Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
353 posty 311 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

O czym Polacy dowiedzą się, jeśli zdążą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aby utrzymać szaleńczy kierunek amerykańskiej polityki, rządząca nią oligarchia zmuszona jest „zatrudniać” coraz to głupszych osobników w charakterze „polityków” i „przywódców”.

 
 
 
  Zainteresowanie tym co dzieje się w Ameryce i co ona poczyna na świecie jest krytycznie ważne ze względu na losy całego globu.  Ten rozpadający się na naszych oczach imperialny moloch wydaje się być zdecydowanym na wszystko w celu utrzymania swej hegemonii.  
 
Aby utrzymać szaleńczy kierunek amerykańskiej polityki, rządząca nią oligarchia zmuszona jest „zatrudniać”  coraz to głupszych osobników w charakterze „polityków” i „przywódców”.  Na stanowiskach  wymagających częstych publicznych kontaktów i wystąpień, coraz częściej pojawiają się młode i atrakcyjne kobiety.   Zgodnie z szeroko pojętą amerykańską strategią marketingową, opakowanie ważniejsze jest od towaru.  Najlepszym tego przykładem są same Stany Zjednoczone, których wizerunek na świecie był zawsze dokładnie odwrotny od rzeczywistości.  Nabierały się nań zarówno rzesze emigrantów, jak i całe społeczeństwa, których państwa weszły w orbitę amerykańskiego oddziaływania.  Dopiero wtedy mogły się zorientować, jak np. wszystkie społeczeństwa Ameryki łacińskiej, że USA to nic innego, jak gówno opakowane w atrakcyjny papierek.  Ale wtedy było już za późno na działania.   
 
W dzisiejszej Ameryce panie piastowały i piastują funkcje rzeczników prasowych, przedstawicieli przy ONZ, oraz różnorakich „ekspertów”.  Ambitne, jak wszystkie wyzwolone kobiety, obok walorów dekoracyjnych, posiadają jeszcze jedną ważną zaletę; myślą tym co jest między nogami, a nie tym co znajduje się pomiędzy ramionami.  Z czarującym uśmiechem i bez zmrużenia oka powtórzą każdą podsuniętą im brednię , bez względu na to jak absurdalna by ona nie była.  Rosnącą gwiazdą na firmamencie amerykańskiej polityki, jest niejaka Nikki Haley[i], którą prezentuje poniższe wideo[ii], chwalącą się przed  publicznością żydowskich lobbystów  jak to, jako „nowy szeryf w mieście”,  terroryzuje i usuwa niepokornych wobec Izraela pracowników i przedstawicieli w ONZ.
 
Dużo do myślenia daje niedawna wypowiedź amerykańskiej „ekspertki” Molly McKew[iii], w której stwierdza autorytatywnie, że w rosyjskiej doktrynie nuklearnej jest wpisana możliwość ataku tą bronią jej własnych obywateli.
 
Rutynową taktyką USA jest oskarżanie o „zbrodnię” swej ofiary i równoczesne organizowanie prowokacji,  zwanej przez nie false flag operation[iv] , w celu  „udokumentowania” prawdziwości pomówień.   Tak było w przypadku syryjskiego Assada, który rzekomo użył broni chemicznej „przeciw własnym ludziom”; zestrzelonego nad Donbasem malezyjskiego samolotu, o który to czyn natychmiast oskarżono Rosję;  rosyjskich zamiarów agresji na Norwegię, które to mają usprawiedliwiać stacjonowanie w tym kraju wojsk amerykańskich  itd..
 
Wypowiedź Molly ma usprawiedliwić plan nasycenia Europy wschodniej amerykańską bronią nuklearną małego kalibru.  Można więc przypuszczać, że Molly przygotowuje propagandową część nowej prowokacji, która będzie polegać na uderzeniu nuklearnym z rejonu nadgranicznego na Rosję i oskarżeniu Putina o ten czyn.  Nie ulega wątpliwości,  że w przypadku takiego scenariusza, kraje tego regionu ( w tym Polska) przestaną zapewne istnieć, gdyż Rosja nie mogłaby zostawić tego bez odpowiednie riposty.  Całość stanowiłaby idealny początek pełnowymiarowej wojny światowej z użyciem broni masowego rażenia.
 
