Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
329 postów 247 komentarzy

drnowopolskiblog

dr nowopolski - Unikający stereotypów myślowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i świata

Dzień dzisiejszy-koniec historii czy koniec świata? cz.1

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W końcu lat 80-tych ubiegłego wieku, prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, zdał sobie sprawę z nieuniknionej klęski jego imperium we współzawodnictwie z USA.

 

Krótki szkic wirtualnej historii współczesnej należy zacząć od końca tzw. „zimnej wojny”, czyli okresu konfrontacji dwu imperiów: sowieckiego i amerykańskiego. Użyty tu przymiotnik „wirtualnej” oznacza, że historia owa opisywana będzie oczami zachodniej propagandy medialnej, aczkolwiek ze stosownymi odnośnikami do autentycznej rzeczywistości.
 
W końcu lat 80-tych ubiegłego wieku, prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, zdał sobie sprawę z nieuniknionej klęski jego imperium we współzawodnictwie z USA. Według powszechnej na zachodzie opinii, przyczyny tej przegranej były dwie: materialna związana z przewagą „wolnego rynku” nad „ręcznie sterowaną gospodarką socjalistyczną”; oraz duchowy wynikający z wyższości „zachodniej moralności” nad „materialistycznym dogmatem”. W rzeczywistości jednak autentyczna przyczyna tkwiła w kardynalnych błędach komunistycznej strategii niewytrzymującej konkurencji z jej, przez wiele wieków doskonalonym, zachodnim odpowiednikiem.  
 
Ponieważ „zimna wojna” toczyła się, pomiędzy tzw. „pierwszym światem” (zachodem) i „drugim światem” (blokiem komunistycznym), na terenie postkolonialnego „trzeciego świata” to Związek Radziecki postanowił „zawojować serca i umysły” jego mieszkańców przy pomocy wszechstronnej pomocy gospodarczej, cywilizacyjnej i kulturowej. W praktyce wyglądało to tak, że blok komunistyczny, rękami własnych obywateli i na koszt tychże industrializował „trzeci świat”, budując tamy, drogi, elektrownie, fabryki, itp., itd. Równolegle, również na koszt państw socjalistycznych, w ramach walki „ideologicznej”, sprowadzano na ich terytoria setki tysięcy kolorowych dzikusów, w charakterze „studentów”, w nadziei, że po powrocie do swych ojczyzn stanowić oni będą „rozsadnik idei socjalizmu”. Gigantyczne koszty tej strategii w połączeniu z „wyścigiem zbrojeń”, dodatkowo rujnującym gospodarki socjalistyczne, musiały rzucić imperium sowieckie na kolana.
 
Obok wymiaru materialnego, strategia owa miała również wymiar duchowy (psychologiczny), polegający na erozji społecznego „ego” obywateli bloku komunistycznego. Świadomość, że są oni darmowymi wyrobnikami w prymitywnych postkolonialnych krajach, a przy okazji ich ojczyzny zamieniają się w burdele dla przybyszów z tychże (jedyny praktyczny efekt „programu kształcenia obywateli III świata”), musiała zaowocować głębokim kompleksem niższości. Kompleks ten skutecznie paraliżował współzawodnictwo z butnym i aroganckim zachodem, a w krytycznym momencie upadku sowieckiego imperium zaowocował całkowitym podporządkowaniem się postkomunistycznych społeczeństw nowemu zachodniemu okupantowi/kolonizatorowi.
 
Strategia zachodu na terenie postkolonialnego III świata, była diametralnie inna. Kolonialną okupacyjną administrację zastąpiono tubylczymi dyktaturami, które w zakamuflowanej formie współpracowały z zachodnimi koncernami, intensyfikując jeszcze eksploatację tych nominalnie suwerennych państw. Dochody płynące z tego rabunku, w sposób znaczący wzmacniały materialną przewagę zachodu na wschodem.
 
Również w wymiarze niematerialnym, zachodnia strategia odznaczała się znaczną wyższością, w porównaniu z komunistyczną. O czym w następnej części.
 
 

