenia majątku.
  Ukraina na przykład po 1991 wyludnia się szybciej niż kiedykolwiek!

  4. Im bardziej upokarza się Rosjan teraz, tym życzliwiej patrzą na ZSRR - państwo które szanowano. USA chętnie podpisywały z ZSRR traktaty rozbrojeniowe, a jak traktują Rosję? Jak śmiecia z którym nie trzeba podpisywać żadnych traktatów. W latach 80 nikomu w USA nie przyszło do głowy bredzić, że ZSRR wpływa na amerykańskie wybory, Brytyjczycy nie wymyśliliby bredni ze Skripalami choć wtedy ZSRR faktycznie mógł więcej i CHCIAŁ więcej.

  Punkty 3 i 4 spokojnie tłumaczą sentymenty. Można je pogodzić z krytyką bolszewizmu, ale większość ludzi woli myśleć w kategoriach 0 i 1. Albo potępia w czambuł cały ZSRR albo wychwala cały + jeszcze do tego komunę. To subtelny temat.
 • @Sol 21:44:20
  Bardzo rozsądne uwagi, w przeciwieństwie do kryptobolszewickiego bełkotu większości "komentatorów"! Aż szokuje ilu neobolszewików zgromadził ten wydwałoby sie patriotyczny portal, o tych większościowych nie patriotycznych pro unijnych, pro amerykańskich portalach strach nawet pomyśleć.

  Ale wracając do tego komentarza; nie problem w tym że wielu w Rosji z sentymentem wraca do mocarstwowego okresu, czerwonego czy białego, ale w tym kto (wiadomo) i po co (też wiadomo) szerzy bloszewicką propagandę w Rosji?!
 • @dr nowopolski 21:54:45
  O kurcze... To u nas są neobolszewicy???
  Wskaż konkretnie bo może nam coś umknęło...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:15:16
  Jak sądzę nasz miły gospodarz w ten nie całkiem przemyślany sposób stara się odreagować rozczarowanie którego doznał.
  Napisał tekst i zamieścił go w nadziei że gremialna konkluzja:oczywiście szerzą bolszewicy!!!!,jest już tylko formalnością.Stało się inaczej więc jest zły ,przy tym okazało się że jest na tyle niedojrzały iż nie może po prostu przyjąć do wiadomości że nierzadko świat bywa bardziej skomplikowany niż nam się pierwotnie wydawało. Oto przykład:
  pisze nasz gospodarz brylantowy // nie problem w tym że w Rosji z sentymentem wraca do mocarstwowego okresu,czerwonego CZY białego, ...// i ani mu do głowy przyjdzie że użył niewłaściwego spójnika.Nie powinno być "CZY" tylko "I" O,właśnie tak

  https://sputnikipogrom.com/wp-content/uploads/2016/10/tim6x.jpg

  Być może wtedy,przy odrobinie cierpliwości namacałby ślad "V Imperium " które właśnie jak feniks podnosi się z popiołów poprzednich czterech imperiów.
  Nie musiałby wówczas gospodarz nasz mileńki gubić się w domysłach "kto?" albowiem "idea V Imperium" ma twarze konkretnych ludzi .

  PS
  czy sądzisz Jarku Ruszkiewiczu że naszemu gospodarzowi należą się przeprosiny za to żeśmy (to jest ja oraz inni nazwani komentatorami w cudzysłowiu) staliśmy się powodem jego rozczarowania?
 • @dr nowopolski 21:54:45
  Dziękuję. Prawdą jest, że Rosjanie nie rozgrywają dobrze polityki historycznej i nie potrafią inteligentnie poradzić sobie z przeszłością. Być może wpływ ma na to tamtejsza V kolumna, ale ja nie znam dobrze rosyjskich warunków. To w każdym razie daje wodę na młyn żydostwu które w odpowiednim momencie wyskoczyło z pociągu i teraz robi za antykomunistów, wolnościowców itd. a w antyrosyjskiej propagandzie gra kartą bolszewików, Katynia, Stalina.
  Faktem jednak jest, że czasem padają słowa takie jak te:

  https://www.youtube.com/watch?v=-pDtgWUtdUM
 • @ikulalibal 22:53:23
  Ma Pan rację.
  Nie wiem jak inni "kryptobolszewiccy "komentatorzy, ja w każdym razie przepraszam gospodarza blogu, że ośmieliłem się mieć całkowicie inne spojrzenie na poruszony temat, ba, a nawet je publicznie ogłosiłem...
  Zastanawia mnie tylko ta mizeria, w odpowiedziach na bluźniercze tezy głoszone przez tych "neobolszewików".
  Natomiast inwektywy... całkiem, całkiem.... (jak na doktora, oczywiście).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031