Obywatele III RP mają ogromne trudności z postrzeganiem prawdy przez mgłę medialnych kłamstw, którymi są nieustannie karmieni. 
 
Ciągle nie mogą pojąć statusu kolonialnego swej Ojczyzny wobec UE, pomimo że już w 2016 roku III RP wpłaciła do unijnego budżetu więcej niż otrzymała[v], nie licząc dochodów z eksportu do Polski, który według deklaracji komisarza unijnego odzyskiwał 95%  dotacji.  Eksportu, który polegał na sprzedawaniu gorszej jakości produktów ustrojonych w identyczne jak na Zachodzie opakowania.  Zapaści gospodarczej spowodowanej zniszczeniem polskiej mocy produkcyjnej.  Niekończącym się strumieniem emigracji polskich „patriotów” na Zachód, gotowych na wszystko byle tylko wydostać się ze swej Ojczyzny, itd., itd.
 
 
W odniesieniu do USA, Polacy wierzą święcie, że sprowadzone do kraju wojska amerykańskie mają służyć ich obronie przed „rosyjskim zagrożeniem”, którego jak dotąd nikt z krajowych wrzaskliwych „przywódców” nie udokumentował konkretami.  Dla przeciętnego polskiego obywatela istnieje tylko jeden problem w relacjach z Ameryką;  nie zniesione wizy dla Polaków! Jak widać ciągle im brak miejsc do emigracji. Nie będę tu komentował bezdennej głupoty wyrażającej się tym „problemem”, ani kolonialnej mentalności naszych „patriotów”.
 
Jak widać Polacy mają jeszcze wiele do zrozumienia.  Biorąc pod uwagę niezwykle wolny proces pojmowania, można powątpiewać, czy zdążą pojąc co należy zanim będzie za późno?!
 
 

[v] //www.money-go-round.eu/Country.aspx?id=PL 

KOMENTARZE

 • Do autora !
  Te niby wiary co do których podobno wierzymy to panu powiem że ta wiara jest w większości wiarą medialną podawaną przez żydowskich okupantów w Polsce !
  Milcząca większość Polaków nie ma możliwości swobodnego się wypowiadania co do wiary itp. bo nie mamy -prawdziwego dostępu do mass-mediów , więc polityka wiara jest wyłącznie domeną żydo-chazarów

  Co do procesu pojmowania to myślę że Polacy mają swój rozum bo 50 lat Doktrynacji komuny nie zdeprawowało większości Narodu ! i mam wiarę że Doktrynacja syjono-faszytów nie ogłupi większości Narodu !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach . UE rzadzą żydowscy bandyci !!!!
 • 5*
  DK
 • @ele 09:11:42
  Obawiam się, że zbyt wysoko ocenia Pan świadomość Polaków.

  50 lat PRL, w którym media, oświata, kultura, znajdowały się jednak cały czas w żydowskich łapach (mimo polskiego okresu rządów Gomułki i Gierka) uczyły Polaków przede wszystkim nienawiści do Rosji i do organizmu państwa jako takiego - oczywiście proces ten był realizowany nie wprost, a między tzw. wierszami, co podnosiło jego skuteczność.
  Wielu może wydać się niedorzeczne, ale wspomniana wyżej żydowska indoktrynacja znakomicie uzupełniała trwające od wieków "nauczanie" żydo-katolickiego Kościoła - realizatora polityki antysłowiańskiej, antynarodowej prozachodniej.
 • Do @Rzeczpospolita 10:36:01
  Wiem że mamy w Polsce piątą kolumnę , to ortodoksyjny nurt katolików i dlatego nie można brać ich poważnie bo oni są mentalnie żydami mimo że z krwi są Polakami !
  ale zdecydowana większość Polaków nie lubi żydów ! [ nie mylić z Polakami żydowskiego pochodzenia ] to się czuje i jak się z ludźmi poważnie porozmawia na tematy polityczne to zdecydowana większość nich wyjawia że nienawidzi żydów i uważa ich za złodziei którzy okradli Polskę i Polaków !