KOMENTARZE

 • Proszę Pana...
  Tą wyższość zachodniej moralności właśnie widzimy (a raczej jej skutki), także w kontekście tej wykpiwanej przez Pana rosyjskiej (jako spadkobierczyni CCCP), gdzie ściga się promocję zboczeń i inne tego typu zachodnie dewiacje. Także jak Pan zapewne pamięta, nasza (komunistyczna) cenzura tępiła i ścigała pornografię, promocję różnych zboczeń czy różne sekty które obecnie są promowane.
  Zaś co do porównania tej gospodarki wolnorynkowej do tej centralnie sterowanej, to powiem tylko może tyle...
  Chyba większego absurdu ten świat nie wymyślił, jak to, że żeby sprzedać jakiś towar to trzeba naprodukować miliardy gadżetów, reklamówek, gazetek, prospektów z tekstami typu "gratulujemy państwu zakupu najlepszego towaru na świecie" i innych tego typu debilstw, który ubliżają mojej inteligencji (jak widać nie wszystkim to ubliża). Na te miliardy różnych reklamówek idą miliardy m3 drewana oraz innych cennych surowców wyrywanych rabunkowo tej naszej Ziemi.
  Proszę Pana, pewnie Pan tego może jeszcze nie wie, ale niektóre lasy tropikalne zostały wyszabrowane do tego stopnia że zostało tam 2% tego co było przez tą "złotą" erą "Wolnego Rynku".
  U nas chyba tylko dzięki temu, że gospodarka była ręcznie sterowana, nie było potrzeba drukowania miliardów gazetek reklamowych i nasze Polskie Lasy Państwowe są... wzorcowe w skali świata (za co polscy leśnicy odebrali niedawno w ONZ-cie nagrodę).
  Proszę Pana to jest jeden aspekt wyższości gospodarki ręcznie sterowanej nad tą kapitalistyczną wolnorynkową.
  Takich aspektów jest wiele... nie wierzy Pan?... to następny.
  Proszę Pana, to co tam wymyślili na tym zgniłym Zachodzie w sprawie tzw programowanej żywotności produktów, nie wymyśliłaby nawet najgłębsza komuna. Drukarka, pralka, komputer itd, itd, itd po paru latach... musi się zepsuć, po to... musiał Pan kupić urządzenie nowe...
  Bo musi iść produkcja, nie po to by zaspokoić potrzeby (bo gdyby produkowali produkty trwałe, to potrzeby byłyby zaspokojone) ale po to by... generował się ZYSK. Jak wiemy w komunie to nie tej zabójczy zysk był najważniejszy... Może na razie tyle w sprawie "wyższości" gospodarki zachodniej nad tą komunistyczną...
 • 5*
  krótko, treściwie i co najważniejsze zgodnie z prawdą!
 • Zaś ci kolorowi dzikusy, np Libijczycy...
  w ciągu 40 lat z biednego kraju pustynnego stworzyli bogaty, niemal wzorcowy karaj w sensie -nazwijmy to - przyjazności dla obywateli. Oczywiście wichrzyciele nazwą to socjalizmem i rozdawnictwem. Chciałbym żyć w takim kraju. Podejrzewam że Pan także. Jak wiemy, to wszystko zostało zniszczone.
  Proszę sobie poczytać o tym:
  https://marucha.wordpress.com/2011/10/26/szesnascie-rzeczy-ktorych-libia-juz-nigdy-nie-doswiadczy%E2%80%A6/
 • @Jan Paweł 16:31:55
  No właśnie! Tylko nie Libijczycy zbudowali to, ale Polacy, Rosjanie, Czesi itd. w ramach bezpłatnej "braterskiej socjalistycznej pomocy". Nawet pielęgniarki w ich służbie zdrowia, to był "żywy towar" importowany z Demoludu!
  No, a że teraz zachód wprowadził im "wolność i demokrację" to już zupełnie inna historia.
 • @dr nowopolski 17:58:47
  A ma Pan jakieś dowody na to, że te budowy realizowane były za darmo? Bo ja pamiętam że moi starsi koledzy wyjeżdżali na kontrakty i przywozili tyle pieniędzy że kupowali mieszkania własnościowe, samochody itd.
  A z tego co wiem, to np taki Budimex (jedna z central handlowych, które to organizowały) też nie robiła za to darmo.
  Zgoda, że płaciliśmy haracz "generalnemu wykonawcy" ale z dzisiejszej perspektywy widać że się opłacało.
 • Dzisiaj w nocy wystąpi bardzo rzadkie zjawisko związane z księżycem , do którego dochodzi raz na pokolenie.
  Po pierwsze : będzie pełnia ; po drugie : księżyc znajdzie się w perygeum, czyli w najmniejszej z możliwych odległości od ziemi ; po trzecie : dojdzie do jego zaćmienia.

  Księżyc będzie o 14 procent jaśniejszy, niż w czasie zwykłej pełni, a jego tarcza będzie o 32 procent większa niż w czasie normalnej pełni.

  Zaćmienie rozpocznie się o 03:07 nad ranem naszego czasu; skończy się o 06:27.

  Poprzednie takie zaćmienie było 32 lata temu; na następne trzeba będzie czekać do roku 2033.