  Do 1980 r większość Polaków karnie chodziła na wybory ! ale jak powstała Solidarność to 10 mln Polaków natychmiast sie zapisała do Solidarności ! dlaczego ? po poczuli że jest szansa coś zmienić i wierzę ze dziś większość Polaków czeka na podobną okazje by się pozbyć żydowskiej okupacji !
  żydzi to czują że my Polacy nienawidzimy żydów ! oni nienawidzą nas i spokojnie czekamy na tąpnięcie , bo widać że bozia im rozum odbiera !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach . UE to mafia żydowskich bandytów !!!
 • Kiedy Polska została wyzwolona a kiedy zniewolona.
  Wciskają Wam że Polska nie została wyzwolona przez ZSRR podczas II wojny światowej a została wyzwolona dopiero w 1989r.

  A jak jest obiektywna prawda ?
  Kto został zniewolony po 1944 r w Polsce a kto został wyzwolony ?
  W czyim imieniu (interesach) walczyło zbrojne podziemie po 1945r ?

  Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna.
  Zniewolenie zostali ci co stracili przedwojenne "korzyści" a wyzwolenie zostali ci którzy odnieśli ewidentne korzyści z wyzwolenie.
  Kim są te dwie grupy.

  Grupa "zniewolonych"
  to przedwojenni beneficjenci systemu.. czyli przedwojenna oligarchia rodowa, kościelna i żydowska (latyfundyści ziemscy, bankowcy i przemysłowcy głównie żydowscy...)
  To oni finansowali leśne bandy by strzelały w plecy ówczesnej władzy i tym którzy tę władzę popierali.
  Jaką część narodu stanowili ci "zniewoleni"? no najbogatsi, oligarchowie to w społeczeństwie oligarchicznym góra 20 % populacji.

  Grupa wyzwolonych.
  to przedwojenni chłopi (większość populacji Polski) oraz robotnicy wielkoprzemysłowi wszyscy pracujący niewolniczo dla przedwojennej oligarchii (ziemskiej, przemysłowej, kościelnej)
  Chłopi zostali wyzwolenie od braku ziemi i wyzysku obszarników (oligarchów), robotnicy zostali wyzwolenie od systemowego bezrobocia i związanego z tym drakońskiego wyzysku.
  A wszyscy zostali wyzwolenie od braku dostępu do darmowej edukacji, od braku szans awansu społecznego, od braku opieki zdrowotnej i od systemowego bezrobocia.
  Ilu było tych wyzwolonych w Polsce ? Statystyki s`A proste chłopi i robotnicy to ok 80% społeczeństwa.

  Jak widać wyzwolonych zostało 80% narodu a "zniewolonych" czyli sprowadzonych do równego z narodem poziomu zostało ok 20% społeczeństwa.

  Teraz łatwo odpowiedzieć czy Polska została zniewolona czy wyzwolona w 1944r.

  A jak było z "wyzwoleniem "1989r ?
  Dokładnie odwrotnie. Systemowo przywrócono przedwoj4nne relacje społeczne (już w warunkach innego poziomu technologicznego i na bazie zasobów wytworzonych w PRLu... budownictwo, edukacja..)..
  Poziom edukacji natychmiast obniżono, dostęp do opieki zdrowotne sparaliżowano, wprowadzono systemowe bezrobocie, chłopom narzucone ograniczenia w wielkości produkcji rolnej..np zlikwidowano wielkie stada krów ...

  Teraz łatwiej odpowiedzieć na pytania kiedy Polskę wyzwolono a kiedy zniewolono... i na tym tle łatwiej właściwie ocenić kto był wyzwolicielem a kto zdrajcą który doprowadził do zniewolenie narodu Polskiego.
 • @Oscar 18:54:48
  No i to chodziło,żeby powrócic do zepchnięcia szarej masy do roli roboli i parobków za miskę zupy i kredyty.Dlatego 6000 nosób rocznie wybiera sznur!nie trzeba kul i milicji!!I sporo wyrzuca dzieci do śmieci i kolektorów ściekowych/

  https://www.naszahistoria.pl/polska/a/miasto-grzechu-i-nedzy-mroczne-strony-przedwojennej-warszawy,11824543

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=68&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiT-uL8j-LYAhWiJJoKHRnEBWo4PBAWCFUwBw&url=https%3A%2F%2Ftomaszkubicki.wordpress.com%2F2016%2F05%2F17%2Fceny-i-zarobki-w-ii-rp%2F&usg=AOvVaw0XCvA1QneY4S5hAGE2NbWc

  No dobrze, jakie płyną z tego wnioski. Gdyby przeciętny obywatel tego kraju – II RP wiedział z jaką nostalgią niektórzy niemal 90 lat później będą wspominać te czasy, parsknąłby śmiechem, a potem się szczerze rozpłakał. Mały Rocznik Statystyczny jest źródłem obowiązkowym dla każdego badacza tego okresu i stosunkowo łatwo go dostać, co pokazuje jaskrawo jak mało osób sięga po te dane. Wynika z niego jasno, że poza zamożną grupą inteligencji, pracowników administracji państwowej wyższego szczebla, ludzi z wojska, w kraju innym żyło się średnio, ciężko a nawet bardzo źle i w fatalnych warunkach. Nie muszę chyba wspominać, że samozatrudnienie oznaczało wieczne kłopoty na każdym odcinku: z podatkami, z godzinami pracy, z opłatami za działalność. Karta żywieniowa, tygodniowe menu przeciętnej rodziny, była bardziej niż skromna. A przecież mówimy głównie o centralnej części kraju, na wschodzie bieda była porażająca i powszechna. Kryzys lat 1929- 1935 uderzył w szerokie masy społeczeństwa, doprowadzając wielu nawet do kroków samobójczych (około 4 tysiące osób rocznie). Jednak, co ciekawe, pomimo tak ciężkich powojennych warunków, pozostawania daleko w tyle za zachodnim światem, Polacy w ognisku domowym dbali o siebie i szczerze się kochali......................................................

  Jednak większość Polaków toczyła nierówną walkę o utrzymanie się, o zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, i w tym rozumieniu, w swojej masie, byli biednymi i zmęczonymi nerwowo ludźmi. A władza, cóż powiedzieć, jak to u nas w zwyczaju, gryzła się między sobą niemiłosiernie.
 • @trojanka 19:35:55
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/krwawe-strajki-ii-rp/

  ......"Znamienne, że najwięcej ofiar było w latach 1935-1936, a więc już po przejściu światowego kryzysu gospodarczego. Przyczyny były dwie: utrzymująca się stagnacja gospodarcza oraz brutalizacja metod tłumienia protestów społecznych, związana nierozłącznie z polityką gen. Sławoja-Składkowskiego.

  Na temat pierwszej ze wspomnianych przyczyn tak wówczas pisał związany z obozem narodowym publicysta Adam Grzymała-Siedlecki: „Oblewa nas już istna powódź nędzy. Statystyka wykazuje zatrważającą ilość ludzi pozbawionych pracy (…). A każda cyfra w statystyce i poza statystyką – to niekończące się nigdy, beznadziejne dni niedostatku, niedojadania, często dosłownego głodu, rozpaczliwych warunków mieszkania, strzępów, wiszących na ciele zamiast ubrania”3.


  Wydarzenia, do których doszło w Krakowie i Lwowie podczas tzw. krwawej wiosny 1936 r., były jednymi z bardziej dramatycznych. Na początku marca w Krakowie rozpoczął się strajk okupacyjny w Polsko-Szwajcarskiej Fabryce Czekolady „Suchard” SA, a wkrótce potem w Polskich Zakładach Gumowych „Semperit”. 20 marca policja usunęła siłą strajkujących w Sempericie.

  W odpowiedzi Okręgowy Komitet Robotniczy PPS i Rada Związków Zawodowych proklamowały na 23 marca jednodniowy strajk powszechny. W zaplanowanym terminie najpierw odbył się wiec z udziałem 10 tys. osób przy ul. Warszawskiej, po czym jego uczestnicy – mimo braku zezwolenia – ruszyli w kierunku Rynku Głównego.