  PS. Księżycowi z tej okazji dedykuję tę piękną piosenkę Czesława Niemena :

  https://www.youtube.com/watch?v=vBtoD5K_hmo
 • Autor
  Od dluzszego czasu nurtuje mnie pytanie-dlaczego Gorbaczow rozwalil ZSSR?
  Mozna zrozumiec problemy gospodarcze,polityczne itp ale byly gotowe wzorce uruchamiania wolnego rynku np. NEP Lenina i nie trzeba bylo koniecznie dotrzymywac kroku wyscigowi zbrojen gdy caly swiat(przez dolara jako waluta wymiany miedzynarodowej)finansowal to.
  Posiadajac bron jadrowa oraz efektywne srodki jej przenoszenia ZSRR byla w miare bezpieczna na swym terytorium.
 • @ Autor - opowiada Pan androny
  Demontaż bloku wschodniego i ZSRR był rezultatem trwającej od 1945r. wojny Zachodu ze Wschodem, który udał się dzięki podstępowi finansowemu żydowskich kredytodawców oraz działalności agenturalnej żydowskiej V kolumny we wszystkich państwach bloku.
  Proszę zwrócić uwagę, kto wypłaca gażę Gorbaczowowi - ? - żydowskie koncerny.
 • @Jan Paweł 18:27:08
  Miły Panie,

  pańska naiwność jest wręcz infantylna. Oczywiście że pracownicy byli dobrze opłacani, tyle że z budżetu państwa polskiego, a nie libijskiego.

  Podobnie miały się zresztą sprawy z "misjami pokojowymi" w Iraku, już w służbie nowego pana-USA. Polscy najemnicy byli suto opłacani, ale płacił za to polski podatnik, a nie NATO, czy USA.
 • @dr nowopolski 21:34:21
  Wiem, że mówiło się wtedy o tzw bratniej pomocy, ale nie przypuszczam że całą Libię Socjalizm zbudował za friko. To tez jest pewna naiwność.
 • @Rzeczpospolita 21:16:44
  Ja nie plotę andronów, ale za to pan nie rozumie prostej polszczyzny, cytuję pierwsze zdanie z mego artykułu:

  "Krótki szkic wirtualnej historii współczesnej należy zacząć od końca tzw. „zimnej wojny”, czyli okresu konfrontacji dwu imperiów: sowieckiego i amerykańskiego."

  A poniżej pański:

  "Demontaż bloku wschodniego i ZSRR był rezultatem trwającej od 1945r. wojny Zachodu ze Wschodem"

  Widzi pan różnicę w tych stwierdzeniach? Bo ja nie, za wyjątkiem semantyki.

  A co do tego kto komu i za co płacił, nie będę się wypowiadać, bo nie wiem i pan też nie wie. Więc po co pleść androny?
 • @Jan Paweł 23:05:47
  Może nie całą, ale w znacznej części. Reszcie pomogły złoża ropy. A inne "bratnie" kraje ropy nie posiadały, ale socjalistyczną pomoc otrzymywały.

  Sowiecka strategia polegała na dawaniu pieniędzy "sojusznikom" (kupowaniu ich), a amerykańska na ich wyzysku. I do dziś pozostaje ona niezmienna. Stąd też wynika nędza IIIRP, zagorzałego sojusznika USA i reszty zachodu.

  Prawdę tą ilustruje popularna w świecie polityków anegdota, że bycie amerykańskim przeciwnikiem jest bardzo niebezpieczne, ale bycie sojusznikiem jeszcze bardziej!

  Niestety "polscy politycy" nie znają tej prawdy, zresztą nic ich ona nie obchodzi. Prócz potrzebie wysługiwaniu się USA i reszcie zachodu nie mają oni nic w swych złodziejskich łbach.
 • @ dr nowopolski
  Chciałem coś tu dodać z moich obserwacji totalnego wyssania finansów ZSRR przez Żydów i ich ucieczki do USA (gdzie robią to samo), ale wszedł LoneStar vel Pope Nimrod ze swoimi fotomontażami i na tym ... koniec dyskusji. (Chyba że go ktoś w końcu usunie!)
 • @dr nowopolski 23:24:51
  Tak czy owak, Socjalizm pomagał, budował dobrobyt, dobre stosunki z Bliskim Wschodem a Kapitalizm kolonizował, eksploatował itd i być może właśnie dlatego zamachy terrorystyczne były na Zachodzie a Polacy cieszyli się tam uznaniem. Jak widzimy to wszystko zostało zniszczone, Polacy już także są okupntami i teraz jeszcze wciąga nas ten kapitalizm globalistyczny w awanturę z Islamem. Znowu Polacy obudzili się z ręką w nocniku, bo zachciało nam się kapitalizmu.
  I Kto tu jest infantylnie naiwny?
 • @Jan Paweł 07:17:40
  Miły Panie,

  Po przeczytaniu dalszych części zapewne zrozumie Pan mą ocenę rzeczywistości i przesłanie całego artykułu.

  Oczywiście, że z dwojga złego komunizm był mniej zły niż kapitalizm. Zbudował coś dobrego dla innych, a kapitalizm tylko niszczy. I jeden i drugi zbudowali żydzi żydokomuna i żydoglobalizm (kapitalizm). I w jednym i w drugim systemie Polska jest ofiarą. Stąd też trudno jest głosić chwałę socjalizmu. Ja nie chwalę ani tego ani tego systemu, porównuję po prostu ich działanie.
 • @mac 20:37:36
  Słuszna uwaga

  Nie przypuszczam by Gorbaczow tego chciał. Jednak osłabione imperium nie było w stanie obronić się od wewnętrznej dywersji np. zachodu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031