  Na ul. Basztowej pochód zatrzymała blokada policyjna. Doszło do starć manifestujących z policją, która użyła broni. Zginęło osiem osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

  To tragiczne zdarzenie skomentował kard. Adam Sapieha w orędziu, które odczytano w krakowskich kościołach pod koniec marca: „W kraju szerzy się okropna nędza.

  Robotnik, wieśniak, bezrobotny inteligent i zubożały rękodzielnik przymierają z głodu i niedostatku. Spychamy ten stan na tzw. kryzys. Wiemy dobrze, że on dotknął dziś i pracodawców, i pracujących, ale czy zawsze w równej mierze?
  Czy jednak w wielu wypadkach niepohamowana chęć zysku, zbyt wysokie wynagrodzenia jednych, nie powodują nieuczciwego wyzysku biedy? Ze wstydem przyznać musimy, że tak jest, a krwawe wypadki w Krakowie i gdzie indziej są tego jaskrawym dowodem”4.

  Czarny czwartek we Lwowie

  Wysokie bezrobocie, narastające ubóstwo oraz polityka siłowego rozwiazywania konfliktów społecznych doprowadziły kilka dni później do zajść we Lwowie. Bezpośrednią przyczyną manifestacji bezrobotnych 14 kwietnia 1936 r. było obniżenie w budżecie państwa środków na roboty publiczne. Podczas tej manifestacji od kul policji zginął bezrobotny Władysław Kozak (1913-1936).

  Jego pogrzeb 16 kwietnia 1936 r. przemienił się w antysanacyjną manifestację z udziałem ok. 8 tys. osób. W starciach z policją zginęło według oficjalnych danych 19 osób, a według prasy lewicowej 49; rannych było ok. 200.

  Masowe aresztowania po rozruchach były tak liczne, że władze musiały dementować pogłoski o założeniu pod Lwowem obozu koncentracyjnego. Oficjalnie aresztowano ok. 1,5 tys. osób, z których ok. 70 deportowano do obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Dopiero lwowski krwawy czwartek skłonił rząd płk. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego do odblokowania funduszy na roboty publiczne5.

  Jednym z odpowiedzialnych za krwawy czwartek był ówczesny wojewoda lwowski płk Władysław Belina-Prażmowski, którego imię po 1989 r. nadano m.in. alei w Krakowie i ulicy w Nowym Sączu.

  Strajki chłopskie

  Podczas Święta Czynu Chłopskiego, obchodzonego po raz pierwszy w 1936 r., policja zamordowała 19 chłopów. Oddziały wojska i policji spacyfikowały w tym czasie 27 wsi na Zamojszczyźnie, zabijając pięć osób. Łącznie aresztowano wtedy ok. 800 ludowców6.
  Wielki Strajk Chłopski, który miał miejsce w dniach 16-27 sierpnia 1937 r., polegał na blokadzie dróg, wstrzymaniu dowozu żywności do miast oraz rezygnacji z zakupów przez 10 dni.

  Został proklamowany przez Stronnictwo Ludowe, a bezpośrednio kierował nim późniejszy premier rządu RP na uchodźstwie Stanisław Mikołajczyk. Oprócz postulatów ekonomicznych, wśród których najważniejszym była reforma rolna, strajkujący wysunęli postulaty polityczne, żądając przywrócenia konstytucji marcowej z 1921 r., demokratycznych wyborów parlamentarnych, wzmocnienia obronności kraju i rezygnacji obozu piłsudczykowskiego z władzy.

  Także w tym wypadku władze sanacyjne stłumiły protest siłą. Zginęło 44 chłopów, 5 tys. aresztowano, a 617 skazano wyrokami sądów7. Łącznie w latach 30. XX w. zginęło w starciach z policją i wojskiem ponad 170 chłopów8."......
 • 641 Ustawa o polowaniu na polskie dzieci
  https://skribh.wordpress.com/2018/01/14/641-ustawa-o-polowaniu-na-polskie-dzieci/
 • @trojanka 19:35:55
  Jak widać dla Solidaruchów i dla KK "Naród" to jest te 20% bogaczy wyzyskiwaczy beneficjentów niesprawiedliwości społecznych
  a 80% narodu jest dla nich nikim...skoro mają takie podejście do wyzwolenie i zniewolenia.
  Dla nich wolność jest wtedy gdy mniejszość się bogaci na gnojonej większości narodu a zniewolenie jest wtedy gdy ta mniejszość zostaje sprowadzona do poziomu całego narodu.

  Wniosek prosty Solidaruchy i KK z JPII na czele pod żydowskim przewodnictwem przeprowadziły w Polsce antynarodowy przewrót i wprowadziły dyktaturę oligarchów (niekoniecznie Polskich ale z naciskiem na żydowski i Watykańskich).
  Nie wszystkie solidaruchy były tego świadome większość to pożyteczni idioci którzy dali się nabrać na żydowskie kłamstwa.

  Dzisiaj już wszyscy wiedzą jak kłamią żydowskie globalne media... i jaką cenzurę starają się wprowadzać na prawdę.

  Teraz sądzę że Polska zostanie wyzwolona tym razem przez USA.. zaraz po tym jak w USA wybuchnie antyżydowskie powstanie narodowe,
  Amerykanie zrobią z żydami to samo co zrobił Gomułka w 1968r.. wywalą ich ze wszystkich struktur władzy i pewnie mediów...i wtedy powstanie nowa wolna Ameryka,
  W ZSRR zrobił to Chruszczow, w Polsce Gomułka ... czas żeby zachód w końcu dojrzał do tej racjonalne decyzji.

  A jak USA uwolnią się od żydowskiej dominacji... to Izrael zniknie natychmiast... powstanie Palestyna, państwo Palestyńczyków.
  ONZ zacznie w końcu działać tak jak powinien...globalne bański spekulacyjne, ataki na waluty się skończą tak tylko globalne oligarchiczne żydostwo zostanie sprowadzone do poziomu zwykłego obywatela.

  Świat odetchnie z ulgą... a gospodarcze postępy będą służyły narodom a nie globalnej mafii żydowskiej która te gigantyczne zyski wykorzystuje do napadania na kolejne kraje (rękoma USA i innych wasali czy najemników).
 • @Oscar 12:36:29
  Muszę dodać że tego żydowskiego potwora wychował, wykarmił tzw zachód, zachodni kapitalizm na którym globalna mafia żydowska najszybciej się rozrastała, na którym najskuteczniej pasożytowała.
  Polska przedwojenna też była takim "zachodem" na którym żydzi skutecznie i bezwzględnie pasożytowali za przyzwolenie "najbardziej patriotycznych" sił jak KK, polska oligarchia rodowa, Piłsudski...

  Na tym tle nie dziwi żydowska propaganda .. czyli kult przedwojenne Polski
  Polski w której 80% narodu było nikim liczyli się tylko oligarchowie rodowi, żydowscy i kościelni. Ci oligarchowie rodowi często byli zadłużeni po uszy u żyda.

  I znowu widzimy fałszywy obraz Polski przedwojennej w mediach żydowskich .. tych samych które tak strasznie chcą walczyć z "fałszywymi informacjami".
  Iście żydowskie zakłamanie.
  Naród Polski musi się pozbyć tej "kulturowej degeneracji"
  Prawda ma być prawdą a kłamstwo kłamstwem...
  Dla kultury żydowskiej kłamstwo to tylko narzędzie uzyskiwania określonych celów i oni tego z sumieniem, z honorem, z przyzwoitością... nie więżą. To wschodnia chazarska "kultura".
  Polska Słowiańska kultura jest inna.
 • @Oscar 18:54:48
  5* za komentarz

  DK
 • @Oscar 12:48:21
  "Polska przedwojenna też była takim "zachodem" na którym żydzi skutecznie i bezwzględnie pasożytowali"

  Jak w świetle tego wytłumaczysz ratowanie żydów przez Polaków w trakcie II WŚ? Pod groźbą kary ŚMIERCI!
 • Zapatrzeni "jak sroka w gnat"
  .
  w USA. Oj wątpię, czy Polacy zdążą.

  - https://marucha.wordpress.com/2017/04/14/w-piaskownicy-cuchnie-gazem-i-prochem/#comment-668552

  i czy pojmią, o co chodzi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031